Domů
Teplárenství
Zájem o "obnovitelné" teplo loni po silném roce 2022 ochladl
Daikin Altherma hybrid heat pumps
Zdroj: Daikin

Zájem o "obnovitelné" teplo loni po silném roce 2022 ochladl

Spotřeba tepla stále reprezentuje téměř polovinu konečné spotřeby energie a stojí za zhruba 40 % emisí CO2 z energetiky. Mezi lety 2017 a 2023 vzrostla roční spotřeba tepla ve světě o 7 % a jelikož moderní technologie založené na obnovitelných zdrojích energie pokryly pouze polovinu uvedeného růstu spotřeby, vzrostly za stejné období roční emise CO2 z výroby tepla o 5 %. Vyplývá to z hodnot zveřejněných Mezinárodní energetickou agenturou (IEA) v její pravidelné roční zprávě Renewables 2024.

IEA ve svém reportu uvedla, že jak instalace solárních termických systémů, tak instalace tepelných čerpadel loni klesaly. Zatímco u solárních termických systémů byl zaznamenán propad o 7 %, u tepelných čerpadel se jednalo o 3 %.

"V roce 2023 změnily vysoké úrokové sazby, inflace, nižší stavební aktivita v mnoha zemích, návrat k nižším cenám zemního plynu a měnící se politická opatření situaci na trhu s obnovitelným teplem. Tepelná čerpadla, solární termické systémy a geotermální teplárenské systémy mají nízké provozní náklady, avšak představují pro domácnosti významnou investici, a prodeje jsou tak velmi citlivé na náklady financování a náladu spotřebitelů," uvedla agentura.

Pokles trhu se solárními termickými systémy přisuzuje IEA zejména Číně, kde pokračuje složitá situace na trhu s nemovitostmi. Významné propady byly zaznamenány také u Dánska (-25 %), Španělska (-26 %), Německa (-46 %) či Polska (-38 %). Naopak silný růst byl pozorován ve Spojeném království (+ 66 %), Indii (+27 %) či Řecku (+10 %).

Po prudkém růstu v roce 2022 byl zaznamenán pokles také na trhu s tepelnými čerpadly. V Japonsku, které patří k nejvíce rozvinutým trhům s tepelnými čerpadly, byl zaznamenán pokles prodejů tepelných čerpadel vzduch-voda o 10 %. Ve Spojených státech amerických potom dokonce o 15 %.

V Evropě došlo loni podle IEA k poklesu prodejů tepelných čerpadel meziročně o 6,5 %, avšak mezi jednotlivými členskými státy byly pozorovány velmi odlišné trendy. Zatímco Německo zaznamenalo růst o 59 % a Belgie dokonce o 72 %, v Itálii klesly prodeje o 44 % a ve Finsku a Polsku zhruba o 40 %.

Poptávka po tepelných čerpadlech v EU prudce klesá

Nepříznivá situace na trhu s tepelnými čerpadly v loňském roce byla zřejmě předzvěstí toho, co přijde letos. Podle Asociace pro využití tepelných čerpadel bylo v první polovině loňského roku v Evropě prodáno 1,44 milionu kusů tepelných čerpadel, v letošním roce byl objem jejich prodejů sotva poloviční.

Evropská komise si přitom dříve předsevzala cíl 60 milionů instalovaných tepelných čerpadel do roku 2030. V současnosti jich je 24 milionů, podle Evropské asociace pro využití tepelných čerpadel tak hrozí nesplnění cíle.

Pokles poptávky, zejména pak u instalací v rodinných a bytových domech, potvrzují i české firmy. Pro české výrobce je proto v současné době klíčový především export do zahraničí a také rostoucí zájem firem.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Miloslav Černý
19. říjen 2024, 14:17

Je to samozřejmě o penězých. a podnikatelském duchu každého jedince, běh na dlouhou trať a ceně tepla. Vyhnout se takovému řešení se ale výhledově nedá. kdo dřív dává dvakrát dává. Ta doba, kdy se stavěly uhelné elektrárny, na severu republiky měl v zimě sníh jinou barvu než bílou a mlha byla hodně vzdálená té, která je pouze z vodní páry a přitom jsme větrali otevřenými okny, je nenávratně pryč a ani skalní zastánci bývalého režimu, chce se mi věřit, už si podobné přešlapy nepřejí. Je třeba se jenom zaměřit na ty současné, neboť můžeme spadnout do podobných alternativ.

Bob
19. říjen 2024, 14:42

Největší zastánce uhelných elektráren je tu ovšem paradoxně podporovatel FVE - pan Vaněček.

Ivan Novák
19. říjen 2024, 20:25

Ne. I podle mého názoru je administrativními deformacemi trhu vynucené odstavení odprášených atd. elektráren jedoucích na české uhlí nesmysl. Takový zločin na české ekonomice podporují jen zelení utopisté, a boti a lidé za to placení, což je tak zřejmé, že už to ani nekomentuji.

Bob
19. říjen 2024, 22:26

Může se nám to překotné odstavování uhlí nelíbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme udělat.

Ostatně povolenky, které to způsobí prosazovali nejvíce příznivci OZE, jako je pan Vaněček.

Milan Vaněček
20. říjen 2024, 11:30

Proč lžete, já nikdy povolenky neprosazoval. Fotovoltaika se má prosadit a prosazuje se pouze technickým pokrokem a hromadnou robotizovanou výrobou, což má za následek stále nižší ceny.

A samozřejmě s povolenkami a jejich cenou lze dělat mnoho: různé manipulace s cenou, pomocí povolenek a klimatické hysterie lze likvidovat konkurenceschopnost průmyslu, místo zvyšování životní úrovně obyvatel její snižování, atd atd

Ale kdo má peníze z povolenek a disponuje s nimi, ten se jich vzdát nechce a jen přikládá do kotle hysterie záchrany lidstva...

Bob
20. říjen 2024, 13:44

Jedním z důvodů zavedení emisních povolenek bylo financování zavádění OZE. Minimálně u nás šlo nejvíce financí právě do FVE. Příznivci OZE se velmi zasazovali o zavedení povolenek. Ostatně bez nich a peněz na dotace bychom jich neměli zdaleka tolik, kolik jich je, jestli vůbec nějaké. Dodnes se téměř žádné OZE, včetně FVE v našem regionu bez dotací nestaví (čest budiž výjimkám).

Ale zcela souhlasím s Vaším posledním výrokem: "Ale kdo má peníze z povolenek a disponuje s nimi, ten se jich vzdát nechce a jen přikládá do kotle hysterie záchrany lidstva..."

No a kdo má ty peníze z povolenek?

Citát: "Výnosy z dražby většiny povolenek plynou jednak do rozpočtů členských států – tato část může být od roku 2024 využívána už pouze pro účely spojené s ochranou klimatu (dosud takto stačilo využívat 50 % prostředků získaných z dražby). V roce 2021 vynaložily členské státy na klimatické a energetické účely v průměru 76 %, a to především na energii z obnovitelných zdrojů a udržitelnou dopravu. Od roku 2021 je pak část z výnosů dražeb určena rovněž pro Modernizační fond a Inovační fond."

Peníze jdou do OZE, na obnovitelnou dopravu a Modernizační fond a Inovační fond, což jsou zase dotace OZE.

Zdroj: faktaoklimatu.cz/explainery/emisni-povolenky-ets

Omega
19. říjen 2024, 17:29

No tepelná čerpadla mají problém.

Na starou nemovitost nedávají smysl - protože dané budovy potřebují výkon 20kW a navíc mají radiátory - takže výstupní teplota vody je potřeba 55° což pro TČ není efektivní. Takže tam si lidi pořídí topení na plyn

Na novou nemovistost - s tepelnou ztrátou 5kW/-18˚ je jednodušší dát do podlahy topné rošty, případně topit pomoci klimatizační jednotky - což vyjde o řád levněji než mít TČ.

Holt TČ jsou ideální topný systém pro nízkoenergetické domy, které ovšem EU zakázala příkazem jít do pasivních a najednou není místo, kde by to mělo rozumné využití.

Karel Valenta
21. říjen 2024, 09:16

Pokud se tepelná čerpadla více rozšíří, tak v případě nějaké zimní inverze mohou být příčinou zhroucení sítě. Při nižších teplotách se z nich prakticky stanou elektrokotle a budou tak extrémně zatěžovat elektrické rozvody.

A týdenní inverze s mínusovými teplotami , kdy z mraků koukají jen vrcholky pohraničních hor, jsou u nás běžné.

Roman Kosařík
21. říjen 2024, 18:12

Je zajímavé, že se ta samá síť nehroutí z toho obrovského množství elektrokotlů, bojlerů, přímotopů a horkovzdušných ventilátorů, které mají několikanásobný příkon oproti TČ i v době inverze. A nevím, co za ořezávátko jste v akci viděl vy, ale i kdejaká čína dneska s přehledem zvládá A-20/W35 ˚C s topným faktorem vyšším než 2, čemuž se elektrokotel neblíží ani náhodou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se