Unipetrol investuje 250 milionů korun do snížení emisí z teplárny

DomůSpolečnostiUnipetrol investuje 250 milionů korun do snížení emisí z teplárny

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol investuje 250 milionů korun do snížení emisí dusíku a síry z teplárny T700, která je základním producentem elektrické energie a páry pro chemický areál v Litvínově. Unipetrol plánuje dokončit modernizaci teplárny v polovině letošního roku, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Množství vypouštěných oxidů dusíku a oxidů síry z teplárny se sníží o více než polovinu, Unipetrol tak splní nové přísnější limity platné od druhé poloviny roku 2020.

„Realizace snížení emisí oxidů dusíku dávkováním čpavkové vody do spalin je v podstatě hotova. Na podzim jsme s úspěchem uskutečnili všechna garanční měření a od nového roku je technologie nasazena do reálného provozu. Intenzifikaci odsíření bychom měli dokončit v polovině letošního roku,“ uvedl ředitel energetiky společnosti Unipetrol Luděk Sklenář.

Ilustrační foto

Teplárna je podle Sklenáře stále „ve výborné kondici“. Od svého zprovoznění v roce 1962 nebyla dosud odstavena, doplnil. Hnědouhelná teplárna má výkon 106 megawattů, v 90. letech minulého století prošla nákladnou rekonstrukcí.

S tlakem na snížení emisí se musejí jejich producenti vyrovnat buď vysokými investicemi do technologií, nebo útlumem. Například elektrárna Opatovice na Pardubicku předpokládá, že postupně utlumí dva ze šesti svých výrobních bloků. Jejich přestavba tak, aby splňovaly ekologické nároky, by byla velmi drahá.