Domů
Rychlé zprávy
Projekt je pozastaven, přesto PGE zahájila průzkumy pro první polské jádro

Projekt je pozastaven, přesto PGE zahájila průzkumy pro první polské jádro

Polská společnost PGE EJ 1, i přes nedávné pozastavení programu pro výstavbu první jaderné elektrárny, zahájila lokalizační a environmentální průzkumy území. Jak informuje místní tisk, prozatím se jedná o lokace Choczewo, Krokowa a Gniewino.

Plán na první jadernou elektrárnu sice na počátku února zaznamenal významnou trhlinu v podobě pozastavení projektu, ale dceřinou společnost státní PGE to neodradilo od dalších přípravných prací.

Pro elektrárnu se i tak začala vybírat lokalita a posuzovat přírodní podmínky v okolí. Konkrétně jde o oblasti u obcí Lubiatowo-Kopalino a Żarnowiec, které se nacházejí u Baltského moře na téměř nejsevernějším místě Polska.

Na počátku února se přitom zdálo, že projekt již dále nebude pokračovat. Podle dřívějších informací by mělo být o ukončení projektu polské elektrárny rozhodnuto do konce tohoto roku. Jako hlavní problém byly citovány finance.

Vyhodnocení lokálních průzkumů a environmentálních studií by mělo být hotové v první polovině roku 2020.

Společnost PGE EJ 1 k tomu dodala, že rozhodnutí o další implementaci bude podrobeno diskuzi s Ministerstvem pro energetiku s tím, že diskuze a rozhodnutí by mělo proběhnout nejpozději na konci tohoto roku.

Na problematiku polské energetiky na počátku roku upozornila i agentura IEA, přičemž ale upozornila na to, že již nyní jsou stanovené termíny dokončení elektrárny nereálné.

Polsko ve svém programu počítá s 6 GW instalovaného výkonu ve dvou elektrárnách s tím, že první měl být hotov již v roce 2022.

OZE v Polsku ztrácí, vyjednává se o dodávkách LNG

Další vývoj je v Polsku dán z části podporou politiků k obnovitelným zdrojům a míře ochrany tradičního uhelného sektoru. Zatímco v roce 2015 dala Evropská banka pro obnovu a rozvoj na projekty obnovitelných zdrojů 250 mil. EUR, v roce 2016 to bylo pouze 100 mil. EUR.

Banka cituje nestabilitu v investičním prostředí, který zapříčinila především změna legislativy a rámce podpory v loňském roce.

Polská elektroenergetika v Dubnu 2017

Jako další možnost diverzifikace zdrojů se ukazuje americký zkapalněný zemní plyn. Po zprovoznění LNG terminálu ve Svinoústí v loňském roce se nyní vyjednávají podmínky pro dodávky z USA. Podle polského ministra je „velice pravděpodobné“, že v blízké budoucnosti přispěje americký plyn k diverzifikaci zdrojů Polska.

Kromě toho Polsko plánuje zdvojnásobení dovozu LNG z kataru.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.