Domů
Rychlé zprávy
Těžba uhlí v OKD bude utlumena postupně. Skončí v roce 2023

Těžba uhlí v OKD bude utlumena postupně. Skončí v roce 2023

Společnost OKD nyní na Karvinsku těží okolo šesti milionů tun uhlí ročně, postupně tento objem klesne na čtyři, pak na dva miliony tun. Utlumování dolů se bude platit z rezerv, které nyní firma vytváří. Částka potřebná na útlum se odhaduje na 4,9 miliardy korun podle cen platných na začátku roku 2017. Loňský, zatím neauditovaný zisk firmy převyšuje tři miliardy korun. Řekl to dnes předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča na začátku návštěvy premiéra Andreje Babiše (ANO) a členů vlády v demisi v sídle společnosti v Karviné.

„Těžíme něco kolem šesti milionů tun a budeme klesat postupně na čtyři. Na této úrovní se chvilku podržíme a pak v konečné fázi bychom měli klesnout někde ke dvěma, dvěma a půl a z té hladiny bychom pak měli končit,“ řekl Kuča.

Posledním zavřeným dolem by měl být v roce 2023 Důl ČSM.

Kuča řekl, že úbytek zaměstnanců přirozenými odchody, jako jsou načerpání nejvyšší expoziční dávky nebo zdravotní stav, je rychlejší, než kolik se firmě povede nabrat nových pracovníků, proto nepočítají se systémovým propouštěním.

„Jestliže budeme některé části důlního pole opouštět, tak lidi přesuneme jinam a o to méně musíme zoufalým způsobem na trhu sehnat,“ řekl Kuča.

Ilustrační foto

Babiš řekl, že OKD je teď v pořádku, funguje, má nový management a projekt se podle něj povedl de facto včetně restrukturalizace Dolu Paskov. Tam firma z ekonomických těžbu loni ukončila těžbu.

„V červnu 2016 OKD bylo na zavření. Firma před bankrotem. A já jsem si to vzal jako osobní výzvu,“ řekl Babiš a ocenil, že je nyní firma stabilizovaná a funguje.

„Teď hledají 280 nových zaměstnanců,“ řekl Babiš.

Zaměstnance OKD obtížně shání už od ukončení těžby v Paskově. Nabízí v některých profesích zvýšený náborový příspěvek až 60.000 korun a peníze i pro současné zaměstnance, kteří přivedou nové kolegy.

Ilustrační foto

Premiér také řekl, že OKD je pro region zásadní podobně jako ArcelorMittal Ostrava, jehož prodej nyní majitel, světová ocelářská skupina ArcelorMittal, zvažuje.

„Teď je velice důležitý osud ArcelorMittalu, který, to tak vypadá, se taky ne úplně povedl, když pan majitel si vytáhl 40 miliard dividend a nějací finančníci šest miliard a my jsme to prodali za nějakých směšných 300 nebo za kolik,“ řekl Babiš.

Majitelem firmy OKD se tento měsíc stál po letech znovu stát. Akcie společnosti převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů korun. Skončila tak reorganizace podniku, který se v roce 2016 dostal do úpadku.Ve firmě nyní pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 9500 lidí.

Vlastimil Vyplel sd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Veselý
24. duben 2018, 14:58

OKD má hlavně štěstí, že podražilo uhlí. Ale jinak ten plán hodnotím velmi pozitivně, žádná divočina, plynulý postupný shutdown a jestli si za těch 5 let ještě OKD vydělá na likvidaci následků těžby, bude to příjemný bonus.

Petr
24. duben 2018, 21:12

Pěkný příklad privatizace zahraničnímu kapitálu.

Z OKD si vytáhli kolem 50 miliard a z oceláren teda taky, takže chudé Ostravsko mělo tu čest darovat skoro 100 miliard převážně do Londýna na co nejluxusnější život tamních miliardářů.

Jan Veselý
24. duben 2018, 21:24

Jo, pěkný. Až na to, že ten "zahraniční kapitál" = Zdeněk Bakala.

Jo, a pokud máte krátkou paměť, tak Novou Huť kupoval Mittal v době, kdy jí domácí, český kapitál dovedl na pokraj bankrotu, málem následovala osud Poldi Kladno.

Petr
25. duben 2018, 12:19

Bakala byl celou dobu západní agent převážně londýnských peněz a nakonec se taky do Londýna vrátil.

Lakšmí Mittal podobný příklad jen na podstatně vyšším levelu.

Martin Pácalt
25. duben 2018, 12:54

Ještě jste do toho zapomněl "zaplantat" 50 milionů černochů.

Petr
25. duben 2018, 17:05

Tak to je snad samozřejmé, že se jedná o stejné kruhy.

Ty samé, co dnes zajímavě propagují jakoby antitezi, že otroctví a rasizmus byli nejhorší věcí světa, za něž by se měl maximálně stydět dnešní bílý dělník (jehož předci byli nejspíš naopak ti nejpoctivější křesťané, kteří nakonec v souladu s novozákonnou biblí prosadili zákaz otroctví i přez odpor bohatců), a proto dnes zadotovat z daní už "svobodný" příchod černochů na Západ, aby se pokusili zopakovat historii a opět maximálně co to půjde srazili cenu dělnické práce .

V Evropě na obchodě s černými otroky jasně nejvíc vydělávali bankéři z Londýna, a Paříž i Lisabon v tom byli namočeni podstatně menší měrou.

Carlos
25. duben 2018, 18:06

Petře, jděte si s otroky, bankéři, Žoržíkem, a dalšími desítkami nesmyslů na novinky, tu se bavte o energetice, ne o takových volovinách. Nevím, to musí být diagnóza, vidět za vším spiknutí, ne? Naposledy když jsem se Vás na George ptal, tak jste akorát napsal jednořádkovou odpověď, nic víc. Víte, začínám mít podezření jestli náhodou nesedíte někde v Pětěrburgu v trollhausu. Jinak to nejde. nikdy jste nic ani nedoložil. Jenom dokola melete tu svou. Nechcete toho fakt už nechat? Je to otrava když zjistíte že v 5 z deseti komentářů pod článkem nějaký Petr otravuje s nesouvisejícími nesmysly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se