Domů
Rychlé zprávy
Růst světové ekonomiky poprvé neznamená růst uhlíkových emisí

Růst světové ekonomiky poprvé neznamená růst uhlíkových emisí

Kdykoliv po předešlých 40 let rostla světová ekonomika, stoupala i produkce oxidu uhličitého. Až do roku 2014. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) v roce 2014 vzrostla světové ekonomika, ale produkce oxidu uhličitého ne.

Redukce skleníkových plynů v minulosti vždy znamenala ekonomický úpadek. To proto, že ekonomický růst je úzce spjat se zvýšenou spotřebou energií, což způsobuje zvyšování emisí. Narušení této rovnováhy je nejspíš výsledkem boje energetických společností proti změně klimatu, tvrdí IEA.

Minulý rok dosáhla produkce oxidu uhličitého 32,3 miliard metrických tun, stejného množství jako v roce 2013. Za posledních 40 let, kdy IEA sleduje produkci oxidu uhličitého, byly zaznamenány pouze 3 období, ve kterých produkce nerostla – počátek 80. let a roky 1992 a 2009. Tato období byla ovšem spojena se světovou ekonomickou nestabilitou, naproti tomu, v roce 2014 vzrostla podle IEA globální ekonomika o 3 %.

„To mě naplňuje nadějí, že lidstvo je schopno spolupracovat v boji proti změně klimatu, největší hrozbě, které v současné době čelí,“ uvedl hlavní ekonom IEA, Fatih Birol, ve svém tvrzení.

Tato změna je způsobena zvýšeným využíváním obnovitelných zdrojů v Číně a úsilím ze strany zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na podporu čisté energie, tvrdí EIA. Podle zpráv Washington Post se navíc v USA očekává pokles spotřeby energie na obyvatele při růstu hrubého domácího produktu.

To ovšem neznamená, že boj proti změně klimatu je u konce. Hladiny oxidu uhličitého v atmosféře dosáhly v roce 2013 rekordních hodnot a emise skleníkových plynů nadále ovlivňují rychlé a potenciálně katastrofální změny klimatu. Birol poznamenává, že tato data znamenají „tolik potřebný impuls k vytvoření globální klimatické dohody“ na prosincové konferenci Organizace spojených národů o změně klimatu.

Úvodní fotografie – World Economic Forum

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.