Domů
Teplárenství
Plzeňská teplárenská dodala v zimě meziročně mírně více tepla

Plzeňská teplárenská dodala v zimě meziročně mírně více tepla

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, prodala v zimě 2018/19 mírně více tepla než o rok dříve. Tato zima měla zcela jiný průběh než ta o rok dřív. Loni byl mimořádně studený únor a březen a horký duben i květen, letos byl chladný zejména leden, duben a rekordně chladný květen s průměrným únorem a březnem, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Petra Siegerová.

Letošní chladný květen ukončil topnou sezonu téměř o měsíc později než loni. Výroba tepla byla o 30 procent vyšší, uvedla.

Podle platné vyhlášky ministerstva průmyslu trvá topná sezona od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se ochlazení.

„Během týdne začneme automaticky odstavovat výměníkové stanice,“ uvedla mluvčí.

Podnik bude operativně reagovat na změny počasí a předpokládá spíše ranní a večerní temperování objektů podle aktuální předpovědi počasí. Samozřejmě to platí pouze pro zákazníky, kteří dali souhlas s letním vytápěním, uvedla.

Podnik začal temperovat objekty ráno a večer 24. září 2018. Na celodenní vytápění přešel o týden později. V porovnání s předchozím rokem začal topit o 14 dní později. Topnou sezonu obvykle končí kolem poloviny května.

Za celý loňský rok podnik vyrobil a dodal téměř 2,8 milionu GJ tepla, meziročně mírně méně. Roční spotřeba uhlí se pohybuje stále kolem 340.000 tun, biomasy firma spaluje asi 235.000 tun a pomáhá jí také spalovna komunálního odpadu.

Ilustrační foto

Vyšší teploty a sucho se projevily na výrazně vyšší průměrné výhřevnosti biomasy. Palivo bylo sušší a mělo větší výhřevnost. Teplárna tak spotřebovala méně biomasy, ale přitom z ní vyrobila stejně tepla jako minulou sezonu.

Plzeňská teplárenská drží ceny tepla od roku 2015. Lidé platí 513 Kč/GJ včetně DPH. Nižší cenu tepla než Plzeň má v ČR jen Hradec Králové, tedy Elektrárna Opatovice. Ve firmě má od loňského listopadu 35procentní podíl společnost miliardáře Daniela Křetínského EP Infrastructure, zbytek drží město.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.