Domů
Rychlé zprávy
Se spotřebou plynu v ČR hýbou Počerady, jsou téměř výhradním důvodem jejího růstu
Elektrárna Počerady zdroj: cez.cz

Se spotřebou plynu v ČR hýbou Počerady, jsou téměř výhradním důvodem jejího růstu

Spotřeba zemního plynu v České republice ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně vzrostla o 18,1 % oproti stejnému období předchozího roku. Po přepočtu na teplotní podmínky dlouhodobého normálu je růst mírně korigován na 13,7 %. Významnou roli v nárůstu hrála paroplynová elektrárna v Počeradech. Vyplývá to ze zveřejněných dat Energetického regulačního úřadu a dat publikovaných společností ČEZ.

Přestože byly letošní teploty ve třetím čtvrtletí o 1,3 °C nad dlouhodobým teplotním normálem, podstatně se zvýšila spotřeba zemního plynu v ČR. Ta za uplynulé čtvrtletí dosáhla celkem 13 291 GWh (po přepočtení dle teploty 13 532 GWh). V součtu se přepočtená spotřeba ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšila o 1 609 GWh.

Spotřeba plynu tak rostla po přepočtu na teplotní podmínky dlouhodobého normálu ve všech třech letošních čtvrtletích (pozn. v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,7 %, ve druhém o 14,8 %).

K vyšší spotřebě zemního plynu přispěly jeho nízké ceny na světových trzích. V průběhu třetího čtvrtletí se cena pohybovala až pod úrovní 10 EUR/MWh, přičemž ke konci třetího čtvrtletí se postupně cena začala zotavovat.

Spotřebu plynu zřejmě ovlivnilo i to, že přibližně polovinu zemního plynu v ČR spotřebují velkoodběratelé, kteří jsou více ovlivněni nízkými velkoobchodními cenami.

O nárůst spotřeby se postaraly téměř výhradně Počerady

Velice nízké ceny zemního plynu a příznivá cena elektřiny a emisních povolenek pak vedly také k tomu, že paroplynová elektrárna v Počeradech podstatně zvýšila svoji výrobu a v letošním roce ji reálně zdvojnásobí. S tím se pochopitelně zvýšila i její spotřeba plynu. V letošním roce již nyní spotřebovala v zemním plynu téměř 7 000 GWh.

Pouze za třetí čtvrtletí spotřebovaly Počerady celkem 2 800 GWh plynu, přičemž ve stejném období loňského roku to bylo pouze 1 375 GWh. Počerady tedy zvýšily spotřebu o 1 425 GWh, tudíž se prakticky výhradně podílely na celkovém nárůstu spotřeby plynu.

Je nezbytné dodat, že Počerady ve třetím čtvrtletí vyráběly elektřinu v režimu podobném zdroji základního zatížení, o čemž svědčí vysoký koeficient využití instalovaného výkonu. Ten v září letošního roku překročil dokonce 80 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se