Vysoké ceny emisních povolenek zvyšují zájem o zachytávání a ukládání CO2
Ceny emisních povolenek kolem 50 EUR/t zvyšují podle společnosti Aker Carbon Capture zájem o technologie zachytávání a ukládání emisí C02. Emisní povolenky se poprvé v historii obchodovaly za cenu přesahující 50 EUR/t tento týden.
Ceny emisních povolenek v posledních týdnech a měsících setrvale rostou a alespoň dočasně se jejich cena usadila na úrovni kolem 50 EUR/t. Pro řadu společností již taková cena činí rozdíl v rozhodování a začínají se zajímat o komerční využití technologií na zachytávání a ukládání nebo využívání uhlíku (CCUS technologie).Nejsou to ovšem pouze ceny povolenek, které zájem o CCUS technologie zvyšují - řada států a společností má vlastní dekarbonizační cíle, které je nutí zvažovat různé způsoby jejich splnění. Pro některé přitom může být ukládání uhlíku jednou z možností.
Nedá se přitom očekávat, že by se ceny emisních povolenek měly snižovat. Evropská unie přijala řadu opatření (zejména rezervu tržní stability), která mají zajistit rovnováhu na trhu a před většími cenovými výkyvy trh ubránit.
Vyšší emisní cíle pro rok 2030 pak ještě více omezí množství povolenek v oběhu. Návrat ceny emisních povolenek pod 10 EUR/t, které zde byly v letech 2012 až 2017, je proto nyní jen stěží představitelný. Stabilně vysoká cena emisních povolenek je přitom pro investice do CCUS technologií základem.
Podle zástupce společnosti Aker Carbon Capture je nyní nejperspektivnějším trhem severní Evropa. Například společnost HeidelbergCement na konci loňského roku oznámila, že v lokalitě Brevik v Norsku spustí CCUS, ve kterém bude možné uložit až 400 tisíc tun CO2.
Nicméně potřeba CCUS technologii je zejména v zemích Středního východu, Číny a Indie. V těchto zemích ovšem chybí vhodné pobídky a dotační programy, které by rozvoj CCUS technologií umožnily.
Bjorn Otto Sverdrup, kterého citoval web SP Global, uvedl, že nejlepší pozici pro rozvoj CCUS technologií mají současní plynárenští a ropní giganti a dodal, že CCUS technologie budou extrémně důležité a potřebné v budoucí transformaci energetiky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se