Domů
Rychlé zprávy
Spotřeba plynu v ČR rostla v prvním čtvrtletí dvojciferným tempem, ukazují údaje největšího distributora
Regulační stanice společnosti GasNet, s.r.o.
Zdroj: GasNet, s.r.o.

Spotřeba plynu v ČR rostla v prvním čtvrtletí dvojciferným tempem, ukazují údaje největšího distributora

Spotřeba plynu se v České republice v prvním čtvrtletí výrazně zvýšila, o čemž vypovídají statistiky distribuční společnosti GasNet. Podle údajů společnosti se spotřeba plynu na jejím území zvýšila přibližně o 14 %. Přispěly k tomu zejména nižší průměrné teploty na počátku roku a s tím spojená vyšší spotřeba energie. 

Pod zvýšenou spotřebou zemního plynu se v prvních třech měsících letošního roku výrazně podepsalo ve srovnání s loňským rokem relativně chladné počasí. Zatímco první dva měsíce roku 2020 byly hodnoceny jako teplotně nadprůměrné, v letošním roce se teploty vrátily do normálních hodnot.

Nejvýraznější teplotní skok byl vidět v únoru, kdy byl meziroční teplotní rozdíl 4,5 ˚C. Tomu odpovídá i podstatně vyšší množství distribuovaného plynu v tomto měsíci - zatímco v loňském roce prošlo plynovody společnosti 764 mil. m3 zemního plynu, v letošním roce to bylo  930 mil. m3, tedy cca o pětinu více.

Z pohledu distribuce zemního plynu v soustavě společnosti GasNet, která distribuuje zemní plyn přibližně na 80 % území České republiky, byl významný i březen, ve kterém se množství distribuovaného plynu zvýšilo o 19 %. Jenom za březen tak proteklo soustavou GasNetu 839 mil. m3 zemního plynu, oproti roku 2020 je to nárůst o 132 mil. m3.

Za posledních 10 let jsme zvýšenou distribuci v březnu zaznamenali jenom dvakrát. V období leden až březen 2021 jsme distribuovali 2,783 miliard m3 zemního plynu. To je o 340 milionů m3 více než loni. Projevilo se chladnější počasí, hodně studená byla už první polovina února,“ říká Jiří Zdvořáček, ředitel distribučního dispečinku skupiny GasNet.

Spotřebě plynu nahrávají kotlíkové dotace a bude ji ovlivňovat i přechod tepláren k zemnímu plynu

Ze statistik GasNetu vyplývá i zjevný růst zájmu o plyn mezi domácnostmi. Díky kotlíkovým dotacím se nastartoval zájem o vytápění zemním plynem. Statistiky ukazují, že více než 60 000 domácností přestalo topit tuhými palivy a přešlo právě na zemní plyn.

V budoucnu se má spotřeba zemního plynu zvýšit i přechodem tepláren spalujících uhlí na zemní plyn. Hlavním důvodem přechodu je stále se zvyšující cena emisních povolenek. Snížení emisí přechodem na zemní plyn tak je logickým krokem k úspoře nákladů při výrobě tepla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Lukas
14. duben 2021, 11:08

Rus sa tomu iba tesi, cim chladnejsie pocasie u nas cez zimu a na jar, tym lepsie pre nich.

Ale este viac ich tesi prechod EU z uhlia na plyn v teplarenstve a energetike, vedia preco stavaju NS2. Odporcovia hovoria o riziku, ze bude vysoka zavislost na Rusku, ale skor si myslim, ze Rusi su a budu zavisli na nasich peniazoch. Vyvoz plynu znacne plni Rusku statnu pokladnicu.

Josef
14. duben 2021, 11:29

Ano tzv. společná politika životního prostředí EU způsobila devastaci vlastních energetik tedy útlum uhlí a jádra a přechod na plyn. Cena, která se za to platí není jen v penězích, ale je to i cena politická, protože pokud má být plyn relativně levný pak to nemůže být LNG, ale pouze plyn dodaný plynovody a tam je jen velmi omezený počet dodavatelů. Díky růstu podílu plynu v energetice se EU na nich stává plně závislá a v případné přerušení dodávek by znamenalo částečné zhroucení hospodářství v řádu měsíců nebo jeho přechod do nouzového režimu a to včetně dodávek el. energie. Samozřejmě cenu platí i Rusové - ta závislost je oboustranná, jenže jim se hospodářství nezhroutí jen se přechodně sníží životní úroveň.

energetik
14. duben 2021, 11:42

Nevytvářejte bubáky tam kde nejsou, podnikatelů a výrobců je v energetice stále více a počty trvale rostou. A ukrajují z koláče zaručených zisků státem vydržovaných monopolů a to je jen dobře. Stále vice lidí má na výběr jestli plyn, elektřinu nebo něco jiného, nabídka se nesnižuje, ale zvyšuje.

Omega
14. duben 2021, 13:26

Máte pravdu, počet námi dotovaných výrobců a podnikatelů trvale roste. Počet nedotovaných daněných výrobců sice vytrvale klesá, ale na absolutní čísla to vypadá jako nárůst.

A možnost výběru také opticky roste.

No a realita v možnosti výběru - tam už je to horší, protože je mi bráněno si vybrat. To je jak v té písničce "láska v housce".

Takže si můžu vybrat jen FVE+plyn, nebo VTE+plyn, nebo FVE+VTE+plyn, nebo VTE+baterie+plyn, nebo dokonce i FVE+baterie+plyn.

pr
14. duben 2021, 15:33

No vidíte chudáčku, on Vám ten dominanťák nechce prodat elektřinu z Tunelína+Dlouhých strání? Nebo snad odmítá prodávat elektřinu z huhlí, kterou pacholek vyváží natruc těm špatným Němcům? To je ale nespravedlnost! Už jste si stěžoval panu prezidentovi?

Tady aspoň vidíte k čemu jste ČEZu dobrý. Jen plaťte další jaderné tunely, zaručujte se za jejich zisky a stejně Vás donutí užívat tu fuj OZE elektřinu! Takový je to férový podnik.

TomášB
16. duben 2021, 21:07

To není bubák. To je holý fakt. Přechod na OZE fakticky znamená přechod na plyn doplňovaný OZE. Rusko celý tenhle přechod aktivně podporuje, protože oni jsou ti, kdo si bude určovat podmínky. V následujících 20 letech výrazně vzroste spotřeba plynu ve světě. A obvzláště v Evropě, která sebevraždně odpojuje veškeré ostatní zdroje energie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se