Domů
Rychlé zprávy
Se spotřebou plynu v ČR hýbou Počerady, jsou téměř výhradním důvodem jejího růstu
Elektrárna Počerady zdroj: cez.cz

Se spotřebou plynu v ČR hýbou Počerady, jsou téměř výhradním důvodem jejího růstu

Spotřeba zemního plynu v České republice ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně vzrostla o 18,1 % oproti stejnému období předchozího roku. Po přepočtu na teplotní podmínky dlouhodobého normálu je růst mírně korigován na 13,7 %. Významnou roli v nárůstu hrála paroplynová elektrárna v Počeradech. Vyplývá to ze zveřejněných dat Energetického regulačního úřadu a dat publikovaných společností ČEZ.

Přestože byly letošní teploty ve třetím čtvrtletí o 1,3 °C nad dlouhodobým teplotním normálem, podstatně se zvýšila spotřeba zemního plynu v ČR. Ta za uplynulé čtvrtletí dosáhla celkem 13 291 GWh (po přepočtení dle teploty 13 532 GWh). V součtu se přepočtená spotřeba ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšila o 1 609 GWh.

Spotřeba plynu tak rostla po přepočtu na teplotní podmínky dlouhodobého normálu ve všech třech letošních čtvrtletích (pozn. v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,7 %, ve druhém o 14,8 %).

K vyšší spotřebě zemního plynu přispěly jeho nízké ceny na světových trzích. V průběhu třetího čtvrtletí se cena pohybovala až pod úrovní 10 EUR/MWh, přičemž ke konci třetího čtvrtletí se postupně cena začala zotavovat.

Spotřebu plynu zřejmě ovlivnilo i to, že přibližně polovinu zemního plynu v ČR spotřebují velkoodběratelé, kteří jsou více ovlivněni nízkými velkoobchodními cenami.

O nárůst spotřeby se postaraly téměř výhradně Počerady

Velice nízké ceny zemního plynu a příznivá cena elektřiny a emisních povolenek pak vedly také k tomu, že paroplynová elektrárna v Počeradech podstatně zvýšila svoji výrobu a v letošním roce ji reálně zdvojnásobí. S tím se pochopitelně zvýšila i její spotřeba plynu. V letošním roce již nyní spotřebovala v zemním plynu téměř 7 000 GWh.

Pouze za třetí čtvrtletí spotřebovaly Počerady celkem 2 800 GWh plynu, přičemž ve stejném období loňského roku to bylo pouze 1 375 GWh. Počerady tedy zvýšily spotřebu o 1 425 GWh, tudíž se prakticky výhradně podílely na celkovém nárůstu spotřeby plynu.

Je nezbytné dodat, že Počerady ve třetím čtvrtletí vyráběly elektřinu v režimu podobném zdroji základního zatížení, o čemž svědčí vysoký koeficient využití instalovaného výkonu. Ten v září letošního roku překročil dokonce 80 %.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.