Domů
Elektřina
StoreDot - nabijte svůj smartphone za 60 sekund!

StoreDot - nabijte svůj smartphone za 60 sekund!

Izraelská společnost StoreDot za použití nanotechnologií vyvinula baterii, kterou je možno dobít za pouhých 60 sekund. 

S technologickým pokrokem mají elektronická zařízení čím dál více funkcí se zároveň stále menšími rozměry. Co nedávno dokázaly pouze stolní počítače a notebooky dneska hravě zvládne chytrý telefon, který se vejde do kapsy.

Existuje ovšem součást, která rapidní technologický pokrok tak úplně nenásleduje. Baterie. To je podle průzkumů pro uživatele nejvíce problémová část současných chytrých telefonů, ale i dalších kapesních zařízení.

S řešením přichází Doron Myersdorf, jeho izraelská společnost StoreDot vyvinula baterii s názvem FlashBattery, která může být plně nabita za pár minut.

„Veškerý strach z vybitého telefonu je pryč, protože když jeho opětovné nabití trvá pouhou minutu, není to žádný problém,“ trvdí Myersdorf.

Ačkoliv akumulátor FlashBattery nevydrží tak dlouho jako běžné baterie, jeho tvůrci tvrdí, že krátká doba nabíjení jeho nižší kapacitu více než kompenzuje.

StoreDot představil prototyp na Světovém mobilním kongresu 2015, konaném v březnu tohoto roku v Barceloně. Baterie o kapacitě 1000 mAh, což je zhruba polovina až třetina kapacity baterií dnešních chytrých telefonů, byla z 15 % plně nabita za méně než 2 minuty. Do konce roku se společnost chystá představit akumulátor s kapacitou 1500 mAh, který bude možné plně nabít za 60 sekund.

 

 

Co za tím stojí? Alzheimerova choroba

Technologie byla vyvinuta v nanotechnologickém oddělení univerzity v Tel Avivu, jako vedlejší produkt výzkumu Alzheimerovy choroby.

Vědci objevili zajímavé vlastnosti určité peptidové molekuly – řetězce aminokyselin, který ovlivňuje neurony v mozku a způsobuje Alzheimerovu chorobu. Ukázalo se, že tyto molekuly mají velmi vysokou kapacitu, neboli schopnost držet elektrický náboj.

Pokud se dvě takové molekuly spojí, vytvoří krystal o rozměru 2 nanometry. Z těchto nanokrystalů mohou být díky jejich zvýšené kapacitě vyráběny baterie, které jsou schopny velmi rychlého nabití.

Využívání inovativních materiálů a struktury akumulátoru slibuje oproti současným akumulátorům vyšší životnost. Oproti 500 kompletním nabíjecím cyklům například u baterií pro iPhone, po kterých je garantováno zachování kapacity baterie na více než 80 %, uvádí StoreDot až 2 500 kompletních nabíjecích cyklů, tedy až 5krát delší životnost.

 

Speciální nabíječka

Samozřejmostí je nutnost využití speciální nabíječky, která je schopna dodat požadovaný proud. Současné nabíječky jsou běžně dimenzovány na proud o hodnotě 0,5-2 A. U technologie StoreDot je potřeba dodávat proud 20krát až 40krát vyšší.

„Aby mohla být baterie nabita za 1 minutu, potřebujeme jí dodávat proud o hodnotě 40-80 A. Žádná normální nabíječka toho není schopna. Takže jsme museli vyvinout velmi silnou nabíječku, která je cenově dostupná a dostatečně malá, aby se vešla do kapsy,“ dodává Myersdorf.

StoreDot má za sebou fázi výzkumu i ověření technologie v samotném zařízení. Brzy se očekává zahájení výroby na základě dohody s některým z předních výrobců chytrých telefonů. Zdroj: Doron Myersforf Youtube
StoreDot má za sebou fázi výzkumu i ověření technologie v samotném zařízení. Brzy se očekává zahájení výroby na základě dohody s některým z předních výrobců chytrých telefonů. Zdroj: Doron Myersforf Youtube

 

Již o Vánocích 2016

Jelikož není možné akumulátory FlashBattery dovybavit stávající zařízení. Společnost doufá, že si uživatelé budou moci zakoupit nové telefony vybavené touto technologií již o Vánocích roku 2016.

„Problémem je, že musí existovat posloupnost vývoje, který musí probíhat paralelně k tomu, co vytvořil StoreDot. Tím  jsou speciálně navržený smartphone, speciálně konstruovaná nabíječka a certifikace baterie z hlediska bezpečnosti, „říká Myersdorf.

Kapacita prvních akumulátorů, které budou vyrobeny již pro konkrétní telefony by měla být o třetinu menší než kapacita současných akumulátorů.

To znamená, že uživatelé se StoreDot budou pravděpodobně dobíjet telefon jednou v průběhu dne. Nicméně Myersdorf tvrdí, že podle jejich výzkumu 60 % uživatelů, kteří svůj telefon využívají intenzivně, neopouští dům bez nabíječky.

StoreDot tvrdí, že do roku 2018 jeho baterie dosáhnou kapacity současných baterií, které v závislosti na intenzitě používání obvykle vydrží jeden den.

 

Jednání s předními výrobci

Samsung Galaxy S6 a Apple iPhone. Objeví se StoreDot technologie v některém z dalších modelů? Autor: Kārlis Dambrāns
Samsung Galaxy S6 a Apple iPhone. Objeví se akumulátor StoreDot v některém z dalších modelů? Autor: Kārlis Dambrāns

 

Technologie by měla smartphone prodražit o 50 USD (zhruba 1200 Kč). V současné době probíhají jednání s 15 výrobci a StoreDot chce do konce roku podepsat dohodu s jedním nebo dvěma z nich.

„Pokud se jeden z velkých výrobců, stejně jako my, domnívá, že tato technologie bude rozhodující. Může to být již brzy realitou. StoreDot sám o sobě není schopen technologii uvést na trh.“

Hlavním problémem pro uživatele bude přizpůsobit se myšlence nabíjení telefonu v průběhu dne. Doposud společnost získala 45 milionů dolarů od několika investorů včetně Samsungu a vlastníka fotbalové Chelsea Romana Abramoviče.

StoreDot si klade za cíl proniknout na 2 % trhu se smartphony v prvním roce od uvedení a 6 % v roce následujícím. Je to trh, kde prodeje přesahují 1 miliardu kusů ročně, takže řešení největšího problému by se mohlo ukázat velmi lukrativním.

 

Další cíl? Elektromobilita

Podle StoreDot může být stejná technologie využita pro nabití elektromobilu během 5 minut.

Další investice umožní společnosti vyvinout prototyp, který dokáže pohánět vůz po 240 km za 5 minut nabíjení, tvrdí Myersdorf. Opět platí, že ve srovnání s konkurenčními produkty by autobaterie StoreDot byla dražší, i když cena by měla postupem času klesat.

7 000 StoreDote článků umožní nabití elektromobilu za 5 minut. Zdroj: Doron Myersdorf Youtube
7 000 StoreDote článků umožní nabití elektromobilu za 5 minut. Zdroj: Doron Myersdorf Youtube

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516