Domů
Teplárenství
Návrh EU pro vytápění upřednostňuje OZE a dálkové vytápění

Návrh EU pro vytápění upřednostňuje OZE a dálkové vytápění

Evropská komise pracuje na plánu na snížení plýtvání energií využívané na vytápění domácností a kanceláří, chystá se podpořit obnovitelné zdroje energie (OZE) a dálkové vytápění. Velké energetické společnosti se obávají snížení svých tržeb.

Začátkem příštího roku plánuje Evropská komise formulovat doporučení týkající se vytápění a chlazení s výhledem na aktualizaci energetické legislativy EU a případně na návrh nové směrnice.

Podle informací agentury Reuters Evropská komise podpoří politiku vytápění a chlazení více zaměřenou na OZE a dálkové vytápění. V prohlášení také stojí, že využití OZE k vytápění by mělo být podpořeno daňovými opatřeními, zadáváním veřejných zakázek a investicemi pro stimulaci vývoje trhu.

Dále komise upozornila na efektivitu kogenerace neboli kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), která je velice rozšířena například ve Skandinávii.

„Jsme přesvědčeni, že situace v Evropě může být o mnoho lepší než dnes, kdy spotřebováváme téměř 40 % naší energie na vytápění a chlazení,“

prohlásil včera místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii Maroš Šefčovič.

Velké energetické společnosti jako EDF, E.ON a Enel, které mají problémy s přechodem na výrobu v OZE, se obávají, že opatření EU dále sníží poptávku po energii.

Topení a v menší míře i chlazení se společně podílí zhruba 40 % na spotřebě energie Evropské unie, zároveň je pouze nepřímo ovlivňováno její legislativou, která se více zaměřuje na výrobu elektřiny v OZE.

OZE tvoří již 26 % výroby elektřiny v EU, ale podílí se pouze 16,4 % na vytápění a chlazení.

Šefčovič řekl, že Evropská komise svůj plán pro vytápění a chlazení zveřejní pravděpodobně v únoru.

Boj EU s nadměrnou spotřebou energie pro vytápění

K výraznému snížení plýtvání energiemi na vytápění by měl přispět také zákaz EU pro zastaralé kotle, který vstoupil v platnost na konci září. Podle oficiálních údajů EU by toto opatření mělo do roku 2020 znamenat odpojení výkonu ekvivalentního 100 Temelínům.

V České republice momentálně proběhlo první kolo programu Ministerstva životního prostředí (MŽP) na podporu výměny kotlů v rodinných domech z fondů EU (tzv. kotlíkové dotace), který do roku 2020 rozdělí celkem 9 mld. Kč.

To, co může k ušetření za vytápění udělat každý již nyní a ušetřit tak až 50 %, je podle doc. Ing. Viktora Kreibicha, CSc. z Ústavu strojírenské technologie strojní fakulty ČVUT důkladné vyčištění otopné soustavy včetně radiátorů, bojlerů a kotlů. Vynaložené náklady by se měly vrátit za jednu topnou sezónu.

Komentáře

(1)

Tomas

9. říjen 2015, 21:15

Velmi rad slysim, ze se EU venuje snizeni spotreby energie, misto vymysleni norem a "spravneho" procentualniho mixu s OZE. Po dlouhe dobe pozitivni zprava z Bruselu :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.