Domů
Rychlé zprávy
Švédsko: Za poškozením telekomunikační a energetické infrastruktury stojí pravděpodobně sabotáž
Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2

Švédsko: Za poškozením telekomunikační a energetické infrastruktury stojí pravděpodobně sabotáž

Podle informací zveřejněných agenturou Reuters je poškození telekomunikačního kabelu v Baltském moři mezi Švédskem a Estonskem propojené s poškozením potrubí a kabelu mezi Estonskem a Finskem, uvedla v pondělí švédská vláda. Finští vyšetřovatelé se domnívají, že tento čin reprezentuje úmyslnou sabotáž. Helsinky mají na starosti vyšetřování incidentu s potrubím, zatímco Tallinn se zaměřil na incident s kabelem.

Dne 8. října byl poškozen podmořský plynovod a telekomunikační kabel spojující Finsko a Estonsko. "Bylo potvrzeno, že kabel byl poškozen vnější silou nebo neoprávněnou manipulací," prohlásil ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin.

Bohlin dále dodal, že Estonsko vyhodnotilo, že poškození plynovodu a komunikačního kabelu mezi Finskem a Estonskem souvisí s poškozením komunikačního kabelu mezi Švédskem a Estonskem. Švédská vláda zatím neupřesnila další podrobnosti o tom, co by mohlo tyto dva incidenty spojovat.

Na celou situaci promptně zareagovalo NATO, a to posilněním hlídek v Baltském moři, které mají za cíl zabezpečit plynulé proudění dodávek energie v širším severském regionu. Do akce bylo povoláno také plavidlo na odminování a zvýšil se i vzdušný dohled.

Finští vyšetřovatelé uvádějí, že škody zjištěné tento měsíc mohly být aktem sabotáže. Nepotvrdili však, jestli se jedná o nehodu nebo úmyslný čin. Vyšetřování poškození plynovodu Balticonnector a nedalekého kabelu se v současnosti soustředí na roli čínského kontejnerového plavidla NewNew Polar Bear, uvedl finský Národní úřad pro vyšetřování.

Rusko i Čína veškeré podezření popírají

Na neověřené podezření zareagoval i mluvčí čínského ministerstva zahraničí, který vyzval k "objektivnímu, spravedlivému a profesionálnímu" vyšetřování. Navíc doplnil, že čínské plavidlo v té době v oblasti plulo normálně.

Estonští vyšetřovatelé se ale i přes to soustředili na dva potenciální podezřelé subjekty. Jedním z nich je loď NewNew Polar Bear, druhým ruská loď Sevmorput. Rusko, stejně jako i Čína opakovaně popírá, že by se na škodách podílelo.

V roce 2022 byly plynovody Nord Stream, které vedou skrze Baltské moře a propojují Rusko s Německem, poškozeny výbuchy. Ty úřady označily za úmyslné sabotáže, i když do dnešního dne není jasné, kdo za útokem stál.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
JVr
24. říjen 2023, 10:53

Jak daleko může doplout malá ponorka, která takovou sabotáž může způsobit? A co velká ponorka, je schopen někdo monitorovat jestli tam nebyla něčí válečná ponorka? Obávám se, že to skončí jako neprokazatelné.

Kurz
24. říjen 2023, 14:08

Poškození odpovídá tomu, co používají rybářské lodě k lovu na dně moří, ale stačí i jiná vělká kotva co poškodí vše vyčnívající. A to se dost těžko prokazuje zda to byl úmysl a která loď to způsobila.

Každopádně ponorky na toto netřeba.

Dpetr
24. říjen 2023, 19:40

Tak to, která loď to byla, se už nejspíš ví. Čínská, chybí ji kotva, kterou z moře vylovili. S úmyslem to bude těžší.

miro novak
24. říjen 2023, 14:53

boli to ti dvaja z vrbetic, nasvedcuju tomu tie dva pohodene bicykle pobliz incidentu.

Pavel
27. říjen 2023, 10:54

O ty se už covidový strašpytel puťka postaral. Dostali pokoj ve výškové budově a náhlou potřebu se proletět. Teď puťkovi dělají podržtašku čínští námořníci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se