Domů
Elektřina
Britský Carbon Trust spojil významné společnosti v iniciativě pro integraci skladovacích zařízení
Bateriové úložiště
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Britský Carbon Trust spojil významné společnosti v iniciativě pro integraci skladovacích zařízení

Ve Spojeném království vznikla iniciativa Energy Systems Innovation Platform (ESIP), jejíž úkolem je najít řešení problémů, které v současné době brání snazšímu přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. V první fázi se iniciativa zaměří na možnosti integrace systémů skladování energie takovým způsobem, aby byly přínosné pro fungování energetického systému jako celku.

Iniciativa, za kterou stojí britský Carbon Trust, spojuje významné energetické společnosti, Centrica, DONG Energy, SSE, Scottish Power, Statoil a Wood Group. Ty dohromady představují téměř 50 % trhu s dodávkami elektrické energie a drží významné výrobní kapacity v obnovitelných i konvenčních zdrojích. ESIP rovněž obdržel počáteční podporu od skotské vlády a britského Úřadu pro vědu a inovace.

V prvním kroku se iniciativa zaměří na výzkum případových studií využití zařízení pro skladování energie, která pomáhají integrovat větrnou energii do soustavy. Platforma se rovněž zaměří na řešení regulatorních a jiných překážek bránících investicím do skladování energie, které by podle zprávy Carbon Trust z roku 2016 mohly do roku 2030 ušetřit ve Spojeném království až 2,4 miliardy liber ročně.

Cílem je vyvážit obchodní zájmy energetických společností s vládními cíli, aby byla zajištěna bezpečnost dodávek prostřednictvím dekarbonizovaného energetického systému za co možná nejnižší cenu.

„Potenciální výhody pro systém jsou tak velké, že každá ze zúčastněných stran může mít nákladově efektivní obchodní případ, a přesto bude existovat přínos i pro konečného zákazníka,“ uvedl pro Platts Nils Lehmann, projektový manažer.

Systémy pro skladování energie mohou přinášet negativní důsledky

Prozatím jsou nákladově efektivní obchodní modely pro skladování energie velmi omezené, poznamenal Lehmann s tím, že dokonce mohou způsobit nechtěné negativní důsledky pro systém jako celek. Tak tomu je například u majitelů solárních panelů, kteří využívají akumulátory v domácnosti zejména proto, aby maximalizovali vlastní spotřebu.

„Pro spotřebitele v domácnostech není konkurenční velkoobchodní cena, ale cena, kterou by jinak platili za elektřinu ze sítě. To zahrnuje i zdanění, ale obchodní případ, který je závislý na vyloučení daňových poplatků, není z hlediska systémů užitečný“ uvedl Lehmann.

Tyto systémové náklady jsou rozloženy na zbylé uživatele a připadnou tak na ty, kteří si sami nemohou systémy na skladování energie a výrobu energie dovolit. To je podle Lehmanna nespravedlivé a je pravděpodobné, že tato situace vyústí v regulatorní zásah.

Baterie pro domácnosti od společnosti Sonnen. Zdroj: Sonnen

Pokud však systémy pro skladování budou prospěšné pro systému jako celek, existuje důvod, aby vláda pomohla koncovým zákazníkům nebo průmyslu tyto systémy využívat a odstranila rizika.

Studie společnosti Carbon Trust ukazuje, že u domácích solárních a skladovacích zařízení je nejvhodnějším řešením jejich agregace, prostřednictvím níž mohou poskytovat flexibilní služby síti. Ty jsou prospěšné pro fungování celé elektrizační soustavy a analýza Carbon Trust navíc ukazuje, že tento model může představovat vyšší finanční benefity i pro koncového zákazníka v porovnání s využitím skladovacích systémů pouze k maximalizaci vlastní spotřeby.

Úvodní fotografie: Bateriové úložiště: Zdroj: younicos.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se