23. únor 2026
V ČR loni vzrostla těžba hnědého uhlí i výroba koksu

V Česku se v loňském roce vytěžilo 39,3 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 2,1 procenta více. Proti roku 2016 stouplo také množství vyrobeného koksu, a to o 12,6 procenta na 2,5 milionu tun. Objem vytěženého černého uhlí naopak klesl. Vyplývá to z aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
„Poptávka po uhlí byla zejména v uplynulých dvou letech silně stimulována zájmem Číny. Patrně by tedy rostla i produkce černého uhlí v ČR, pokud by jeho jediný tuzemský producent, firma OKD, nebyl v hlubokých ekonomických problémech a nezavíral své doly,“ řekl dnes ČTK Kovanda.
Těžba černého uhlí v Česku loni podle dat MPO klesla meziročně o téměř pětinu na necelých 5,5 milionu tun. Jediným českým producentem komodity je OKD, která uhlí těží v Moravskoslezském kraji. Firma je od předloňského května v úpadku, věřitelé na konci loňského srpna schválili přijetí reorganizačního plánu.
Prémiový obsah
Zbytek článku je dostupný pouze pro předplatitele prémiového obsahu. Získejte přístup ke všem prémiovým článkům na oEnergetice.cz.
Mohlo by vás zajímat
15. březen 2026
5. duben 2026
16. květen 2026
9. červen 2026
Úložiště jaderného odpadu budou možná v Česku dvě, obávají se obce. Výstavba mezitím nabírá zpoždění
16. červen 2026
17. červen 2026
17. červen 2026
Komentáře (3)
"Veřejnoprávní" ČT, ČRo a ČTK potřebují okamžitě zestátnit a vyházet všechny zblblé globalisty, kteří nepochopili, že pokud nepracují pro národ a jeho jazyk, tak můžou být už dnes v klidu zrušeni na úkor soukromých institucí, kde budou soutěžit české a kvanta zahraničních, když už stejně většina lidí, co se zajímá o takové informace, umí anglicky .
Co to má v češtině jako znamenat 39,333.920 tun?
Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu.
Mám kalkulačku CASIO fx-82MS a když tam zadám 200x500=100,000.







