Domů
Společnosti ve světě
V Texasu má vzniknout doposud největší zařízení na zachytávání uhlíku
Carbon capture and storage. Zdroj: Amazon
Zdroj: Amazon

V Texasu má vzniknout doposud největší zařízení na zachytávání uhlíku

Ropná společnost Occidental Petroleum se pasuje do role vůdce v oblasti technologií pro zachytávání uhlíku z atmosféry. Předchozí zkušenosti společnosti však nasvědčují tomu, že budoucnost této technologie není až tak růžová, jak se může zdát. Navzdory tomu investovalo do nového projektu s názvem Stratos již několik velkých hráčů včetně podpory od americké vlády, která v zachycování uhlíku vidí obrovský potenciál.

Rozsáhlý technologický komplex společnosti Occidental Petroleum má zachytávat oxid uhličitý z atmosféry a posléze jej ukládat hluboko pod zem. Projekt podporují i firmy jako Amazon, Airbus nebo fotbalový tým Houston Texans, které se zavázaly, že v budoucnu zaplatí za uložení emitovaného uhlíku právě prostřednictvím tohoto projektu nesoucího název Stratos.

Realizaci tohoto projektu nepodporuje pouze soukromý sektor, Americký prezident Joe Biden vkládá do technologie velké naděje a stovky milionů dolarů.  Za pomocí vládní podpory hodlá Occidental Petroleum do budoucna vybudovat dalších 100 závodů.

Occidental vsadil na technologii pro zachycování uhlíku již v minulosti, kdy v roce 2010 investoval do podobného projektu nesoucího jméno Century, který se nachází přibližně 100 mil od Stratosu. Do projektu Century se v době výstavby vkládaly velké naděje, měl se totiž stát největším komplexem pro zachycování uhlíku představujícím více než 20 % celosvětové kapacity.

Zásadním rozdílem mezi Stratosem a Century je, že starší projekt funguje na principu získávání CO2 z určitého zdroje emisí. Znamená to, že je součástí závodu na zpracování zemního plynu. Tento proces je na trhu už delší dobu a je i mnohem levnější než novější technologie. Na rozdíl od toho, nové technologie označované též jako DAC (direct air capture) jsou stavěny tak, aby zachytávaly CO2 přímo ze vzduchu a filtrovaly z něj všechny nežádoucí složky.

Ze zjištění Bloomberg Green však vyplývá, že projekt Century za uplynulých 13 let své existence ještě nikdy nefungoval na více než třetinu své kapacity. Důvodem nebyla efektivita technologie, nýbrž ekonomická neefektivnost projektu, která se opírala o určité množství dodaného zemního plynu z nedalekého ložiska. Objem dodaného plynu však po čase nebyl dostatečný a projekt byl společností vyhodnocený jako nerentabilní, a posléze prodán za zlomek své pořizovací ceny.

Právě nové technologie založené na principu DAC mají zabezpečit, že zachycování uhlíku z atmosféry bude efektivnější a zároveň nebude navázané na produkci žádného fosilního paliva. Je proto nepravděpodobné, že projekt jako je Stratos postihne stejný osud jako Century.

Problematickým však může být, že nově vybudované komplexy využívající přímé zachycování uhlíku se budou spoléhat na složitý proces, který k úspěchu vyžaduje sladění technologie i ekonomiky. Na rozdíl od tradičního zachycování uhlíku z elektrárny nebo průmyslu jsou technologické a obchodní modely DAC nevyzrálé a mohou se v prvotní fázi provozu potýkat s nevyzpytatelnými komplikacemi.

Záminka pro nové ropné projekty?

Ambiciózní počínání společnosti Occidental Petroleum cílí na uhlíkovou neutralitu do roku 2050, včetně emisí vyprodukovaných zákazníky, kteří nakupují její ropu a plyn. Takové ambice staví společnost před další americké ropné giganty jako Exxon či Chevron.

Podobné cíle ale vzbuzují obavy mezi ekology a politiky, včetně úředníků z Evropské unie, kteří varují, že využívání technologií pro snižování emisí uhlíku má být vnímáno v kontextu tranzice na nízkouhlíkovou energetiku a nemá sloužit jako ospravedlnění nových projektů pro těžbu a  zpracování fosilních paliv.

Je zřejmé, že Occidental Petroleum vnímá tyto technologie "jako licenci k provozu," říká Glen Peters, vedoucí výzkumný pracovník v CICERO Center for International Climate Research a autor IPCC.

Zachycování uhlíku je v ropném sektoru často zmiňováno jako cesta k uhlíkově neutrální budoucnosti, ale ve skutečnosti se tato technologie prozatím neukázala jako ekonomicky výhodná. Pokud se však nová technologie CAD ukáže jako výhodnější a ekonomicky udržitelnější, může nastat v této oblasti zlom.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Slavomil Vinkler
1. listopad 2023, 19:36

Jediná fungující cesta zachytávání uhlíku je výroba dřevěného uhlí z dřevních odpadů (větve....), spotřebování dřevního plynu a hnojení polí vyrobeným dřevěným uhlím. Zvýší se úrodnost půdy a uhlík se hned tak nerozloží.

Michal K.
30. říjen 2023, 13:57

"nýbrž ekonomická neefektivnost projektu, která se opírala o určité množství dodaného zemního plynu z nedalekého ložiska"

zariadenie na zachytavanie uhlika sa opiera o zemny plyn. to znie podozrivo.

--------------------------------------------------------------------

*dufam, ze moj prispevok je politicky korektny a prejde cez automat

Milan Bačík
30. říjen 2023, 14:59
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se