Domů
Teplárenství
České teplárny a elektrárny zahajují topnou sezónu
Brněnská teplárna Špitálka

České teplárny a elektrárny zahajují topnou sezónu

Teplárenství
Bez komentáře
21. září 2016, 18:58
ČTK

S koncem léta pomalu přichází začátek letošní topné sezony. Jako první z velkých tepláren v Královéhradeckém kraji topnou sezonu dnes zahájila Elektrárna Poříčí v Trutnově. Další teplárny v kraji i zbylých částech republiky začátek dodávek chystají v následujících dnech.

Letos topná sezona podle energetiků začíná později než v minulých letech. „Obvykle zahajujeme dodávky v první dekádě září,“ řekl ČTK provozní náměstek Tepelného hospodářství Hradec Králové Pavel Horák.

Elektrárna Poříčí, která patří firmě ČEZ a dodává teplo do domácností v Trutnově a dalších podkrkonošských obcích, většinou zahajuje topnou sezonu nejdříve v kraji. „V teplárně Dvůr Králové nad Labem předpokládáme zahájení sezony v pátek nebo příští týden,“ řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Ve stotisícovém Hradci Králové očekává Tepelné hospodářství start topné sezony ve čtvrtek.

Podle ministerské vyhlášky o zahájení topné sezony rozhoduje průměrná denní teplota. Ta začíná, pokud dva dny po sobě klesne pod 13 stupňů Celsia a nelze očekávat, že další den se nad tuto hranici zvýší.

V minulé topné sezoně 2015/2016 teplárny v Královéhradeckém kraji vykázaly podprůměrný prodej tepla, a to třetí rok po sobě. Odbyt tepla byl kvůli teplé zimě zhruba deset procent pod dlouhodobým průměrem. Prodej tepla ovlivňuje i zateplování budov.

Elektrárna Poříčí II. Zdroj: ČEZ

Ceny teplárny měnily naposledy k letošnímu 1. lednu. Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové dodává teplo za cenu 509,42 Kč za gigajoule (GJ), teplo z Poříčí je za 574,57 Kč/GJ a ze Dvora Králové za 559,35 Kč/GJ.

Topnou sezonu dnes zahájila i Teplárna České Budějovice

Topnou sezonu dnes zahájila i českobudějovická teplárna, která dodává teplo i teplou užitkovou vodu do více než 28 000 bytů ve městě. Nikdy dříve takové množství domácností nezásobovala. V posledních letech každoročně distribuuje energie do několika desítek nových bytů. ČTK to řekl mediální zástupce společnosti Zdeněk Zuntych.

„Hodně nás to těší, protože na trhu jsou i jiné možnosti, jak teplo získat. Ale trend je zjevný – centrální teplo je stále velmi atraktivní,“ řekla vedoucí obchodního oddělení českobudějovické Teplárny Eva Krejsová.

Vyšší počet zákazníků ale automaticky neznamená větší prodej tepla. O něm rozhoduje především počasí a délka topné sezóny.

Teplárna České Budějovice

Topná sezóna letos začala v Českých Budějovicích později než loni a předloni, kdy tento moment nastal 9. a 3. září. Od letošního roku platí odběratelé v Českých Budějovicích za gigajoule tepla 586 Kč. Zuntych uvedl, že zatím není rozhodnuto, zda se od ledna 2017 bude cena měnit.

Českobudějovická teplárna připravuje přestavbu dalších částí parovodní sítě na horkovodní. Tato výměna už nastala například na Pražském předměstí. Moderní materiály totiž podle společnosti vykazují nižší provozní ztráty a zvyšují efektivnost provozu. Teplárna zaměstnává 243 lidí. Loni v Českých Budějovicích provozovala 167 km tepelných rozvodů, jejichž součástí je také 133 předávacích stanic.

Elektrárny Opatovice zahájí ve čtvrtek

Topnou sezonu ve čtvrtek zahájí rovněž Elektrárny Opatovice. Společnost dodává teplo 60 000 domácností v regionu Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi. Loni jim začalo proudit teplo do radiátorů 8. září, předloni 21. září.

Zákazníci platí dvě složky, ve fixní částce je mimo jiné zahrnutá platba za připojení k tepelné soustavě. Za odebraný gigajoule tepla domácnosti aktuálně hradí 487,4 koruny, loni je stál jeden gigajoule 442,52 koruny.

Elektrárny Opatovice patří Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH), působícímu převážně v Česku, na Slovensku, v Polsku a Německu. Jeho součástí je 40 podniků z oboru těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se