Ve Španělsku bude v areálu uhelné elektrárny instalován nový největší bateriový systém

DomůRychlé zprávyVe Španělsku bude v areálu uhelné elektrárny instalován nový největší bateriový systém

Španělská distribuční společnost Endesa potvrdila kontrakt s Electro Power Systems ohledně zakázky na bateriové zařízení s příkonem 20 MW a kapacitou 11,7 MWh, čímž se stane největší bateriovým systémem ve Španělském království.

Baterie bude umístěna v areálu uhelné elektrárny Carboneras, která se nachází na jihu Iberského poloostrova a patří společnosti Endesa. Účelem této akce je zvýšit flexibilitu konvenční elektrárny, aby lépe mohla reagovat na změny spotřeby a reagovat na fluktuace v síti vzniklé intermitentními zdroji.

„Elektrárna Carboneras byla navržena na konstantní výkon a nyní se musí přizpůsobit aktuální situaci, kdy kvůli značné penetraci intermitentních obnovitelných zdrojů (v zásadě VtE) dochází k nutnosti měnit dodávaný výkon a rozšířit poskytování zálohy tak, aby byla v každém momentu pokryta poptávka.“ vyjádření Endesy k situaci

Podle předběžných informací by baterie měla být uvedena do provozu v červnu příštího roku. Cena projektu je více než 11,5 mil € (300 mil.Kč) včetně dalších prací a vybavení obsahujícího invertory, transformátory a výstavbau. Kromě již zmíněných výhod zapojení baterie do systému se od instalace očekává snížení provozních nákladů elektrárny a prodloužení životnost jejích klíčových komponentů, které jsou nyní extrémně namáhány.

Bateriové úložiště bude součástí značných změn, které bude nutné provést, aby elektrárna splňovala evropské normy ohledně Nox a SO2. Tyto opatření mají Endesu vyjít na 240 mil. €