Domů
Elektřina
Českobudějovická teplárna modernizovala za 25 mil. Kč turbínu
Teplárna České Budějovice

Českobudějovická teplárna modernizovala za 25 mil. Kč turbínu

Elektřina
Bez komentáře
11. červenec 2016, 13:05
ČTK

Českobudějovická teplárna modernizovala turbínu, která nyní vyrobí ze stejného množství páry více elektřiny. Rekonstrukce trvala téměř rok a stála 25 milionů korun. Turbína TG5 je jedním z důležitých zařízení, které vyrábí elektřinu kombinovaným způsobem. Modernizace zajistí, že při maximálním průchodu páry 100 tun za hodinu vzroste výroba elektřiny za 24 hodin o víc než 70 MWh. ČTK o tom informoval mediální zástupce českobudějovické teplárny Zdeněk Zuntych.

„Vyrobíme tak víc elektřiny při stejné výrobě páry, která turbínu pohání. Znamená to pro nás nižší měrné náklady a vyšší účinnost. Zvláště v létě, kdy jsou odběry tepla minimální, se díky tomu stabilizuje i provoz celé teplárny,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Martin Žahourek.

Spotřeba uhlí na jednotku vyrobené energie tím klesne, stejně jako emise škodlivin vypouštěné do ovzduší. Například podíl oxidu uhličitého se sníží o čtyři procenta.

„Původně měla turbína větší výkon, ale v posledních letech byl její provoz v letním a přechodném období už v dolní polovině provozního rozsahu. Tedy i málo účinný a na hranici technických možností. To negativně ovlivňovalo provozní a ekonomické výsledky,“ dodal Žahourek.

Modernizace turbíny představuje další krok v plánu snižování ztrát společnosti a zvyšování účinnosti výrobních a distribučních zařízení.

Z toho mají užitek i obyvatelé města a firmy napojené na centrální systém teplovodů, neboť cena tepla je pro ně stále atraktivní – druhá nejlevnější v kraji a ve spodní části těch republikových. Cena tepla pro domácnosti v Českých Budějovicích od ledna 2016 činí 586,39 Kč/GJ včetně DPH.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ukrajina začala vyvážet elektřinu do EU. Snižuje závislost Evropy na Rusku
1. červenec 2022, 05:48
Gazprom sabotuje plnění českého plynového zásobníku. Místo ruské firmy ho začne plnit ČEZ
30. červen 2022, 11:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se