Domů
Rychlé zprávy
Ukrajina uzavřela s USA a Polskem dohodu o spolupráci v oblasti dodávek energie

Ukrajina uzavřela s USA a Polskem dohodu o spolupráci v oblasti dodávek energie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskiy okomentoval plynovod Nord Stream 2 jako hrozbu Evropě. Zástupci USA, Polska a Ukrajiny uzavřeli dohodu o posílení spolupráce v oblasti dodávek energie. Informoval o tom portál Euractiv

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskiy se setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou ve Varšavě k příležitosti oslav 80 let od vypuknutí druhé světové války.

„Máme stejný názor jako Polsko: Nord Stream 2 je nepřijatelný a ohrožuje Evropu jako celek. Chceme diverzifikaci dodávek energie v rámci americko-polsko-ukrajinského trojúhelníku.“ Volodymyr Zelenskiy, ukrajinský prezident

Ukrajina chce získávat plyn ze západu

Zástupci USA (ministr energetiky Rick Perry), Polska (polský ministr pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski) a Ukrajiny (ministr obrany Oleksandr Danyliuk) minulou sobotu podepsali dohodu o zlepšení spolupráce v oblasti zabezpečování dodávek energie v regionu závislém na ruských dodávkách. Dohoda se zaměřuje především na přizpůsobení ukrajinské plynárenské infrastruktury na dodávky ze západu. A to včetně dodávek zkapalněného zemního plynu z USA.

Minulý čtvrtek polská společnost PGNiG zveřejnila informaci, že ukrajinské energetické skupině ERU prodává dodávku LNG z USA. Piotr Naimski během tiskové konference řekl novinářům, že do roku 2021 bude Polsko schopné dodávat na Ukrajinu 6 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně.

Tři země spojuje odpor proti Nord Stream 2

USA, Polsko i Ukrajina jsou proti realizaci plynovodu Nord Stream 2. Podle nich zvýší závislost evropských zemí na ruském plynu. Nord Stream 2 je už nyní ve výstavbě. Původně měl být zprovozněn do konce roku 2019, nicméně kvůli chybějícímu povolení k výstavbě v Dánsku bude jeho dokončení zřejmě o několik měsíců opožděno. Potenciální zpoždění zprovoznění plynovodu je klíčové pro budoucnost smlouvy o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Aktuální smlouva na konci 2019 končí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
markusaurelius
3. září 2019, 19:32

Konečně se dočká banderovská okrajina toho svobodného first plynu z fašinktonu , tak proč tolik pindání kolem Nord Stream 2 kterým poteče brutálně nesvobodní plyn z RUSKA..

Jan Veselý
3. září 2019, 21:34

Zdravím do Pitěru.

Bizon
3. září 2019, 21:55

Takže místo aby vydělávali na přeprodeji východního plynu, tak budou platit za západní plyn, aha... Západ je určitě ocení za politickou věrnost, ale ekonomicky mi to příjde jako hodně špatný deal.

Celá Ukrajina je docela smutný příběh, taková hybridní proxy-válka kterou nakonec odserou hlavně normální Ukrajinci...

miloslav
5. září 2019, 07:58

jedina země která dáva embargo na státy které nepoklonkují USA jsou právě usa tak že jednou na to polsko a ukrajina doplati ,rusové i kdyš je pomlouvamé to mohlí dávno udělat ale mají rozum a přemyšli ekonomicky .

henry
5. září 2019, 13:44

Kdo to bude platit? To rozkradou jak ten ruskej!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se