Říjnové aukce OZE v Německu: Nedostatek onshore větrných projektů a klesající cena pro soláry

DomůRychlé zprávyŘíjnové aukce OZE v Německu: Nedostatek onshore větrných projektů a klesající cena pro soláry

Německo v říjnové aukci pro onshore větrné elektrárny opět nenaplnilo objem poptávaného výkonu. Maximální objem ve výši 675 MW nebyl s 204 MW naplněn ani ze třetiny. Výsledná cena činila 62 EUR/MWh, což odpovídá cenovému stropu pro tuto aukci. Naopak u říjnové aukce pro solární elektrárny bylo výkonu nabídnuto dostatek. Celkem 153 MW elektráren byla udělena podpora s průměrnou cenou 49 EUR/MWh, což je o 10 % méně než v červnové aukci.

Říjnová německá aukce pro onshore větrné elektrárny je již šestou v řadě za posledních 12 měsíců, při které se nepodařilo naplnit poptávaný výkon, tentokrát ve výši 675 MW. V aukci bylo, dle dat německého regulátora, úspěšných celkem 204 MW s průměrnou cenou 62 EUR/MWh, což je  maximální možná cena, kterou může nabízející zadat.

Letos již Německo pořádalo pro onshore větrné elektrárny pět aukcí, během kterých udělilo podporu projektům s instalovaným výkonem 1,3 GW. Celkový letošní objem poptávaného výkonu byl přitom 3,2 GW. Další a v tomto roce již poslední aukce proběhne v prosinci s poptávaným objemem 500 MW.

V aukcích pro soláry cena klesá

Oproti aukci větrných projektů převýšila nabídka poptávku v říjnové aukci pro solární elektrárny čtyřikrát. Německo v ní uzavřelo kontrakty na celkem 27 projektů s instalovaným výkonem 153 MW. Průměrná cena pak činila 49 EUR/MWh, což je o 10 % méně než v předchozí červnové aukci (54,7 EUR/MWh). Ve srovnání s loňským průměrem, který činil 47,1 EUR/MWh, je to ale stále více.

Během letošního roku uspěly v Německu volně stojící solární projekty s výkonem 1,3 GW. Během příštích pěti let se pak očekává jejich další rychlý rozvoj – v roce 2024 by mělo Německo disponovat 20 GW ve volně stojících solárních elektrárnách na zemi, což je o 60 % více než na konci minulého roku.