Domů
Teplárenství
Británie plánuje do 10 let uzavřít všechny své uhelné elektrárny

Británie plánuje do 10 let uzavřít všechny své uhelné elektrárny

Spojené království představilo nový plán vyřazení uhelných zdrojů elektřiny, které by v budoucnu měl nahradit plyn. Nová energetická strategie podle ministryně pro energetiku Amber Ruddové počítá s omezením provozu uhelných elektráren do roku 2023 a jejich uzavřením do roku 2025.

„Upřímně, pro vyspělou ekonomiku, jakou je Spojené království, nemůže být dostačujícím spoléhat na znečišťující, 50 let staré uhelné elektrárny. Musíme vybudovat novou energetickou strukturu, vhodnou pro 21. století.“
Amber Ruddová

Plyn je podle Ruddové ústředním zdrojem pro budoucí energetickou bezpečnost a pro Spojené království je nezbytné vybudovat nové elektrárny.

„Energetická bezpečnost je prvořadá a jsem rozhodnuta zajistit, aby Spojené království mělo bezpečné a dostupné dodávky čisté energie, na které se pracovité rodiny a podniky mohou spolehnout dnes i v budoucnu,“ uvedla Ruddová.

K rozhodnutí britské vlády se vyjádřil i bývalý americký viceprezident Al Gore, který je známý svým odhodláním v boji proti klimatickým změnám.

„Spojené království je ukázkou vůdcovství, které by měly následovat všechny národy na světě, aby dospěly k úspěšné dohodě v Paříži a vyřešily tak klimatickou krizi. Spojené království je první významnou ekonomikou, která stanovila jasné datum odklonu od uhlí a doufám, že ostatní budou následovat.“
Al Gore.

Ačkoliv se z hlediska ochrany životního prostředí jedná o krok pozitivní, který ekologická sdružení vítají, některá sdružení vnímají nahrazení uhlí zemním plynem jako nedostatečné.

„Přechod z uhlí na plyn je jako, když alkoholik přechází ze dvou lahví whisky denně na dvě lahve portského,“ uvedl Simon Bullock z mezinárodního sdružení Přátelé Země. „Amber Ruddová vskutku nastoluje nový směr energetické politiky Spojeného Království, bohužel však směrem zpátky k 20. století,“ dodal Bullock.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se