Domů
Společnosti ve světě
Sektor větrných turbín prochází obdobím velkých akvizic, malí hráči neuspějí
Onshore větrný park. Zdroj: Statkraft - https://www.flickr.com/photos/statkraft/

Sektor větrných turbín prochází obdobím velkých akvizic, malí hráči neuspějí

V sektoru větrných turbín dochází v současné době k několika významným akvizicím. Německý Nordex dostal svolení k převzetí části společnosti Acciona, která vyrábí větrné turbíny. Pokračuje také odkup španělské společnosti Gamesa, se kterou se spojí Siemens. 

Společnosti dodávající větrné turbíny se postupně slučují do velkých korporací, které by měly mít v budoucnu větší šanci na úspěch. Očekává se totiž, že v současné době rostoucí trh již nebude přidávat na objemu takovým tempem jako dosud a výrazně se změní.

Procentuální nárůst ceny akcií výrobců větrných elektráren Nordex, Vestas a Gamesa. Zdroj: Bloomberg

Trendem v dalších letech by podle společností měla být výstavba velkých větrných parků, nikoliv malých a středních instalací. Díky tomu získají velké společnosti výraznou výhodu. Zdá se, že budoucnost větrných elektráren patří především několika velkým výrobcům, kteří si díky své „síle“ rozdělí většinu velkých zakázek.

„Nevidím moc příležitostí pro malé hráče.“
Lars Bondo Krogsgaard, CEO společnosti NORDEX

V současné dobé probíhá hned několik prodejů společností nebo vyjednávání o jejich spojení. Kromě Nordexu, Acciony, Siemensu a Gamesy je aktivní i společnost Vestas. Ta nedávno dokončila koupi společnosti Availon, která je nezávislou společností poskytující servis větrných turbín.

Availon byl prodán za 88 mil. EUR, má přes 400 zaměstnanců a aktuálně spravuje přes 2,6 GW instalovaného výkonu větrných elektráren.

Offshore větrný park v Kodani. Autor: CGP Grey

Siemens má kromě Gamesy zájem i o větrný byznys Arevy

Podle informací agentury Reuters má Německá společnost Siemens zájem o sekci větrných turbín společnosti Areva, která se spojila se společností Gamesa (Adwen) k posílení své pozice na poli offshore větrných turbín.

Siemens a Gamesa jsou nyní v závěrečné fázi vyjednávání o spolupráci na výrobě větrných turbín. Po podepsání dohody o spolupráci by měly sesadit Vestas z prvního místa v objemu vyrobených větrných elektráren.


Siemens byl v loňském roce jediným dodavatelem offshore větrných elektráren v Německu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se