Domů
Evropská Unie
Timmermans: EU by na COP28 měla prosazovat odchod od fosilních paliv bez CCS dlouho před rokem 2050
Emise
Zdroj: Pixabay

Timmermans: EU by na COP28 měla prosazovat odchod od fosilních paliv bez CCS dlouho před rokem 2050

Evropská unie by se měla snažit prosadit globální závazek postupně odstavovat fosilní zdroje bez zachytávání emisí uhlíku dlouho před rokem 2050. Dále násobně zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů a energetickou účinnost ještě v této dekádě. Na neformálním jednání ministrů EU pro klima a energetiku to ve svém projevu členským státům navrhl místopředseda Evropské komise a komisař pro Zelenou dohodu pro Evropu Frans Timmermans.

Konference OSN o změně klimatu COP28 se bude konat na přelomu listopadu až prosince letošního roku v Dubaji. Frans Timmermans COP28 označil za klíčovou v boji se změnou klimatu.

V květnu 2023 se země G7 dohodly na urychlení odchodu od fosilních paliv bez zachytávání emisí uhlíku, aby se dosáhlo klimatické neutrality nejpozději v roce 2050. Konkrétní rok ovšem neupřesnily.

Podle Timmermanse je nutné, aby byla investorům poskytnuta dlouhodobá jistota. Musí být jasné, že investice do čistých technologií a obnovitelných zdrojů nejsou pouze jednorázovou záležitostí, ale dlouhodobým trendem. Timmermans ve svém projevu vyzval ministry, aby se členské státy shodly na třech klíčových elementech, které by měly být EU prosazovány na COP28.

Zaprvé, svět by měl ztrojnásobit roční zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie mezi současností a rokem 2030. Zároveň by naprostá většina nového instalovaného výkonu měla být právě zajištěna výstavbou obnovitelných zdrojů energie. Zadruhé, energetická účinnost by se v této dekádě měla zvyšovat dvojnásobně rychle ve srovnání s dnešním stavem. Zatřetí, využívání fosilních paliv bez zachytávání uhlíku by se mělo postupně ukončit dlouho před rokem 2050.

Technologie CCS sektor dělí na dva tábory

Technologie zachytávání a uskladňování uhlíku (CCS) jsou předmětem diskuzí v sektoru a dělí ho na dva tábory. Zastánci tvrdí, že by se uhlík měl zachytávat a fosilní paliva se tak budou moci dále používat. Aktivisté a progresivní státy naopak říkají, že se jedná pouze o způsob, jak se fosilní byznys snaží udržet své podnikání. Tím se klimatická krize pouze prodlouží.

Definice fosilních paliv bez využití zachytávání uhlíku, v angličtině unabated fossil fuels, bude zřejmě jednou z hlavních diskuzí COP28 v Dubaji. Podobný názor jako druhá skupina má podle vyjádření Timmermanse zřejmě i Evropská komise.

„Je důležité přesně porozumět roli fosilních paliv s využitím zachytávání uhlíku v klimaticky neutrální ekonomice. Tato paliva by měla hrát pouze zbytkovou roli a v sektorech, které je složité dekarbonizovat. A tyto sektory by měly nést náklady toho, že budou muset prokázat, že je možné fosilní paliva se zachytáváním uhlíku využívat, a budou muset navrhnout důvěryhodné investiční strategie do těchto technologií,“  uvedl Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise a komisař pro Zelenou dohodu pro Evropu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
miro novak
18. červenec 2023, 12:38

ja navrhujem uz od zajtra

Vladimír Šťastný
18. červenec 2023, 19:32

Odchod by měl zvážit Timmermans, je to beznadějný blb.

Pravoslav Motyčka
18. červenec 2023, 23:35

Zrovna opouštět domácí uhlí je velká chyba ani slovo o jaderné energetice jen mantra OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se