Domů
Rychlé zprávy
Sev.en Energy: Sledujeme desítky investičních příležitostí v Česku i Evropě

Sev.en Energy: Sledujeme desítky investičních příležitostí v Česku i Evropě

Rychlé zprávy
Bez komentáře
16. říjen 2018, 13:03
ČTK

Holding Sev.en Energy, který od letoška zastřešuje firmy finančníka Pavla Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en, sleduje několik desítek investičních příležitostí v Česku i v Evropě. Na setkání s novináři to dnes řekl generální ředitel holdingu Luboš Pavlas.

Zhruba tři nebo čtyři projekty označil za „opravdu zajímavé“. O které jde konkrétně, nespecifikoval. Upozornil na to, že firma má standardně při vyjednávání podepsanou s protistranou dohodu o mlčenlivosti. Z českých aktiv má podle Pavlase holding stále zájem o koupi hnědouhelné elektrárny Počerady.

„Není to tak, že hledáme pouze uhelné elektrárny a nic jiného. Hledáme příležitosti, které energetiku spojují a je tam u toho uhlí – paroplynové, větrné nebo fotovoltaické zdroje – to je něco co nás zajímá,“ řekl.

Firma podle něj mimo jiné zvažuje investice do energetických úspor.

„Našim záměrem je vést skupinu tak, abychom se pomocí uhlí mohli posunout k alternativním zdrojům energie,“ dodal.

Ilustrační foto

Potvrdil, že holding má stále zájem o koupi hnědouhelné elektrárny Počerady. Tykačova společnost Vršanská uhelná intenzivně jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi v loňském roce. Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila. Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun. Pavlas dnes řekl, že aktuální nabídka by byla nižší. Podle Sev.en Energy existuje shoda s ČEZ, že by rozhodnutí o případném prodeji mělo padnout nejpozději v lednu příštího roku.

„Podle smlouvy musí rozhodnutí padnout do konce roku 2019,“ reagoval však pro ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Agentura Reuters v květnu uvedla, že Sev.en Energy a další tuzemská firma, Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, předložily konkurenční nabídky na elektrárny francouzské firmy Engie. Nabídky se podle zdrojů agentury týkají elektráren blízko Mnichova a Brém a většinového podílu v elektrárně ve Wilhemshavenu. Proces možného prodeje podle informací ČTK stále pokračuje, Pavlas ho dnes blíže nekomentoval.

Ilustrační foto

Sev.en Energy letos v únoru uvedla, že se chce při nákupech primárně zaměřit na klasické energetické zdroje v západní Evropě. Firma už dříve oznámila, že je připravena do akvizic investovat více než miliardu eur (asi 26 miliard korun). Veškeré obchodní aktivity holdingu nově vede společnost Sev.en Commodities AG. Skupina uvedla, že těmito kroky rozšířila dosavadní zaměření svých firem z převážně výrobního na obchodně strategické.

Pavlas je absolventem Fakulty ekonomiky a řízení energetiky ČVUT Praha. V Tykačových firmách působí na různých pozicích téměř deset let. V minulosti pracoval také ve skupině ČEZ a byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Pražské teplárenské.

Štítky:Sev.en Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se