BNEF: Umělá inteligence potřebuje politickou podporu a průmyslové standardy

DomůTechnologieBNEF: Umělá inteligence potřebuje politickou podporu a průmyslové standardy

Umělá inteligence je vnímána jako jedna z klíčových technologií v oblasti digitalizace energetického sektoru. Podle BloombergNEF však rychlejší rozvoj umělé inteligence brzdí nejistota vyplývající z chybějících národních strategických dokumentů a průmyslových standardů v této oblasti.

Právě chybějící národní strategické dokumenty a průmyslové standardy jsou podle BloombergNEF důvodem k opatrnému přístupu společností při investování do aplikací využívajících umělou inteligenci.

„Vláda musí být proaktivní v nastavení pravidel pro umělou inteligenci, a to zejména v průmyslové sféře, aby adresovala etickou stránku, standardy a datovou suverenitu,“ uvedl BloombergNEF.

Podle posledního digitalizačního hodnocení BNEF, které vyšlo minulý měsíc, má pouze 27 zemí jasně stanovenou strategii v oblasti umělé inteligence nebo alespoň zavedeny pracovní skupiny.

Mezi průkopníky v Evropské unii patří podle BNEF Německo, Švédsko, Francie a Spojené království.

Země se strategií v oblasti využívání umělé inteligence. Zdroj: BloombergNEF

„Globální závod ve využití výhod umělé inteligence je soustředěn zejména na výzkum a vývoj a je opomíjena implementace příslušných strategických dokumentů,“ dodává BloombergNEF.

BNEF věří, že pokud by více vlád přijalo strategické dokumenty po vzoru Německa nebo Singapuru,  vedlo by to k využití významnějších průmyslových aplikací využívajících umělou inteligenci.

Například Německo vydalo svou Strategii pro umělou inteligenci v listopadu loňského roku. V dokumentu jsou stanoveny vize a  cíle pro jednotlivé oblasti, mezi kterými nechybí jak plány na posílení výzkumu a podporu při vytváření nových obchodních modelů, tak potřebné přizpůsobení regulačního rámce a nastavení standardů.