Domů
Teplárenství
Siemens představil parní turbínu s levitujícím rotorem

Siemens představil parní turbínu s levitujícím rotorem

Siemens představil v polovině loňského roku první bezolejovou parní turbínu. V samotném srdci nové technologie jsou elektromagnetická ložiska, která nadnáší několik tun vážící rotor. První aplikaci této technologie provedl Siemens v Jänschwaldské elektrárně jižně od Berlína, kde byla instalována světově první parní turbína s levitujícím rotorem. Turbína o výkonu 10 MW je v elektrárně využívána jako jedna z dvanácti turbín sloužících pro pohon napájecích čerpadel.

Dnešní parní turbíny používají pro promazávání a chlazení ložisek rotoru olej, který musí být vzhledem k velmi vysokým teplotám kontinuálně proháněn skrze ložiska. Používaná olejová hospodářství často zahrnují stovky litrů oleje, čerpadla, zásobníky, rozvody a bezpečnostní systémy zabraňující vzniku požáru nebo úniku oleje do životního prostředí. Společnost Siemens se zaměřila na odstranění potřeby využití složitých olejových hospodářství a vyvinula první bezolejovou turbínu.

Představená technologie turbíny s levitujícím rotorem využívá magnetického pole, které rotor vážící několik tun nadnáší. Namísto potřeby stovek litrů oleje pro chlazení ložisek si nová bezolejová turbína vystačí s cca třemi litry oleje použitého v pohonu ventilů řídících přísun páry do turbíny.

Jedná se tak o zajímavou možnost především pro průmyslové provozy, které musí dodržovat speciální bezpečnostní opatření. Příkladem mohou být ropný a plynový průmysl, ve kterých jsou požadavky na přísná požární a bezpečnostní opatření.

Parní turbína s levitujícím rotorem. Zdroj: Siemens

Patentovaná technologie chlazení vzduchem

Aktivní elektromagnetická ložiska jsou v současné době využívána například v kompresorech nebo elektrických motorech. Dosud však nebyla využívána v parních turbínách, a to zejména kvůli vysokým teplotám páry vstupující do turbíny, jejíž teplota často přesahuje 500 stupňů Celsia. Vývojáři Siemensu překonali tento problém speciálním systémem chlazení, který si v polovině loňského roku nechali patentovat.

Poloha rotoru je v aktivních elektromagnetických ložiscích sledována senzory a v případě potřeby upravena změnou intenzity magnetického pole. Nižší tření může navíc dle vývojářů vést ke zvýšení účinnosti turbíny až o jedno procento.

První aplikace nově vyvinutých ložisek proběhla v průmyslové parní turbíně SST-600 v německé elektrárně Jänschwalde. Turbína o výkonu 10 MW zde slouží jako jedna z dvanácti turbín používaných pro pohon napájecích čerpadel. Zbylých jedenáct turbín je sice stejného typu, ale jsou v nich používána klasická ložiska promazávaná olejem.

Podle Siemensu je nová technologie aplikovatelná na parní turbíny s rotorem vážícím až deset tun, tedy o výkonu až 40 MW.

Zdroj úvodní fotografie: www.energy.siemens.com

Komentáře

(1)

robert Čermín

12. říjen 2021, 20:18

Jaký je příkon elektromagnetického ložiska?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.