Domů
Rychlé zprávy
Začátek komerčního provozu Olkiluoto 3 se opozdí
OL3 v roce 2016
Zdroj: TVO

Začátek komerčního provozu Olkiluoto 3 se opozdí

Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) v pátek oznámila posunutí začátku komerčního provozu finského reaktoru Olkiluoto 3. Datum, od kterého měla začít běžné výroba elektrické energie, se posunulo o 2 měsíce. Vstup bloku do komerčního provozu je nyní naplánován na září 2022.

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 je prvním projektem francouzského reaktoru generace III+. Výstavba třetího bloku začala v roce 2005, a kvůli mnoha zpožděním se protáhla na přibližně 17 let.

Po dosažení první kritikality v prosinci 2021 a přifázování na elektrickou síť ale bohužel komplikace neskončily. Očekávaný začátek komerčního provozu, plánovaný na červenec letošního roku tak bude muset být posunut.

Důvodem pro zpoždění je nutnost provedení kontroly a opravy chladicího systému generátoru, která má trvat přibližně 3 týdny. Po dokončení oprav bude pokračovat zkušební provozní program elektrárenského bloku a výroba elektřiny.

Dodatečný čas byl v harmonogramu vyčleněn na nadcházející zkoušky bloku elektrárny a jejich analýzy na základě předchozích zkušeností z fáze zkušební výroby.

Elektrárna se v posledním týdnu potýkala s další neočekávanou událostí

Potřeba kontroly a případná oprava chladicího systému generátoru, a s tím spojené zpoždění komerčního provozu, podle TVO nesouvisí s další událostí z poslední doby. Při plánovaném odstavení bloku, které proběhlo 26. 4., došlo k neočekávanému sepnutí čerpadel na kyselinu boritou. Vyšetřování ještě ten den ukázalo, že se tak stalo kvůli falešně spuštěnému signálu.

Dodavatelé elektrárny, konsorcium Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG, staví reaktor tzv. „na klíč“ s pevně stanovenou cenou. Odpovědnost za smluvní závazky pro dodavatele platí až do konce záruční doby. V současné době jsou v provozu dva reaktory EPR v čínské jaderné elektrárně Taishan 1 a 2, ve výstavbě se stále nachází francouzská JE Flamanville 3 a dále pak dva reaktory v Hinkley Point C ve Velké Británii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Milan Vaněček
3. květen 2022, 09:43

Je tady na webu někdo, kdo do toho vídí a kdo nám může říci,

zda a kdy se Olkiluoto 3 a Flamanville 3 někdy opravdu spolehlivě rozběhnou?

Nebo už je ten koncept příliš složitý a každý dohledový úřad se bude bát

dát mu finální razítko k plnému komerčnímu (bezpečnému) provozu?

Emil
3. květen 2022, 09:59

Olkiluoto 3 už se rozběhlo a podle předem stanoveného harmonogramu postupně plní všechny předepsané testy na různých výkonových hladinách. Že se v průběhu takových testů objeví závada, kterou je potřeba opravit, je zcela normální, proto se také takové testování provádí. Dohledový úřad tedy razítko dá ve chvíli, kdy budou všechny předepsané testy úspěšně provedené, je to standardní postup uvádění do provozu.

Milan Vaněček
3. květen 2022, 10:03

Jaký je Váš odhad toho, kdy to nastane? Září 2022, rok 2023, 2024,....?

Má tady někdo "insider" informace?

Emil
3. květen 2022, 10:13

Odhad provozovatele je napsaný v článku, na svých stránkách uvádí "Regular electricity production will start 30.9.2022."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se