Domů
Společnosti ve světě
TotalEnergies vede v závodě o OZE proti rivalům. Investoři jsou k transformaci energetických gigantů stále opatrní
TotalEnergies
Zdroj: Energy Connects

TotalEnergies vede v závodě o OZE proti rivalům. Investoři jsou k transformaci energetických gigantů stále opatrní

Francouzský energetický gigant TotalEnergies předběhl své konkurenty Royal Dutch Shell a British Petroleum (BP) v závodě o budování obnovitelných zdrojů energie, jak vyplývá z údajů shromážděných agenturou Reuters. Navzdory tomu akcie TotalEnergie výrazně zaostávají za evropskými rivaly, a to i poté, co společnost ve třetím čtvrtletí roku 2022 vykázala rekordní zisk díky prosperujícím ropným a plynovým operacím a téměř nulovému zadlužení.

Společnosti BP, Shell a TotalEnergies si stanovily ambiciózní plány tranformace na nízkouhlíkové a obnovitelné zdroje energie v nadcházejících desetiletích ve snaze snížit emise skleníkových plynů. Ačkoli se jejich výdaje i nadále soustředí převážně na ropu a zemní plyn, jejich cílem je v příštích letech masivně zvýšit investice do nízkouhlíkových technologií.

Podle údajů společnosti TotalEnergies činil ke konci září čistý instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie 7,4 GW. Významný růst instalovaného výkonu společnost zaznamenala po uzavření partnerství s indickým nadnárodním konglomerátem Adani Group v hodnotě 2 miliard dolarů a akvizici 50% podílu ve společnosti Clearway – jedné z největších amerických firem zabývajících se obnovitelnými zdroji energie.

Pro srovnání, společnost BP dosud vybudovala 2 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích energie, částečně prostřednictvím svého 50% podílu ve společnosti Lightsource BP. Ta patří k největším světovým výrobcům energie ze solárních elektráren na světě.

Instalovaný výkon OZE společnosti Shell je o něco vyšší a dosahuje 2,2 GW. Mezi nevýznamnější akvizice společnosti patří americký výrobce Savion zaměřujícího se na solární energii a akumulaci energie, a indická platforma pro obnovitelné zdroje Sprng Energy.

Čistý instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích (GW) Zdroj: Reuters

Stejné pořadí společnosti zaujímají i s projekty, které jsou ve výstavbě nebo jsou schválené k realizaci. TotalEnergies má připraveno celkem 45,2 GW instalovaného výkonu, BP 26,9 GW a Shell 5,2 GW.

Cílem společnosti TotalEnergies je mít do roku 2030 100 GW hrubé kapacity obnovitelných zdrojů, zatímco cílem společnosti BP je 50 GW čisté kapacity obnovitelných zdrojů. Společnost Shell si nestanovila cíl pro dosažení konkrétní kapacity, ale do roku 2030 obchodovat s 530 terawatthodinami elektřiny.

Tři odlišné přístupy

Transformační strategie, které si společnosti vytyčily, jsou v zásadě podobné – rozvoj portfolia projektů obnovitelných zdrojů energie, investice do stávajících nízkouhlíkových provozů a nových růstových energetických trhů.

Jsou zde ale i rozdíly vycházející zejména ze silných stránek podnikání. Společnost BP očekává , že do roku 2030 nejvíce ze všech tří společností sníží těžbu ropy a zemního plynu, což s sebou nese větší riziko realizace investic v blízké budoucnosti. BP plánuje do roku 2030 snížit těžbu ropy a plynu o 40 % a zvýšit instalovaný výkon větrné a solární energie dvacetinásobně na 50 gigawattů. Vzhledem k tomu, že tyto změny znamenaly zásadní přehodnocení podnikání, společnost snížila své dividendy.

Ke snížení dividend přistoupila také společnost Shell, která má stejně jako BP v plánu investovat do oblasti čisté energie. Přijala nicméně značně konzervativnější strategii. Dle té společnost vynaloží na investice na obnovitelné zdroje zhruba desetinu ročních kapitálových investic, avšak nestanovuje si žádné konkrétní cíle v instalovaném výkonu. Těžba ropy má být zároveň snížena pouze o 1 % až 2 % ročně, což znamená celkové snížení o zhruba 15 % ve středním horizontu.  

Společnost TotalEnergies taktéž oznámila , že hodlá zvýšit svou expozici vůči čisté energii, avšak zároveň pokračovat v růstu svého hlavního energetického podnikání. TotalEnergies má stejně jako Shell obzvláště rozsáhlé aktivity v oblasti zemního plynu a zkapalněného zemního plynu (LNG). Tato aktiva mohou během přechodu zajistit dodatečný peněžní tok, ale zůstávají vystavena riziku v důsledku transformace energetiky. Navíc společnost hodlá na rozdíl od svých evropských kolegů Shell a BP chránit svou dividendu.

Investoři jsou k transformaci společností opatrní

V příštích dvou desetiletích se BP, Shell a TotalEnergies chtějí přeměnit na diverzifikované energetické společnosti, které vlastní, spravují a prodávají energii. K tomu si připravují půdu postupnou změnou pozice svých aktiv a energetických portfolií.

Navzdory rostoucímu důrazu na klima však investoři prozatím zůstávají opatrní a akcie těchto tří evropských gigantů v letošním roce zatím zaostávají za svými americkými konkurenty Exxon Mobil a Chevron, kteří se zaměřují primárně na ropu a zemní plynInvestoři se zatím nenechali přesvědčit rostoucími investicemi do obnovitelných zdrojů energie a ratingová agentura Moody's se rovněž vyjádřila opatrně, když uvedla, že tento posun přivede společnosti do přímé konkurence s veřejnými službami v oblasti projektů, které přinášejí nižší výnosy než tradiční investice do ropy a plynu.

„Schopnost společností BP, Shell a TotalEnergies zvýšit výnosy prostřednictvím optimalizace vlastnictví, mixu financování, marketingu a integrace do jejich celkové nabídky bude klíčová pro celkové dosažené výnosy," uvedla ratingová agentura Moody's . Ve své zprávě také upozornila na investice těchto tří společností do projektů a infrastruktury zahrnující oblasti od nabíjení elektromobilů až po vodík s tím, že konečná ziskovost zůstane v příštích letech nejistá.Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516