Domů
Elektřina
Českobudějovická teplárna modernizovala za 25 mil. Kč turbínu
Teplárna České Budějovice
Teplárna České Budějovice

Českobudějovická teplárna modernizovala za 25 mil. Kč turbínu

Elektřina
Bez komentáře
11. červenec 2016, 13:05
ČTK

Českobudějovická teplárna modernizovala turbínu, která nyní vyrobí ze stejného množství páry více elektřiny. Rekonstrukce trvala téměř rok a stála 25 milionů korun. Turbína TG5 je jedním z důležitých zařízení, které vyrábí elektřinu kombinovaným způsobem. Modernizace zajistí, že při maximálním průchodu páry 100 tun za hodinu vzroste výroba elektřiny za 24 hodin o víc než 70 MWh. ČTK o tom informoval mediální zástupce českobudějovické teplárny Zdeněk Zuntych.

„Vyrobíme tak víc elektřiny při stejné výrobě páry, která turbínu pohání. Znamená to pro nás nižší měrné náklady a vyšší účinnost. Zvláště v létě, kdy jsou odběry tepla minimální, se díky tomu stabilizuje i provoz celé teplárny,“ řekl místopředseda představenstva společnosti Martin Žahourek.

Spotřeba uhlí na jednotku vyrobené energie tím klesne, stejně jako emise škodlivin vypouštěné do ovzduší. Například podíl oxidu uhličitého se sníží o čtyři procenta.

„Původně měla turbína větší výkon, ale v posledních letech byl její provoz v letním a přechodném období už v dolní polovině provozního rozsahu. Tedy i málo účinný a na hranici technických možností. To negativně ovlivňovalo provozní a ekonomické výsledky,“ dodal Žahourek.

Modernizace turbíny představuje další krok v plánu snižování ztrát společnosti a zvyšování účinnosti výrobních a distribučních zařízení.

Z toho mají užitek i obyvatelé města a firmy napojené na centrální systém teplovodů, neboť cena tepla je pro ně stále atraktivní – druhá nejlevnější v kraji a ve spodní části těch republikových. Cena tepla pro domácnosti v Českých Budějovicích od ledna 2016 činí 586,39 Kč/GJ včetně DPH.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nový závěr znalců: Kramného blízké nezabila elektřina
7. prosinec 2022, 09:11
Vznikne nový OPEC na nikl? Indonésie chce založit organizaci, která bude ovládat trh s kovy pro výrobu baterií
7. prosinec 2022, 08:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516