
Signatáři Pařížské dohody zvyšují své dekarbonizační závazky
Skoro by se zdálo, že klima není v módě. Donald Trump odstoupil od Pařížské dohody, Andrej Babiš na svém facebooku zveřejnil video pojmenované jako „Green Deal je podvod a Evropa ho musí zrušit“. Nedávno zveřejněné závazky Nového Zélandu a Švýcarska a přístup Evropské komise ale jednají v přímém rozporu s chováním amerického prezidenta i přáním Andreje Babiše.
Minulý týden byl plný proklamací spojených s klimatem. Začala s nimi předsedkyně Evropské komise Ursula van der Leyenová, která představila v Davosu Kompas konkurenceschopnosti Evropské unie, který v návaznosti na doporučení Maria Draghiho, ekonoma a bývalého italského premiéra, představuje opatření nutná ke zvýšení konkurenceschopnosti EU na světové scéně.
„Je to strategie, která má zajistit rychlejší, čistší a spravedlivější růst tím, že zajistí, aby všichni Evropané mohli těžit z technologických změn,“ uvedla von der Leyenová.
Plán se zabývá oblastmi inovace, zvyšování bezpečnosti a odolnosti a oblastí dekarbonizace a konkurenceschopnosti.
V poslední zmíněné oblasti je cílem Komise „návrat k nízkým a stabilním cenám energie“. Za tímto účelem Komise zavádí Akční plán pro cenově dostupnou energii, který bude prostřednictvím připravované dohody o čistém průmyslu uplatňovat přístup k dekarbonizaci založený na konkurenceschopnosti. V centru pozornosti budou také energeticky náročná odvětví, jako je ocelářství, hutnictví a chemický průmysl.
Státy představují národně stanovené příspěvky
Stejně jako EU nesnižuje své dekarbonizační závazky, cestu k emisním cílům zintenzivňují i signatáři Pařížské dohody v rámci Národně stanovených příspěvků (NDC).
NDC jsou realizovány skrze národní akční plány v oblasti klimatu, které jednotlivé země přijímají v rámci Pařížské dohody. NDC popisují, jakým způsobem daná země plánuje snížit emise skleníkových plynů, aby pomohla splnit globální cíl omezit nárůst teploty na 1,5 °C a přizpůsobit se dopadům změny klimatu.
Pařížská dohoda přitom vyžaduje, aby byly NDC každých pět let aktualizovány se stále vyššími ambicemi, přičemž se zohlední situace každé země.Současné závazky zdaleka nedosahují toho, co je potřeba k omezení nárůstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni a k zamezení nejhorších dopadů změny klimatu. Je velmi důležité, aby země plnily ambicióznější NDC, a zajistily tak bezpečnější budoucnost pro lidi na celém světě.
Třetí kolo zveřejňování těchto NDC probíhá v roce 2025. Dokumenty mají představit zamýšlená opatření zemí v oblasti klimatu do roku 2035. Tyto nové NDC budou zohledňovat globální inventuru, která vyhodnotila celosvětový pokrok při dosahování cílů Pařížské dohody. Dvě země minulý týden své aktualizované NDC představily. Jedná se o Švýcarsko a Nový Zéland.
Nový Zéland zvyšuje emisní cíl
Jen o den později informovala agentura Reuters, že na druhém konci světa Nový Zéland oznámil, že se zaváže, že do roku 2035 sníží emise o 51 až 55 % oproti roku 2005.
Cíl je součástí závazku země v rámci Pařížské dohody. Původně měla země snížit emise o 50 % do roku 2030. S finálním záměrem dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí.
„Usilovně jsme pracovali na stanovení ambiciózního a zároveň dosažitelného cíle, který posiluje náš závazek vůči Pařížské dohodě a globálním opatřením v oblasti klimatu,“ uvedl v prohlášení ministr pro změnu klimatu Simon Watts.„Splnění tohoto cíle bude znamenat, že se spravedlivě podílíme na snižování dopadů změny klimatu,“ dodal.
Watts uvedl, že Nový Zéland je na dobré cestě splnit závazek dosažení nulových čistých emisí již v roce 2044.
Klimatická komise, vládou financovaná, ale nezávislá komise, však v prosinci vyzvala Nový Zéland, aby se zaměřil na snížení emisí více, než bylo jeho původní úsilí. Důvodem je, že mnoho srovnatelných zemí má ambicióznější cíle než Nový Zéland a důkazy ukazují, že globální opatření nestačí k omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia.
Švýcarsko sníží emise o 65 % do roku 2035
Své závazky snižovat emise v souvislosti s Pařížskou dohodou zvyšuje i Švýcarsko, píše ESGtoday. Nový dekarbonizační cíl bude tvořit základ druhého vnitrostátně stanoveného příspěvku Švýcarska v rámci Pařížské dohody, který bude podle Švýcarské federální rady předložen Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu (UNFCCC) do 10. února.
Švýcarská vláda oznámila, že schválila nový cíl v oblasti klimatu, kterým je snížení emisí skleníkových plynů o 65 % do roku 2035 ve srovnání s rokem 1990. Současný švýcarský NDC, předložený v roce 2017, má do roku 2030 dosáhnout snížení emisí o 50 %.
Vláda uvedla, že v rámci překlenovacího období mezi NDC a cílem do roku 2035 se zaměří také na průměrné snížení emisí skleníkových plynů o 59 % v letech 2031 až 2035.
Podle Spolkové rady jsou nové cíle v souladu s cíli stanovenými ve švýcarském zákoně o klimatu. Tento zákon, schválený v referendu v roce 2023, zakotvuje v zákoně švýcarský cíl nulových čistých emisí do roku 2050 a zahrnuje širokou škálu opatření, která mají umožnit dosažení tohoto cíle.
Zákon zahrnuje prozatímní národní a odvětvové cíle snižování emisí, iniciativy na snížení spotřeby energie a pobídky, které mají napomoci přechodu průmyslu, budov a domácností od využívání energie z fosilních paliv. Zákon rovněž obsahuje požadavek, aby všechny podniky dosáhly nulových čistých emisí do roku 2050.
Vláda sice uvedla, že jejích nových cílů pro období 2031-2035 „má být dosaženo především prostřednictvím domácích opatření“. V dodatku k dlouhodobé klimatické strategii Švýcarska, který byl zveřejněn spolu s novými cíli, se uvádí, že země „si pro dosažení svých cílů ponechává také možnost zahrnout snížení emisí dosažené v zahraničí (ITMO) nebo převody přebytečných snížení emisí z jiných zemí v zahraničí.
Mohlo by vás zajímat:
Nový Zéland a Švýcarsko, no to je úžasné. Ještě taky Mikronésie bude asi v boji s klimatem pokračovat. Tak hodně štěstí.
Ve srovnání se závazky k Pařížské dohodě, byly závazky "Pětiletku za 4 roky" nebo "20 % navíc k 20. sjezdu KSČ" přímo ukázkou racionality.
Máte někdo přehled kolikátý sjezd ÚV KSEU toto je? Já už se nějak ztrácím...
Dle závazků by byl nejmíň 157...
EU jede na sedmiletky. Současná EU sedmiletka je 2021-2027. Minulá EU sedmiletka byla 2014-2020. Kolikátý sjezd je to v současné EU sedmiletce netuším.
Čína se nijak nešponuje - růst z 3,6 mld tun CO2 v roce 2000 na 11,5 mld t v roce 2022 (EU v tomto období 3,6 -> 3,0 mld t).
USA odstupují od dohody úplně.
A Nový Zéland místo 50 % v roce 2030 slibuje 51 % v roce 2035 - to jsou ambice !
Já bych řekl, že to novozélandské 1 % o 5 let později musí tu Čínu a USA bohatě vyvážit...
a porad je cina pod usa. a jen instalace (bez emisnich zdroju) za rok 2024 budou vyrabet 400TWh rocne...
Když už se tu uvádějí ty "bombastická" absolutní čísla, tak v poměru k celkovému prumernemu zatížení sítě 1053 GW / 610 GW FVE je na tom Čína zhruba stejně jako Česko cca 6 GW celkem / 3 GW FVE.
Kde nas ale Čína výrazně překonává je spotřeba uhlí, 4,4 mld tun, 55% celosvětové spotřeby uhlí (2. Indie 976 mil. tun) a rozhodně nehodlá nijak výrazně spotřebu snižovat. Staví nejvíce nových uhelných bloků na světě, jen loni 47 GW. V zimních měsících je až 75% elektřiny vyrobeno z uhlí.
Musím se této "starosti o klima" jenom smát ! Když jsme měli kdysi ve středních Čechách tropické moře se žraloky a dinosaury, tak bylo v ovzduší 10 krát více CO2 jak dnes a rostliny rostly jako šílené ! Čím více CO2 , tím lépe pro rostliny a potom samozřejmě pro zvířata , co se rostlinami živí. Proto také dinosaurus měl na délku 20 metrů a dnešní česká ještěrka zelená asi 15 centimetrů . Přírodě prostě chybí dostatek CO2 ! Uběhla nějaká doba a ejhle ,střední Čechy měly mínus 40 stupňů a ledovec postupoval z Polska přes Krkonoše na Prahu ! Kolem Prahy běhal polární medvěd , rosomáci, sobi, polární lišky a mamuti. A světe div se , klima dělalo tyhle veletoče bez lidského průmyslu a milionů aut na cestách ! Paní Von der Leyenová, to chce prášek na uklidnění co říkáte ? Uspořádejte zas nějakou tu -"klimatickou konferenci" ! Bojujete s klimatem asi jako Don Qujiote de la Mancha s větrnými mlýny ! Budoucí generace lidí se vám budou smát jako nějakému Švejkovi.
Někteří své závazky zvyšují, jiní ruší. Bude možnost porovnat, která strategie je pro rozvoj lepší.
paní bude tak trochu kosočtverec, doufám že až zase zavládne i v tomto koutě světa racionalita tak ona bude hnána k odpovědnosti
Tak na to teda hnedle ZAPOMEŇ !
Škoda, že se signatáři nezavázali k většímu využívání rozumu a méně politické agitace. Já zapomenul, že nemají nikoho s rozumem, tak alespoň bude více agitace.
Švýcarsko má postupně zrušit všechny JE a pro vodní elektrárny už nemá vhodné lokality.
Že by si svoji nádhernou zemi zastavěli větrníky, tomu nevěřím a FVE na střechách vše neutáhnou.
Takže to "zpevnění" socialistických závazků mi nedává smysl.
Švýcaři plánují, že prakticky veškerou spotřebu elektřinou pokryjí z vodních elektráren (nyní kryje přes polovinu jejich velké spotřeby elektřiny) a fotovoltaikou (necelou polovinu).
Mají totiž něco navíc co nabízí (s velkým ziskem) svému okolí-akumulaci v přečerpávacích vodních elektrárnách.
Takže větrníky a jádro ať si mají Francouzi, potřebnou akumulaci jim za dobrý zisk poskytnou Švýcaři, napojení na okolní země mají kvalitní.
A proto chce švýcarský ministr energetiky předložit návrh zákona, který zákaz stavět nové jaderné elektrárny ve Švýcarsku zruší, co? medium.seznam.cz/clanek/deucze-obrat-v-jaderne-politice-svycarsko-chce-znovu-stavet-jaderne-elektrarny-83231
Emil asi neví, že ve Švýcarsku rozhodují referenda, ministři jako exekutiva jen plní rozhodnutí závazných referend.. A to poslední rozhodlo proti jádru.
Samozřejmě, další referenda jsou možná a určitě jich bude ve Švýcarsku mnoho.
Emil to samozřejmě ví ale to nijak nebrání švýcarskému ministrovi energetiky takovou změnu zákona předložit a Švýcarům takovou změnu schválit, zvlášť když se od roku 2017 jejich přístup k jaderné energetice dramaticky změnil a podle průzkumu by většina respondentů pro takovou změnu zákona hlasovala: world-nuclear-news.org/articles/poll-finds-majority-of-swiss-support-nuclear-new-build
Takže vaše předchozí tvrzení bylo opět jen vaše zbožné přání bez opory v realitě.
pro Milan Vaněček 5. únor 2025, 12:11
Kdyby tento jejich nový CO2 závazek byl udělán na základě kladného referenda o výstavbě nových JE, tak bych to chápal.
"Švýcaři plánují, že prakticky veškerou spotřebu elektřinou pokryjí z vodních elektráren (nyní kryje přes polovinu jejich velké spotřeby elektřiny) a fotovoltaikou (necelou polovinu)."
Máte zdroj této informace?
Takže nemáte. Opět klasická Vaněčkovina: dojmy a přání jsou vydávány za fakta.
Již 40 let spolupracuji se švýcarskou fotovoltaickou komunitou, tak znám její cíl. A musíte si uvědomit, že Švýcarsko je obrovská baterie (přečerpávací vodní elektrárny) pro okolní státy, takže Švýcaři hodně elektřiny dovezou, převážně z Francie, něco z Německa a část jí (s obrovským ziskem z akumulace) zase vyvezou. To jim víc než zaplatí tu veškerou dovezenou elektřinu.
Takže to berte jako insider report.
Výrobní kapacitu jaderných elektráren pozvolna (opakuji pozvolna) vytlačují obnovitelné zdroje s existující obrovskou akumulací.
Takže nemáte. Na cíl švýcarské fotovoltaické komunity se nikdo neptal.
Výrobní kapacitu jaderných elektráren žádné obnovitelné zdroje nevytlačují, ani pozvolna.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se