Domů
Společnosti
Analytici odhadují, že tržby ČEZ ve čtvrtletí vzrostly meziročně až o 30 procent

Analytici odhadují, že tržby ČEZ ve čtvrtletí vzrostly meziročně až o 30 procent

Společnosti
7 komentářů
8. květen 2022, 07:59
ČTK

Analytici odhadují, že za první čtvrtletí tohoto roku představí energetická společnost ČEZ silné výsledky. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Experti předpokládají meziroční růst tržeb o čtvrtinu až o 30 procent, růst o desítky procent v meziročním srovnání očekávají také u provozního zisku EBITDA a čistého zisku. ČEZ výsledky za první čtvrtletí oznámí v úterý ráno.

„Očekáváme, že za první kvartál tohoto roku představí ČEZ silné výsledky. Hospodaření podle našeho odhadu podstatně vzroste v meziročním srovnání, a to navzdory tomu, že čísla za za první čtvrtletí letošního roku nezahrnují prodané rumunské a bulharské aktivity, které ještě před rokem byly součástí ČEZ. Podstatně lepší budou realizované ceny elektřiny,“ řekl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Komerční banka odhaduje, že tržby vzrostly v meziročním srovnání o 26,8 procenta na 74,9 miliardy korun. Loni prodával ČEZ elektřinu za asi 52 eur za megawatthodinu (MWh), letošní průměrná cena by měla být 90 až 95 eur za MWh. „Výnosy vzrostou navzdory tomu, že součástí ČEZ již nejsou prodaná rumunská a bulharská aktiva. EBITDA by podle našich projekcí měla atakovat hranici 30 miliard korun, což představuje meziroční růst o polovinu,“ uvedl Trampota. Čistý zisk čeká na úrovni 16,1 miliardy korun, proti stejnému období loni o 92,1 procenta více.

Analytik J&T Banky Milan Lávička očekává nárůst celkových tržeb o 29 procent na 76 miliard korun, čtyřicetiprocentní meziroční nárůst EBITDA na 27,9 miliardy korun a více jak osmdesátiprocentní nárůst čistého zisku na 15,3 miliardy korun. „Vzhledem k vysoké volatilitě na trzích očekáváme také solidní výsledek z obchodování s komoditami a z derivátových obchodů, který by měl také přispět k výraznému růstu provozního zisku,“ uvedl Lávička.

Pozornost investorů se bude podle Lávičky upínat především k případné úpravě výhledu hospodaření v tomto roce. Na základě dosavadního vývoje cen elektřiny, která se usadila nad úrovní 200 eur za MWh, očekává analytik J&T zvýšení celoročního výhledu, který vedení ČEZ zveřejnilo v březnu. Zároveň dále očekává rychlý růst průměrné předprodané ceny elektřiny na další roky.

Management ČEZ v březnu oznámil letošní výhled provozního zisku EBITDA a očištěného čistého zisku v rozmezí 85 až 89 miliard korun, respektive 38 až 42 miliard korun. U EBITDA by to znamenalo výrazné meziroční zlepšení o 35 až 41 procent, na úrovni čisté ziskovosti pak o 70 až 88 procent.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií firmy. Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procent více. Po očištění o mimořádné vlivy zisk naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

Štítky:ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Bačík
8. květen 2022, 11:22

Něco shnilého je ve státě Dánském...

Jirka94535
8. květen 2022, 18:17

Konkrétně?

Rejpal
8. květen 2022, 19:02

Energetické firmy dokonale využily současnou krizi. Před 8 měsíci byla koncová cena el. energie v topné sazbě pro domácnosti 2 kč dnes podle ceníku ČEZ na rok v akci je celková cena el. energie 9kč / kWh to je zdražení 4,5x. Stát si k tomu dá ještě uhlíkové daně, poplatky za OZE a obří zisk ČEZU a nakonec si ještě vybere DPH. Lidé to všechno zaplatí jenže pozor za pár měsíců nebudou mít na služby a zboží , budou kupovat jen to nejnutnější potraviny a energie. Všechno ostatní odloží. To povede nevyhnutelně ke krizi a ke snížení spotřeby energie a pádu její ceny , ČEZ , který teď ničí naší ekonomiku, pak bude žadonit, aby mu stát pomohl s financováním nových zdrojů.

Milan Bačík
9. květen 2022, 01:59

Hlavně až většímu množství lidí doběhnou fixace na ceny energií tak pújdou do ulic proti vládě, která ně totálně sere.

Jiří
9. květen 2022, 11:51

A jak vláda může ovlivnit ceny, které se tvoří na burze?

Emil
9. květen 2022, 12:43

Na burze se tvoří pouze část ceny, kterou lidé platí na fakturách, ty zbývající části může vláda ovlivnit docela významně. Např. snížením DPH, odpuštěním poplatku na POZE atd.

Petr prochaska
9. květen 2022, 14:21

Nic neměnit, já mám akcie ČEZu, takže se lidem zase část peněz vrátí ve formě dividend. I státu přijdou velké dividendy.

A co se krize týče, tak v Evropě lidem vzrostou náklady na energie, které se propsaly a propisují do cen všeho. To se ale netýká států mimo Evropu. Takže celosvětová poptávka bude a ceny tak nepůjdou dolů, i když evropané budou šetřit.

Evropa si sama vybrala, že nechce brát energie a suroviny z Ruska, takže je logické, že ceny energií v Evropě vylétly.

Kdyby se býval schválil Nord Stream 2 a Evropa by na konflikt na Ukrajině reagovala tak, že se vlastně nic neděje a nechtěla by omezit import surovin z Ruska, tak by jsme nyní měli inflaci menší než 5%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se