Domů
Společnosti
Analytici: Čistý zisk ČEZ v 1. čtvrtletí klesl asi o 30 %, tržby mírně stouply

Analytici: Čistý zisk ČEZ v 1. čtvrtletí klesl asi o 30 %, tržby mírně stouply

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesl zhruba o 30 procent na 9,8 miliardy korun. Důvodem je hlavně vysoká srovnávací základna z loňského roku. Tržby stouply o jedno až čtyři procenta na 57,7 až 59,3 miliardy korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ČTK oslovila. Na tom, jestli firma zveřejní návrh dividendy, se neshodují. ČEZ oznámí výsledky v úterý ráno.

„Čistý zisk bude nižší kvůli vysoké srovnávací základně z loňska, kdy firmě pomáhal vyšší rozdíl mezi cenami elektřiny v Česku a Německu, kde si je tradičně dopředu zajišťuje. Projeví se také prodej aktiv v Rumunsku a Bulharsku. Ty loni tvořily až 15 procent. Výroba v jaderných elektrárnách ale vzrostla o osm procent a spotřeba elektřiny v Česku i přes karantény stoupla asi o tři procenta,“ uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek.

Investoři by se podle něj měli soustředit na případné komentáře k nadcházející dividendě. Tu kvůli dodatečným výnosům z prodeje rumunských aktiv očekává okolo 60 korun za akcii. Loni ČEZ vyplatil 34 korun za akcii.

„Celkové tržby v prvním čtvrtletí očekáváme 57,9 miliardy korun. To by znamenalo mírný růst o 1,5 procenta. Realizovaná cena elektřiny je letos lehce nad hodnotou dosaženou v loňském roce. Report vnímáme jako dobrou příležitost zveřejnit i návrh dividendy za loňský rok. Standardní dividendu čekáme na úrovni 42 korun. K tomu by měl ČEZ navíc přidat část z divestic rumunských aktiv,“ doplnil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Analytik J&T Milan Lávička očekává, že se vedení ČEZ k dividendě nevyjádří a návrh zveřejní až s pozvánkou na valnou hromadu ke konci května. „Je možné, že management mírně upraví celoroční výhled na základě dosavadního vývoje. Jinak očekáváme relativně klidný kvartál bez výraznějších mimořádných položek,“ dodal Lávička.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

ciz mal

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.