Domů
Společnosti
Úplné převzetí EDF francouzským státem se odkládá, čeká se na rozhodnutí soudu
EDF sídlo, Francie. Autor: Guillaume Cattiaux

Úplné převzetí EDF francouzským státem se odkládá, čeká se na rozhodnutí soudu

Společnosti
Bez komentáře
26. leden 2023, 10:15
ČTK

Úplné převzetí zadlužené energetické společnosti EDF francouzským státem se odkládá. Firma to dnes oznámila po středečním rozhodnutí úřadu pro dohled nad trhem AMF. Čeká se na rozhodnutí pařížského soudu o opodstatněnosti žaloby minoritních akcionářů, kteří dohodu o převzetí napadli.

Francouzské ministerstvo financí minulý týden oznámilo, že v EDF má pod kontrolou přibližně 93 procent hlasovacích práv. To je dostatečný podíl na to, aby stát mohl zahájit řízení o takzvaném vytěsnění menšinových akcionářů a dokončit zestátnění firmy. Vláda ale později uvedla, že nebude prosazovat výkup až do rozhodnutí soudu, což dnes potvrdila EDF. Rozhodnutí soudu se očekává do 2. května.

EDF byla částečně zprivatizována v roce 2005, kdy byla část jejího základního kapitálu uvedena na burzu za 33 eur za akcii. Vláda loni nabídla menšinovým akcionářům 12 eur za akcii, což je i tak o 53 procent více, než činila v té době cena akcií na burze. Minoritní akcionáři ale považují nabídnutou cenu za příliš nízkou.

Akcie EDF oslabily po řadě neúspěchů firmy, včetně neplánovaných odstávek reaktorů, zpoždění a překročení nákladů na výstavbu nových reaktorů, a také kvůli stanovení limitů na ceny elektřiny vládou, uvedla agentura Reuters. Kabinet si od zestátnění firmy slibuje, že mu umožní získat větší kontrolu nad reorganizací zadlužené skupiny v době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí.

Štítky:Francie
EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se