Fotbalový klub Arsenal, který hraje anglickou Premier League, získal minulý týden první trofej v této sezóně. Tentokrát se ale nejednalo o vítězství v prestižní fotbalové soutěži, nýbrž o „Zlatou cenu“ v rámci London Business Energy Challenge 2015.

Cena starosty Londýna je udělována organizacím, které dosáhnou největších úspor emisí uhlíku. Mezi desítkou oceněných byl v letošním ročníku i velkoklub Arsenal, kterému se vyplatila jeho zelená politika.

Domovem fotbalistů Arsenalu je Emirates Stadium, do kterého se přestěhovali v roce 2006. Přestože se jedná o nový moderní stadion, proběhlo zde několik úprav, které vedly ke snížení energetické náročnosti provozu.

Každý zápasový den je vytříděno 1,5 tuny skla

Původní halogenové reflektory byly nahrazeny účinnějším LED osvětlením, čímž došlo ke snížení spotřeby o 30 %. Na stadionu je rovněž instalován optimalizační systém, který šetří 20 % energie.

Systém řízení budovy je nastaven tak, aby prázdné místnosti nebyly vytápěny. Osvětlení ve veřejných prostorech je napojeno na detektory pohybu. Doba tečení vody u stlačitelných kohoutků je minimální.

Kromě úspor energie se Arsenal zaměřil i na třídění odpadu. Měsíčně je vytříděno a recyklováno okolo 10 tun papíru a plastů, které původně končily na skládce. Kartonové krabice používané pro dodávky zásob pro obchody lze znovu použít, stejně tak jako palety, které jsou navráceny dodavatelským společnostem.

Po každém zápase na Emirates Stadium je více než 220 popelnic naplněno sklem, což představuje 1,5 tuny odpadu, který je recyklován.

Úvodní fotografie: Ronnie Macdonald

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *