Domů
Teplárenství
JRC: Které země EU mají nejlepší podmínky k využívání tepelných čerpadel?
Zdroj: Schlieger
Zdroj: Schlieger

JRC: Které země EU mají nejlepší podmínky k využívání tepelných čerpadel?

Zatímco ve velké části Evropy je provoz tepelného čerpadla stále poměrně drahý, zpráva oficiálního výzkumného orgánu EU uvádí tři země EU, které mají ideální podmínky pro využití ekonomického potenciálu tepelných čerpadel. Důvodem je především konkurenceschopná cena elektřiny ve srovnání s plynem. Jsou jimi Švédsko, Bulharsko a Portugalsko. Země však dokáží tuto výhodu těžit v různé míře.

Evropská komise odhaduje, že do roku 2040 bude v celém společenství instalováno více než 80 milionů tepelných čerpadel. Ta jsou považována za zásadní komponent pro vytápění a chlazení domů, šetrný ke klimatu.

Vzhledem k vyšším počátečním nákladům však tepelná čerpadla spoléhají na to, že elektřina nebude zhruba více než dvaapůlkrát dražší než plyn. A to za předpokladu, že tepelná čerpadla pracují zhruba třikrát efektivněji než plynové kotle. V takovém případě totiž dochází k ekonomické úspoře.

Nová zpráva Společného výzkumného střediska EU však identifikovala tři země EU, kde poměr ceny elektřiny a plynu zvýhodňuje tepelná čerpadla. Jsou jimi Švédsko, Bulharsko a Portugalsko. V každé z těchto zemí je elektřina maximálně o 50 % dražší než plyn. Píše o tom server Euractiv.

Dotace

Dalším faktorem, který má vliv na rozšíření tepelných čerpadel, jsou státní dotace na instalaci. Ve Švédsku jsou instalovány více než dva miliony tepelných čerpadel - každý pátý občan je vlastní. Pro srovnání, v Německu připadá na každých 50 občanů pouze jedno tepelné čerpadlo.

Ve Švédsku byly přitom velkou motivací právě dotace až ve výši 1 890 eur. Jejich využití je navíc při snižování emisí účinné, protože elektroenergetický mix země ve vysoké míře stojí na jaderných a obnovitelných zdrojích. Zpráva proto uvádí, že každé nové tepelné čerpadlo ve Švédsku vypouští o 99 % méně CO2 než fosilní vytápění.

V Portugalsku na trhu s tepelnými čerpadly dominují tepelná čerpadla vzduch-vzduch. I přes příznivý poměr cen však na každých 37 obyvatel připadá pouze jedno zařízení. Zavedený režim podpory pokrývající 85 % nákladů na instalaci, omezený na 2 500 EUR, má poměr zvýšit.

Nejméně efektivně svůj potenciál využívá Bulharsko. I přes příznivou cenu tepelných čerpadel připadá jedno instalované zařízení na 160 občanů.

Země s nejvyššími náklady

Na druhém konci spektra se, co se týká poměru ceny elektřiny a plynu, nacházejí Itálie, Belgie a Litva.

Itálie je však ukázkou toho, že ani vysoká penetrace trhu, nemusí ještě znamenat vysokou míru využití. Desítky let instalace klimatizačních zařízení totiž v zemi vedly k poměrně vysokému podílu tepelných čerpadel. Tyto jednotky zajišťují chlazení v létě. Výsledkem je, že na každých 20 obyvatel je instalováno jedno zařízení. Elektřina je však v Itálii čtyřikrát dražší než plyn, takže jejich použití pro vytápění v zimě je mnohem méně atraktivní.

V Belgii je situace podobná - až na to, že většinu prodaných tepelných čerpadel tvoří větší a dražší (ale účinnější) typy tepelných čerpadel. Vzhledem k poměru ceny energie a plynu, který je podobný jako v Itálii, mají jejich majitelé dvojí cenu: vysoké investiční a provozní náklady.

Nejméně příznivý poměr ceny plynu a elektřiny má Litva, kde je elektřina pětkrát dražší než plyn. Účinný dotační systém však motivuje spotřebitele k přechodu na tepelná čerpadla, která od roku 2019 tvoří téměř 50 % prodejů nových topných zařízení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pravoslav Motyčka
24. květen 2024, 00:27

ještě 2 topné sezóny a bude zavedena uhlíková daň pak do plynu začne dávat vodík to cenu dále zvýší možná na dvojnásobek dnešních cen.

Jan Kopecký
24. květen 2024, 10:35

"Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to."

Bob
24. květen 2024, 11:03

On se ten vodík bude ještě dříve přidávat do plynu pro plynové elektrárny. A ty jak známo jsou závěrnými, které určují cenu elektřiny. Po odstavení uhelných bude velmi často zemní plyn, respektive později vodík určovat cenu elektřiny.

Cena vodíku se v topné sezóně v ceně elektřiny projeví skoro dvojnásobně oproti ceně směsí plynů.

Petr prochaska
24. květen 2024, 12:19

Jenže ty plynovky budou tvořit závěrné elektrárny jen několik měsíců v roce. Ostatní měsíce plynovky potřeba nebudou protože budou stačit stávající JE+OZE+baterie+přečerpávačky.

Bob
24. květen 2024, 12:37

Jen několik měsíců v roce, ale těch s většinou spotřeby elektřiny v roce a tedy také nákladů na elektřinu. Hlavně, když poroste podíl elektrického topení.

Pokud nebude dost přečerpávaček a akumulátorů (a těch je proklatě málo), tak také na spotu každý den ráno a večer v pracovní dny.

O ceně akumulace dlouhodobé, která je potřeba v některých případech i mimo topnou sezónu v létě raději ani nemluvit.

Kromě toho s hodně akumulací (i jen tou krátkodobou) už OZE elektřina zdaleka nebude tak levná. Při velkém předimenzování (hlavně FVE) se pak už "požírá" mezi sebou samotná FV, kromě ostatních zdrojů a to i OZE.

Přečtěte si:

euro.cz§clanky§az-prilis-mnoho-solarnich-panelu-nemecke-fotovoltaicke-elektrarny-podstatne-snizily-ceny-energie-coz-je-ale-zavazny-problem

(lomítka nahrazena §), začátek si doplňte. Odkaz je aktuálně na tomto webu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se