Ukrajina uzavřela s USA a Polskem dohodu o spolupráci v oblasti dodávek energie

DomůRychlé zprávyUkrajina uzavřela s USA a Polskem dohodu o spolupráci v oblasti dodávek energie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskiy okomentoval plynovod Nord Stream 2 jako hrozbu Evropě. Zástupci USA, Polska a Ukrajiny uzavřeli dohodu o posílení spolupráce v oblasti dodávek energie. Informoval o tom portál Euractiv

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskiy se setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou ve Varšavě k příležitosti oslav 80 let od vypuknutí druhé světové války.

„Máme stejný názor jako Polsko: Nord Stream 2 je nepřijatelný a ohrožuje Evropu jako celek. Chceme diverzifikaci dodávek energie v rámci americko-polsko-ukrajinského trojúhelníku.“ Volodymyr Zelenskiy, ukrajinský prezident

Ukrajina chce získávat plyn ze západu

Zástupci USA (ministr energetiky Rick Perry), Polska (polský ministr pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski) a Ukrajiny (ministr obrany Oleksandr Danyliuk) minulou sobotu podepsali dohodu o zlepšení spolupráce v oblasti zabezpečování dodávek energie v regionu závislém na ruských dodávkách. Dohoda se zaměřuje především na přizpůsobení ukrajinské plynárenské infrastruktury na dodávky ze západu. A to včetně dodávek zkapalněného zemního plynu z USA.

Minulý čtvrtek polská společnost PGNiG zveřejnila informaci, že ukrajinské energetické skupině ERU prodává dodávku LNG z USA. Piotr Naimski během tiskové konference řekl novinářům, že do roku 2021 bude Polsko schopné dodávat na Ukrajinu 6 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně.

Tři země spojuje odpor proti Nord Stream 2

USA, Polsko i Ukrajina jsou proti realizaci plynovodu Nord Stream 2. Podle nich zvýší závislost evropských zemí na ruském plynu. Nord Stream 2 je už nyní ve výstavbě. Původně měl být zprovozněn do konce roku 2019, nicméně kvůli chybějícímu povolení k výstavbě v Dánsku bude jeho dokončení zřejmě o několik měsíců opožděno. Potenciální zpoždění zprovoznění plynovodu je klíčové pro budoucnost smlouvy o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Aktuální smlouva na konci 2019 končí.