Domů
Elektromobilita
Švédské Värnamo bude plně pokryto hybridními autobusy

Švédské Värnamo bude plně pokryto hybridními autobusy

Volvo obdrželo objednávku čtyř hybridních autobusů Volvo 7900 Electric Hybrid ze strany švédského městečka Värnamo. Tímto krokem se městečko o 19 000 obyvatelích stane díky kompletní hybridizaci již na podzim roku 2017 švédským unikátem.

Městečko Värnamo se rozhodlo být průkopníkem v oblasti udržitelného systému veřejné dopravy v podobě pokrytí linek hybridními autobusy. Podle představitelů Volva se jedná o model, který se v budoucnu bude aplikovat jak ve velkých městech, tak i v těch relativně malých.

Elektrifikací veřejné dopravy se její využití zatraktivní a zároveň dojde k zpříjemnění městského prostředí díky snížení hlučnosti a zlepšení kvality ovzduší. Autobusy budou rovněž jezdit častěji, a zlepší se tak celková dostupnost veřejné dopravy, zároveň dojde k vytvoření nové linky. Cílem je během následujících tří let zečtyřnásobit množství ujetých kilometrů veřejné dopravy.

Snížení emisí a vyšší efektivita využití energie

Volvo 7900 Electric Hybrid využívá elektřinu bez jakýchkoliv emisí na přibližně 70 % z celkové trasy. Nabíjení baterií zabere tři až čtyři minuty díky systému příležitostného nabíjení. Celkově autobus spotřebuje o 60 % méně energie ve srovnání s konvenčním dieselovým pohonem. Kromě elektřiny z obnovitelných zdrojů budou autobusy využívat hydrogenovaný rostlinný olej, který sníží emise CO2 až o 90 %.

Společnost ABB dodá městu dobíjecí stanici a Volvo bude zodpovědné za údržbu autobusů a jejich baterií za fixní měsíční poplatek.

Dobíjecí stanice ABB OppCharge disponuje otevřeným rozhraním mezi nabíjecí stanicí a autobusem. Dobíjecí výkon stanice se pohybuje mezi 150 a 450 kW. Propojení během dobíjení bude zprostředkováno pantografem, který bude umístěn na střeše autobusu.

Zdroj úvodní fotografie: wikimedia.org

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Při nabíjení elektromobilu z domácí zásuvky proletí komínem až čtvrtina energie
26. září 2022, 15:00
Na hlavních tazích už dobijeme v pohodě, plno bývá u řetězců, říkají majitelé elektromobilů
26. září 2022, 00:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se