Domů
Teplárenství
Ministerstvo rozdělí mezi tuzemské teplárny 17 miliard korun
rozvody tepla

Ministerstvo rozdělí mezi tuzemské teplárny 17 miliard korun

Teplárenství
6 komentářů
22. prosinec 2022, 11:19
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozdělí mezi tuzemské teplárenské společnosti 17 miliard korun. Dotace budou teplárny muset využít na snížení cen tepelné energie. ČTK dnes o tom v tiskové zprávě informovalo MPO. Program dotací ve středu schválila vláda, notifikovat ho ještě bude muset Evropská komise.

„Uvědomujeme si, že nárůst cen energií se promítá také do cen dodávek tepla domácnostem. Proto přicházíme s novým programem, ve kterém mohou teplárny žádat o podporu, aby nepřenášely na zákazníky zdražování,“uvedl dnes ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

V letošním roce se podle ministerstva i kvůli ruské agresi na Ukrajině zásadně zvýšil počet cenových lokalit, kde cena tepla stoupla nad 1000 Kč za gigajoule (GJ) bez DPH. Mezi únorem a prosincem se jejich počet zvýšil o 107 na celkem 345 lokalit.

MPO v programu plánuje vyhlásit minimálně dvě výzvy, jednu se začátkem od ledna a druhou od února. Dotace budou odvislé od způsobilých výdajů, kterými bude část nákladů na výrobu dodávaného tepla během části letošního a celého příštího roku a jejich zvýšení proti roku 2021.

Ministerstvo spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže během ledna požádá o notifikaci dotačního programu u Evropské komise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan
22. prosinec 2022, 12:04

začne se zdražovat teplo, stát z daní občanů dá peníze provozovatelům tepláren, aby nezvedly ceny za teplo, aby to těm samým občanům nepropálily provozovatelé tepláren do ceny za teplo....nebylo by jednoduší řešit příčinu problému, než jen sanovat následky? navíc, stát rozdá peníze pro teplárniky všech lidí i těch, co neberou teplo z tepláren, ale cena za teplo by se neměla nějak výrazně zvýšit jen některým...

Antonín Mikeš
22. prosinec 2022, 19:18

"navíc, stát rozdá peníze pro teplárniky všech lidí i těch, co neberou teplo z tepláren,"

Stát také dotuje cenu plynu pro ty co s ním topí z daní všech lidí, i těch kteří berou teplo z teplárny.

Ivan Novák
22. prosinec 2022, 23:35

Podle řečí politiků se daně zvyšovat nemají, ty nynější k vyrovnání rozpočtu nestačí, a výdaje se taky nesníží. ČR si tedy bude čím dál víc a za vyšší úrok na tyhle finančně nenávratné vylomeniny půjčovat. Nakonec se státní kasa buď zachrání inflací, nebo budeme následovat Řecko či Argentinu, no problem, vždyť si tam vlastně žijí docela dobře.

Ivan
23. prosinec 2022, 09:05

akorát, že plyn nějakým způsobem odebírají všichni, přímo, či nepřímo buď ve formě pečiva z pekáren, hnojiv, skla, cementu atd... zatím co dotace pro teplárny jde jen k lidem co jsou připojeny na teplárny.

intfor
23. prosinec 2022, 10:05

Tak jako tak jde o to, aby stát někomu vzal a někomu jinému dal. Každý nemáme stejnou spotřebu, každý neplatíme stejné daně, takže i dotace plynu je o přerozdělování. Nakonec proto to také stát dělá a lidé po něm chtějí, jinak by si to zaplatili přímo sami.

Ivan
23. prosinec 2022, 10:49

no ve finále to tak jako tak zaplatíme sami, jen z jiné kapsy a možná s odloženou splatností.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se