Domů
Teplárenství
Občanská iniciativa chce zabránit fúzi Plzeňské teplárenské s EPH

Občanská iniciativa chce zabránit fúzi Plzeňské teplárenské s EPH

Teplárenství
Bez komentáře
15. květen 2018, 17:00
ČTK

V Plzni vznikla občanská iniciativa Teplárna Plzni, která chce zabránit připravované fúzi městské firmy Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou z holdingu EPH Daniela Křetínského. Usiluje o zachování plzeňské teplárny ve výlučném vlastnictví města, uvedli dnes v tiskové zprávě zástupci iniciativy Josef Rajtmajer a Pavel Růžička. Fúzi mají schvalovat zastupitelé města 24. května.

Iniciativa Teplárna Plzni požaduje, aby strany, které fúzi podporují, kandidovaly s tímto programem v podzimních komunálních volbách a nechaly o tak významném kroku rozhodnout voliče. Navrhne to zastupitelům. Teplárna Plzni dále tvrdí, že informovanost občanů o prodeji teplárny je minimální a chce jim poskytovat více informací na www.teplarnaplzni.webnode.cz a na www.facebook.com/teplarnaplzni .

„Teplo je strategická komodita, kterou by po vzoru zemí západní Evropy měl vlastnit stát, popřípadě obce. Je tedy v zájmu města zachovat současný stav, kdy je teplárna v jeho stoprocentním vlastnictví, tedy přesně tak, jak strany před posledními volbami slibovaly,“ uvedla iniciativa.

Podle ní může fúze prodražit teplo, teplou vodu, svoz i likvidaci odpadu.

Podle záměru města a miliardáře Daniela Křetínského, který už schválili zastupitelé v prosinci, se k 1. lednu 2019 vytvoří společný podnik, v němž EPH získá 35procentní podíl a zbytek bude města. Nyní se dokončuje projekt fúze a akcionářská dohoda, které mají ze devět dnů schvalovat zastupitelé.

EPH má vložit do firmy Plzeňskou energetiku, jejíž hodnota má váhu 27procentního podílu. Zbylých osm procent akcií uhradí EPH hotově 500 miliony korun, které využije městská teplárna na snížení současného zadlužení na méně než polovinu. Město vloží do podniku firmu Plzeňská teplárenská s novou spalovnou odpadu.

Ilustrační foto

Existovala i varianta, aby teplárna šla samostatnou cestou. Musela by ale kvůli novým emisním limitům EU do poloviny roku 2021 modernizovat dva kotle za 1,5 miliardy Kč. Spojením s modernizovanou Plzeňskou energetikou mají náklady na obnovu městské teplárny klesnout na třetinu.

V představenstvu společné firmy má mít město tři členy, z nichž jeden bude předsedou. Zbylé čtyři navrhne EPH; Křetínský chce mít možnost rychle manažersky rozhodovat o provozu bez nutnosti politických dohod. Ve 12členné dozorčí radě bude mít město polovinu členů včetně předsedy a místopředsedy, dvě místa obsadí EPH a zbytek zaměstnanci.

Loni v listopadu oznámila KSČM Plzeňského kraje, že chce vyhlásit místní referendum kvůli připravované fúzi. Shání podpisy pod petici. K vyhlášení plebiscitu jich potřebuje přes 17.000, desetiny obyvatel Plzně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se