Domů
Rychlé zprávy
Vláda: Investory jádra v ČR budou dcery ČEZ. Stát by měl kompenzovat ztráty při změně podmínek
Jaderná elektrárna Dukovany Zdroj: cez.cz

Vláda: Investory jádra v ČR budou dcery ČEZ. Stát by měl kompenzovat ztráty při změně podmínek

Rychlé zprávy
11 komentářů
8. červenec 2019, 18:21
ČTK

Investory nových jaderných zdrojů v Česku budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ – EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby dnes schválila vláda. ČTK to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ – a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu.

Na tiskové konferenci po jednání vlády Havlíček uvedl, že prioritu má stavba v Dukovanech, nový blok by měl mít instalovaný výkon 1200 megawattů (MW). Celkový výkon čtyř dukovanských bloků je nyní zhruba 2000 MW. Vládní zmocněnec Jaroslav Míl minulý týden uvedl, že pokud nastane změna podmínek, která by znamenala, že investice ČEZ nebude ekonomicky efektivní, stát by firmě tuto ztrátu kompenzoval.

„Cílem není to, že stát na sebe převezme břímě v uvozovkách neúspěchu, ale stát na sebe musí převzít odpovědnost ve smyslu, pokud by stát něco zásadního změnil – ať už v legislativě, regulatorice nebo v čemkoliv jiném,“ uvedl dnes Havlíček.

„Předpokládáme, že investorem bude ČEZ a ČEZ do toho půjde i se svým podnikatelským rizikem,“ dodal.

Jako podpora státu budou podle dokumentu také uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných, jako by si půjčoval stát. Podle dřívějších informací má nový jaderný blok v Česku stát stovky miliard korun. Havlíček zopakoval, že smlouva státu s ČEZ by měla být uzavřena do konce letošního roku.

ČEZ už minulý týden uvedl, že obě dceřiné společnosti – EDU II stejně jako ETE II byly už před třemi roky založeny právě s cílem, aby měly na starost výstavbu nových jaderných zdrojů. Podstatnější podle firmy ale bude dojednání smluv o financování mezi ČEZ a státem, první rozhovory se uskutečnily na konci června. „Konkrétní jednání se teprve rozbíhají. ČEZ bude samozřejmě postupovat tak, aby byl jejich výsledek výhodný pro všechny akcionáře,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Návrh naopak nepočítá s poskytnutím státní záruky návratnosti projektu, jak je známa z Velké Británie v případě elektrárny Hinkley Point. Takzvaný Contract for Difference tam umožňuje postavit jadernou elektrárnu za pomoci garantovaných cen elektřiny. Beze změny má zůstat také akcionářská struktura ČEZ, ve kterém vlastní 70 procent stát prostřednictvím ministerstva financí a zbytek jsou minoritní akcionáři.

Podle minoritního akcionáře a kritika současného vedení ČEZ Michala Šnobra je ale takzvaná put opce, tj. že ČEZ bude moci za určitých podmínek předat státu dceřinou firmu, která bude mít stavbu na starosti, silnější garancí než Contract for Difference. „Díky ceně jaderného bloku a všem dalším rizikům je jasné, že případný nový blok nikdy nebude stavět ČEZ na současném akcionářském půdorysu, ale téměř jistě stoprocentní státní společnost,“ dodal.

Dnes schválený materiál počítá také s tím, že kolem zmocněnce Míla se má nově ustavit expertní tým, jehož členy bude pět energetických odborníků – bývalý ředitel ČEZ Jan Vacík, Vojtěch Michalec, Jaromír Novák, Vladivoj Řezník a Jana Siegerová.

Vláda dnes předkládaný materiál schválila se změnami. Podle Havlíčka bylo rozhodnuto, že vládní výbor pro jadernou energetiku se nebude nakonec rozšiřovat o zástupce senátorů, členy naopak zůstanou zástupci všech stran Sněmovny. „Počítáme s tím, že se členy Senátu budeme dělat pravidelná setkání, případně je budeme zvát na výbor, ale už jsme to nerozšiřovali,“ napsal dnes ČTK. „Je to nemoudré rozhodnutí,“ řekla ČTK předsedkyně senátního podvýboru pro energetiku a dopravu Hana Žáková (za STAN). Soudí, že senátoři by ve výboru být měli.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jar
10. červenec 2019, 07:59

Doufám jen, že do změny garantovaných podmínek se nebude počítat sucho a výrazný nedostatek vody.

skodafil
8. červenec 2019, 18:30

Majstrstyk. Odpovednosti rozplizle, statni dohled (!!!), financovani s (nebo vlastne bez?) zaruk statu...princezna Kolobezka jak vysita. My fakt umime veci posrat zpusobem zcela unikatnim v celosvetovem meritku. Jediny, kdo jasa, jsou pravnici. Dojednavani smluv a potom hlavne hadky o tom, kdo za co muze, budou velmi vyzivne. No co, to uz vsichni zucastneni budou davno nekde jinde.

Jan Veselý
9. červenec 2019, 14:00

Euro.cz: Mezi šéfy, kteří vedli ČEZ v temném období, patřili generální ředitel ČEZ Jan Vacík a výrobní ředitel Jan Krenk. Ti se „proslavili“ hlavně tím, že na konci roku 1998 podepsali smlouvu o odběru uhlí z Mostecké uhelné, která nebyla z pohledu ČEZ vůbec výhodná. Na jejím základě musel ČEZ později vyplatit Mostecké uhelné smluvní pokutu 457 milionů korun. Případ měl na podzim roku 2002 pikantní dohru. Manažeři Vacík a Krenk nastoupili do vedení skupiny Appian Group, která Mosteckou uhelnou v té době vlastnila.

"Skvělá" volba

Andrea Borotea
9. červenec 2019, 15:12

Ještě dva roky sucha a Dukovany odstaví kvůli suchu ani nezačnou stavět nový blok. Do Dalešic přitéká to co stačí Dukovany odpařit.

Za čtyři předchozí roky jako by jeden celý rok nepršelo.

Martin Pácalt
9. červenec 2019, 15:44

Samozřejmě nejsem Pánbůh nebo pan Vaněček, abych znal budoucnost. Ale jedno podle mně pravdivé heslo nedávno vyslovil Václav Cílek . Zní: " Když je sucho, připravuj se na povodeň."

Zkrátka a dobře, nemůžete se z pohledu dlouhodobých investic koukat jen 5 let nazpět a nebo 5 let do budoucna. Proto mi u některých diskutérů na tomto webu vadí, že propagují jeden dva zdroje jakožto dominantní a nebo se koukají jen na cenové srovnání. Jinak řečeno, kdyby se všichni čeští řidiči řídili jen cenami vozidel, jezdíme všichni v Daciích a nebo v ojetinách.

Andrea Borotea
10. červenec 2019, 07:34

Václav Cílek ještě před pár lety předpovídá zlom ropy a teď předpovídá povodně....

Martin Pácalt
11. červenec 2019, 08:16

Jestli narážíte na ty termíny v jeho knížce Nejistý plamen, pak je nutné dodat, že kniha vyšla v roce 2007, před krizí. A i tak se tam konkrétním létům dává spíš hrubý rys, než že by byly vykreslovány jako přesné, bez možnosti posunu o pár let.

Ohledně povodní, je otázka času, kdy zase nastanou. Povodně nemizí, jen jsou čím dál méně předvídatelné jejich výskyty.

Milan Vaněček
10. červenec 2019, 09:04

Ano dominantní jádro to bude už světová kuriozita, tak 2-5 států světa. Ty nejvyspělejší podporují více zdrojů, jako je voda, slunce a vítr, doplňované místním specifikem (uhlí, jádro, plyn, biomasa, bioplyn, syntetický plyn).

A co se ceny týče, je důležité vidět kam se cena pohybuje. Některé zdroje jsou stále levnější a nepotřebují palivo, jiné jsou z bezpečnostních důvodů stále dražší. No a ceny paliv podléhají spekulacím plus minus stovky procent.

Tož tak, to jsou obecné pravdy dané zkušeností.

Carlos
9. červenec 2019, 20:02

Jestli si chce někdo stavět atomové hračky, ať si to staví za své. Jakožto občan ČR nesouhlasím s tím aby na jaderné elektrárny byly dány jakékoliv garance od státu. Nevidím důvod proč by měl stát zachraňovat společnosti od nevhodných investic a přebírat, dostavovat, něco co se nemůže vyplatit. Zavání mi to trochu tunelem na rozpočet a případnou možností o privatizaci zisků a socializaci ztrát (dá-li se to tak nazvat u polostátní firmy.)

Posledních pár let je jako návrat do 90.

Martin
10. červenec 2019, 11:42

Souhlas. Raději státní garance a podpora OZE + technologií na podporu integrace OZE.

energetik
9. červenec 2019, 21:59

Souhlas, navíc stát neudělal ani výběrové řízení a zakázku přidělil firmě s veřejně obchodovatelnými akciemi a teď budou spekulovat na jejich cenu, někteří informace mají dříve, jiní později a spousty toho zůstane utajeno jen pro VIP "akcionáře".

Ještě se nekoplo do zemině a už se šmejdí, krade a nekale ovlivňuje trh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se