Domů
Rychlé zprávy
Ukončení provozu původní R 420 kV Kočín
Ad
Zdroj: ČEPS

Ukončení provozu původní R 420 kV Kočín

V roce 1995 byla v transformovně Kočín společnosti ČEPS uvedena do provozu rozvodna 420 kV postavená kvůli připojení jaderné elektrárny Temelín do přenosové soustavy. V nedávné době, po 26 letech, byla odpojena a veškerý její provoz převezme nová rozvodna.

Do roku 2000 sloužila původní rozvodna R 420 kV především k napájení jaderné elektrárny (JE) Temelín, poté k vyvedení výkonu jejího prvního výrobního bloku. Následně byl připojen i druhý výrobní blok, a transformovna Kočín tak začala naplňovat svůj účel.

Rozvodna Kočín, zdroj: ČEPS

Rozvodna v rozsahu třinácti polí 420 kV zajišťovala připojení dvou blokových vedení z JE Temelín a pěti vedení 400 kV přenosové soustavy.

Zároveň se zde nacházely transformace 400/110 kV a tlumivka 400 kV.

Rozvodna Kočín, zdroj: ČEPS

Připojení blokových vedení probíhalo prostřednictvím speciálního zapojení čtyř vypínačů na tři odbočky, tzv. polygonu, který zajišťoval zvýšenou spolehlivost připojení k přenosové soustavě.

Rozvodna Kočín, zdroj: ČEPS

Systémy řízení a chránění byly umístěny centrálně v budově společných provozů.

V první polovině července 2021, v souvislosti s rekonstrukcí TR Kočín, činnost této původní rozvodny skončila. Veškerý provoz bude převeden do nové R 420 kV, která je dimenzována a připravena pro jeho převzetí.

Stará rozvodna 420 kV je v současné době kompletně odpojena a probíhá její demolice.

Rozvodna Kočín, zdroj: ČEPS

Rozvodna Kočín, zdroj: ČEPS

Komentáře

(2)

PetrV

29. červenec 2021, 20:37

Nová rozvodna je pripravena na ete 3,4?

energetik

30. červenec 2021, 21:03

Jestliže budoucí provozovatel ete 3,4 včas zaplatil podíl na nákladech za připojení, tak určitě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.