Domů
Elektřina
Říjnová argentinská aukce OZE láká největší světové investory

Říjnová argentinská aukce OZE láká největší světové investory

Narůstající argentinský trh s obnovitelnými zdroji energie přitahuje největší světové energetické společnosti. Argentina v minulém týdnu představila pravidla říjnové aukce, ve které by měly být investovány celkem 2 miliardy dolarů.

Enel, Abo Wind, General Electric nebo Engie se chystají vstoupit na argentinský trh díky posunu argentinské energetiky vlivem nového zákona, který je určen pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Aukce plánovaná na říjen by měla podle očekávání argentinské vlády přinést investice v hodnotě 2 miliard dolarů (48 miliard korun).

Díky příznivým podmínkám pro obnovitelné zdroje energie a zlepšující se ekonomice země se investoři snaží urychleně schválit projekty navrhovaných elektráren a zajistit jejich financování a dodávky komponentů.

„Země vykazuje známky ekonomické stability, nyní se jedná o ten správný okamžik pro investici do obnovitelných zdrojů.“

Antonio Cammisecra, ředitel rozvoje obchodu v Enel Green Power

Konečná pravidla aukce byla vydána minulý týden. Termín pro podávání nabídek končí 5. září a vítězové budou oznámeni 12. října.

K „zelenému“ obratu zavelel nový prezident

Argentinský prezident Mauricio Macri s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Zdroj: Casa Rosada – Presidencia de la Nación Argentina

Více než 60 % instalovaného výkonu v Argentině pochází z fosilních paliv. Prezident Mauricio Macri, který se funkce ujal v prosinci, nyní zintenzivňuje úsilí o diverzifikaci energetického mixu a boji proti změně klimatu. Jedním z jeho prvních opatření byl zákon, který vyžaduje, aby průmysloví velkoodběratelé do roku 2017 získávali 8 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a do roku 2025 dokonce 20 % elektřiny.

V zemi je v současnosti instalováno 215 MW větrných elektráren a téměř žádné solární elektrárny a elektrárny na biomasu, udávají data Bloomberg New Energy Finance.

Vláda očekává 40-100 dolarů za MWh

Obsahem aukcí bude 600 MW instalovaného výkonu větrných elektráren, téměř trojnásobek současné hodnoty, 300 MW v solárních elektrárnách a 100 MW instalovaného výkonu elektráren na biomasu, vodních a bioplynových elektráren.

Společnosti již mají podle argentinské energetické obchodní společnosti SAESA připraveny projekty o instalovaném výkonu více než 2 GW. Developeři budou soupeřit o kontrakty trvající 20 až 30 let s tím, že vítězné projekty by měly být uvedeny do provozu dva roky po skončení aukce. Argentinská vláda v aukci očekává nabídky ve výši 400-100 dolarů za MWh (968-2 420 Kč/MWh). Současné ceny se v Argentině pohybují nad hranicí 100 dolarů/MWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.