Korejská sdílená taxislužba vyhrála soudní spor a může nadále vozit lidi

DomůSpolečnosti ve světěKorejská sdílená taxislužba vyhrála soudní spor a může nadále vozit lidi

Jihokorejská společnost Tada, obdoba společnosti Uber, která spustila svoje služby více jak jeden rok zpět, vyhrála soudní spor o porušení korejského silničního zákonu. V zemi, která těmto službám není příliš nakloněna, se jedná o vzácné vítězství.

Od počátku zprovoznění služby v roce 2018 obsloužila společnost Tada 1,7 milionu zákazníků. Za touto společností stojí japonská korporace SoftBank Group.

Přepravní společnost ovšem neustále čelí hrozbě zpřísňujících se regulací, což přirozeně děsí investory. Stejné jako v jiných zemích, včetně České republiky, se podobná služba setkává se silnou nevolí a protesty ze strany taxikářů.

Jižní Korea omezuje služby pouze na licencované taxi vozy a zakazuje využívání soukromých automobilů za tímto účelem. Tada ovšem našla mezeru v pravidlech. Ty jí totiž umožňují najímat si řidiče s automobily o přepravní kapacitě jedenácti dalších osob. Tato vychytávka je trnem v oku nejen taxikářům, ale i regulátorům.

Vyhraný soud ještě neznamená všeobecné přijetí

Soud v Soulu musel uznat, ze Tada současné zákony neporušuje. Současný stav však nese s nelibostí a stojí si za tím, že v Jižní Korei pro tuto službu není místo. Tento výsledek velice rozezlil taxikáře přítomné během procesu rozsudek považují za nespravedlivý.

I přes emocionálně rozporuplný výsledek si však vedení společnosti myslí, že i zde, v Jižní Korei, nastal čas pro inovace.

Motivací pro založení společnosti byly výsledky průzkumu, kdy byli Korejci velice nespokojení s úrovní tradičních taxi služeb. Někteří taxikáři dokonce odmítali zákazníky během dopravní špičky.