Sankce uvalené na Írán nutí Indii najít si nového dovozce ropy

DomůRychlé zprávySankce uvalené na Írán nutí Indii najít si nového dovozce ropy

Světově třetí největší dovozce ropy a druhý největší kupující Íránské ropy, Indie, bude muset zřejmě po sankcích uvalených Spojenými státy americkými na Írán najít nového dovozce ropy. V současnosti, kdy cena ropy roste a národní měny rozvíjejících se trhů oslabují, bude situace pro mnohé složitá.

Washington možná udělí výjimky pro hlavní dovozce Íránské ropy, ale stále očekává, že tyto státy budou přesto dodržovat ostatní uvalené sankce. Ve čtvrtek minulý týden se v Delhi sešli zástupci Spojených států amerických a zástupci Indie aby prodiskutovali tuto záležitost.

„Zvážíme, že kde to bude potřeba, tak udělíme výjimky, ale očekáváme, že nákup Íránské ropy v ostatních zemí bude na nule. S Indy budeme o této výjimce vyjednávat,“ uvedl Mike Pompeo na schůzi.

Indie dováží 70 % primární energetických zdrojů a náklady na dovoz surové ropy od dubna 2017 do února 2018 dosáhly 63,5 miliardy dolarů (zhruba 1,4 bilionu korun). V současnosti spadla hodnota rupie na rekordní minimum oproti dolaru (zhruba 72 rupií za dolar). Důvodem je celosvětový růst úrokových sazeb a fluktuace měn rozvíjejících se trhů. Kombinace těchto skutečností společně s eliminací levných zdrojů surové ropy by mohla výrazně ovlivnit, jak ekonomický růst Indie, tak i inflaci v této zemi.

„Chceme zdůraznit, že Indie je silně závislá na importu surové ropy a 83 % spotřebovaného množství pochází z externích zdrojů,“ uvedl jeden ze zástupců Indie pro The Economic Times. Ostatní zástupci přímo uvedli, že země nebude zcela snižovat dovoz Íránské ropy, protože by to bylo nemožné.

Írán výrazně zlevnil surovou ropu

Jako pokus si udržet svoje obchodní partnery prodává Írán surovou ropu výrazně levněji než kterýkoliv z jeho konkurentů a nabízí prakticky bezplatnou dopravu. Další překážkou pro Indii je, že její rafinerie jsou konfigurované na zpracování Íránské ropy, takže případná změna dodavatele nebude snadná.

Dovoz Íránské ropy se v srpnu snížil o 32 % proti předchozímu měsíci na 523 000 barelů denně (bpd). Tato hodnota však byla o 56 % vyšší než v srpnu 2017, hlavně díky dramatickým slevám po oznámení sankcí.

Možnosti změny dodavatele pro Indii zahrnují Saudskou Arábii a Irák. Data od americké tamní vládní agentury (EIA) ukazují, že dovoz americké surové ropy do Indie dosáhl v červnu rekordních 413 000 bpd.

„Indické rafinerie budou čelit vyšším nákladům vzhledem k tomu, že přístup k atraktivně oceněné ropě z Íránu bude limitovaný. I přesto neočekávám, že by to mělo významný dopad na Indickou ekonomiku,“ uvedl analytik ropného průmyslu pro PVM Oil Associates Stephen Brennock.

Zdroj úvodního obrázku: thewire.in