Domů
Rychlé zprávy
Saldo české soustavy v 1Q přesáhlo 3,6 TWh, pomohla vyšší výroba z jádra

Saldo české soustavy v 1Q přesáhlo 3,6 TWh, pomohla vyšší výroba z jádra

Soustava České republiky v prvním čtvrtletí dosáhla negativní bilance 3,6 TWh. Jedná se o nejvyšší hodnotu od prvního čtvrtletí roku 2015, kdy čistý export elektřiny dosáhl hodnoty 4,7 TWh. Hlavním důvodem růstu exportu je stabilně vysoká výroba jaderných elektráren. 

Česká republika by díky silnějšímu prvnímu čtvrtletí mohla opět dosáhnout celoroční bilance české soustavy kolem -14 TWh, jelikož i v probíhajícím čtvrtletí je saldo relativně vysoké. V období od 1. dubna do 8. května již čistý export přesáhl 2,2 TWh. V loňském roce bylo saldo soustavy „pouze“ -10,9 TWh.

Nejvíce elektřiny z České republiky proudí tradičně do Rakouska a na Slovensko. Obě země mají shodně bilanci elektřiny s ČR mírně přesahující 3 TWh. Zajímavostí na bilanci s Rakouskem je, že elektřina po celé čtvrtletí proudila pouze jedním směrem, ani v jedné hodině za první tři měsíce nesměřovala elektřina z Rakouska na území ČR.

Podrobné informace o bilanci soustavy a aktuální výrobě elektřiny se dají najít na energostatu od oEnergetice.cz.

Výroba elektřiny podle zdrojů v prvním čtvrtletí roku 2017. Zdroj: oenergetice.cz/energostat

Opačná je situaci na severní a západní straně republiky. Téměř nepřetržitě do Česka proudila elektřina z Polska (záporné saldo 2 TWh). Proměnlivá situace je na hranici s Německem, se kterým má ČR pozitivní bilanci cca 0,3 TWh.

Na vysoké hodnotě bilance se podepsala zejména vysoká výroba elektřiny z jádra, která se stabilně pohybovala nad 3 GW. Na počátku roku, kdy byl odstaven pouze jeden blok v Dukovanech, byl výkon i přes 3,6 GW. Celkem jaderné elektrárny vyrobily v prvním čtvrtletí 7,1 TWh.

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách v 1Q 2017

I přes to, že je nyní výroba v jaderných elektrárnách relativně vysoká, je nutné v letních měsících počítat s odstávkami jaderných elektráren, které se budou týkat jednoho bloku v Temelíně a dvou bloků v Dukovanech. I se zmíněnými odstávkami by však letošní rok měl být z hlediska salda české soustavy opět lepší než roky předchozí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.