Domů
Společnosti
Energetické skupině PRE loni meziročně mírně klesl čistý zisk na 2,52 mld Kč
Sídlo PRE
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Na_hroud%C4%9B_4,_PRE.jpg

Energetické skupině PRE loni meziročně mírně klesl čistý zisk na 2,52 mld Kč

Společnosti
Bez komentáře
3. květen 2022, 13:39
ČTK
Energetické skupině PRE loni meziročně mírně klesl čistý zisk na 2,52 miliardy korun, když o rok dříve činil téměř 2,55 miliardy korun. Celkové výnosy naopak stouply o 6,5 procenta na 23,34 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Pražské energetiky (PRE), na kterou dnes upozornil Ekonomický deník. Navržená dividenda činí 422,55 koruny na akcii, za rok 2020 to bylo 445,35 koruny. Konečnou výši navrhované dividendy za loňský rok musí schválit akcionáři na řádné valné hromadě

Tržby z prodané elektřiny a plynu byly loni meziročně vyšší o 6,8 procenta a činily 22,31 miliardy korun. Výnosy z vyrobené elektřiny byly 444 milionů korun a meziročně se téměř nezměnily. Také ostatní provozní výnosy jsou podobné jako předloni, loni to bylo 586 milionů korun.

Pražská energetika ve výroční zprávě za loňský rok uvedla, že proti předchozímu roku mírně poklesla marže z prodeje elektřiny. Naopak vzrostla marže z prodeje plynu a distribuce. Společnosti se podařilo zvládnout i důsledky bankrotu firemní skupiny Bohemia Energie v říjnu loňského roku, kdy PRE v roli dodavatele poslední instance převzala zhruba 70.000 odběrných míst v Praze a okolí.

PRE budova
Ilustrační foto

V letošním roce společnost očekává mírné snížení provozní ziskovosti kvůli dopadu růstu cen energií na velkoobchodním trhu. „Zvýšená cenová hladina a vysoká volatilita má vliv na potřebu zvýšení pracovního kapitálu a cash flow, neboť komoditní burza PXE a operátor trhu s energiemi OTE požadují v souladu se svými pravidly významně vyšší finanční zajištění dotčených obchodů. Pro překlenutí této situace byly vyjednány se spolupracujícími bankami krátkodobé úvěry v souhrnné výši cca dvou miliard korun,“ uvedla PRE v závěru výroční zprávy.

Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Skupina PRE má zhruba 800.000 zákazníků a je třetím největším dodavatelem elektřiny v ČR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516