Domů
Rychlé zprávy
Třetí blok pákistánské jaderné elektrárny Karáčí s reaktorem Hualong One má za sebou studené zkoušky
Zdroj: CGTN

Třetí blok pákistánské jaderné elektrárny Karáčí s reaktorem Hualong One má za sebou studené zkoušky

Jaderný blok typu Hualong One elektrárny Karáčí úspěšně absolvoval studené funkční testy. Během testů se kontroluje stav a těsnost primárního okruhu, tlakové nádoby, potrubí a ventilů. Dalším krokem při spouštění bloku budou horké testy, zavezení jaderného paliva a připojení k síti. Dva nové pákistánské jaderné bloky staví čínská CNNC, která s výstavbou začala v roce 2015, respektive 2016.

Čínská společnost CNNC v minulém týdnu oznámila, že blok 3 jaderné elektrárny Karáčí v Pákistánu prošel studenými zkouškami. Na průběh studených funkčních testů dohlížel jak Pákistánský jaderný regulátor, tak Pákistánská komise pro atomovou energii (PAEC).

Úspěšným dokončením studených zkoušek třetího bloku byly završeny hlavní práce na jaderném ostrově a blok vstoupil do fáze uvádění do provozu. Po studených testech budou následovat horké testy a poté nejprve zavezení jaderného paliva a následně připojení k elektrické síti.

Pákistánské bloky Karáčí 2 a 3 jsou stavěny na základě smlouvy v hodnotě přibližně 9 miliard dolarů (zhruba 192 miliard Kč) podepsané mezi CNNC a PAEC v roce 2013. Výstavba druhého a třetího bloku začala v roce 2015, respektive v roce 2016. Instalace vnitřních částí reaktoru Karáčí 2 byla dokončena v lednu 2019, zatímco instalace ve třetím bloku byly dokončeny v loňském dubnu.

Hualong One mimo Čínu

CNNC staví dva nové pákistánské bloky typu Hualong One (nebo také HPR1000) jako první tohoto typu mimo území Číny. Kromě dvou bloků ve výstavbě v Karáčí se v Číně staví čtyři demonstrační jednotky Hualong One - dva bloky Fuqingu v provincii Fujian, z nichž jeden je již v komerčním provozu, a dva v Fangchenggang v provincii Guangxi. Všechny čtyři čínské bloky by měly být připojeny k síti do konce roku 2022.

Komentáře

(4)

energetik II

26. duben 2021, 07:46

210 milionový Pakistán je důležitým spojencem Číny ve všech oblastech. V rámci Nové hedvábné stezky je příjemcem čínské investiční pomoci za zhruba 60 mld. USD. Druhý blok Karáčí II byl k síti připojen za 5 let a 7 měsíců od začátku výstavby, což je výborné číslo ! U třetího bloku to bude podobné. Ukázka dobré spolupráce Pakistánu a Číny.

Ivan Novák

26. duben 2021, 17:04

Na okraj, na Vogtle 3 dnes zahájili horkou hydrozkoušku, tj., stavební část i instalace technologie bloku jsou hotové. Od tohoto okamžiku trvalo čínským AP 1000 zhruba půl roku, než začala výroba elektřiny.

Mochovecká impotence neochvějně pokračuje.

Lukas

26. duben 2021, 17:14

Mochovce to je tragédia, už to stavajú 13 rokov, spustenie 3. bloku sa stále posúva, už mal túto jar bežať a zas sa to posunulo na jeseň, 4. blok by mal byť dokončený o 2 roky neskôr, to by Číňania postavili asi aj 3 nove JE.

Ale minulý rok aspoň upgradovali 2. blok zo 471mw na 500mw a aktuálne to isté robia na 1. bloku.

energetik II

27. duben 2021, 08:47

TO : Novák

Vogtle- 3 se staví už přes 8 let , takže celková doba stavby bude k 9 rokům. To je přeci jen více, jak těch čínských 5 let 7 měsíců.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.