Evropská komise představila první strategii pro vytápění a chlazení
Evropská komise představila minulý týden historicky první strategii pro vytápění a chlazení. Cílem strategie je snížení velkého množství energie, která je v Evropské unii spotřebována v tomto sektoru. Podle Komise stojí právě vytápění a chlazení za polovinou celkové spotřeby energie v EU.
Minulý týden zveřejněná strategie pro sektor vytápění a chlazení obsahuje plány na zvýšení energetické účinnosti budov, zlepšení vazeb mezi elektrizační soustavou a soustavami centrálního zásobování teplem nebo plány na podporu využití odpadního tepla a chladu z průmyslových procesů.
„Jsem mile překvapen, že v Bruselu začínají být brány vážně možnosti využití dálkového vytápění s akumulací tepla získaného z přebytků elektřiny z obnovitelných zdrojů ke stabilizaci elektrizační soustavy nebo potenciál odpadního tepla z průmyslu pro vytápění budov. O tom mluvíme roky, ale donedávna to v Bruselu na úrodnou půdu zrovna nepadalo.“
Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.
Strategie počítá kromě jiného právě s vyšším využíváním spolupráce elektrizačních soustav se soustavami centrálního zásobování teplem a chladem, které mohou využívat a akumulovat elektřinu z obnovitelných zdrojů s proměnnou výrobou ve formě tepelné energie.
Vytápění a chlazení představuje 68 % spotřeby importovaného zemního plynu
Evropská komise v dokumentu uvádí, že sektor vytápění a chlazení představoval v roce 2012 polovinu celkové spotřeby energie v EU a 68 % spotřeby importovaného zemního plynu. Obnovitelné zdroje energie tvoří necelou pětinu primární energie využívané pro vytápění a chlazení.
Všechny členské státy EU si v rámci splnění cílů pro podíl OZE na konečné hrubé spotřebě energie v roce 2020 stanovily ve svých národních akčních plánech také očekávané podíly energie z OZE na konečné spotřebě energie v sektoru vytápění a chlazení.
Největších podílů energie z OZE ve sledované oblasti vykazují státy Pobaltí a severské státy, kde se tyto podíly pohybují mezi 43 % pro Estonsko až 67 % pro Švédsko.
Nejvíce využívaným obnovitelným zdrojem pro vytápění je v současné době biomasa, která představuje přibližně 90 % veškeré obnovitelné energie využívané při vytápění.
Zdroj úvodní fotografie: www.eph.cz
Mohlo by vás zajímat:
Topolánkovým chlebodárcům bych doporučil dvě věci:
- změnit obchodní model tak, aby pro ně úspory tepla znamenaly vyšší zisk a zároveň aby se líbil zákazníkům. Zatím jsou to oni, kdo aktivně vystupuje proti velmi rozumné snaze lidí, obcí a státu o snižování spotřeby tepla. Používají různé, někdy až unfair a sprosté postupy.
- Měli by přestat kecat, nakoupit si vercajk (zásobníky na teplou vodu, odporové spirály), zprovoznit to a vydělávat dlouhé peníze na frekvenční regulaci a nechávat si platit za odběr elektřiny. Zas tak drahé to není, technicky složité už vůbec ne.
To ale podle všeho chtějí udělat, ale asi je nechce čez pustit na svůj uzavřený dvůr?
To tak, aby lidé mohly platit míň než dosud.
To se týký tepla, chladu stejně jako elektřiny.
Aj aj aj, už vidím ty titulky: "Zlá Unie nám nařizuje chovat se férově." Pokud máte pravdu, tak přesně k tomu to směřuje.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se