Domů
Teplárenství
Evropská komise schválila státní podporu pro kogeneraci na Slovensku
Zdroj: DataTherm

Evropská komise schválila státní podporu pro kogeneraci na Slovensku

Evropská komise schválila slovenské plány na podporu výroby elektrické energie z vysoce účinných kogeneračních zařízení napojených na systémy dálkového vytápění. Na podporu těchto zdrojů má jít přes jednu miliardu EUR. Podpora nebude udělována zařízením využívající uhlí.

Hlavními cíli nově schváleného systému podpory pro vysoce účinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET) je zvýšení či udržení vysoké účinnosti stávajících kogeneračních zařízení, podpořit jejich odklon od využívání uhlí k využívání zemního plynu či obnovitelných zdrojů, a stimulovat investice do nových kogeneračních zařízení.

Pro nová zařízení s instalovaným výkonem od 1 MW bude podpora v rámci programu udělována na základě výběrového řízení. Zařízením s menším výkonem a pro již realizovaná zařízení bude podpora stanovena na základě sdružených nákladů na výrobu elektrické energie (LCOE) v těchto zařízeních.

Všechna zařízení s výkonem vyšším než 250 kW budou podporu čerpat prostřednictvím zelených bonusů k tržní ceně elektřiny. Zařízením s výkonem menším bude podpora udělována pomocí pevných výkupních ven.

Komise během posouzení slovenského programu uznala, že dotační program zajišťuje, aby finanční podpora byla udělována pouze pro kogenerační jednotky splňující kritéria pro vysoce účinnou KVET stanovená ve Směrnici Evropské unie o energetické účinnosti. Slovensko podle Komise demonstrovalo, že dotační program je zapotřebí pro podporu investic do vysoce účinných kogeneračních jednotek, které za stávajících tržních podmínek nejsou konkurenceschopné.

V rámci programu může být podpora přiznána až na dobu 15 let. Celkový rozpočet programu má činit přibližně 1 050 milionů EUR (70 milionů EUR/rok).

„Toto slovenské opatření s rozpočtem přes jednu miliardu EUR významně přispěje k dosažení unijních energetických a klimatických cílů, aniž by nepřiměřeně narušilo tržní prostředí.“ – Výkonná místopředsedkyně Margrethe Vestagerová odpovědná za politiku hospodářské soutěže

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.