Domů
Teplárenství
Přerov bude získávat teplo efektivním spalováním komunálního odpadu
Teplárna Přerov. Zdroj: www.vecr.cz

Přerov bude získávat teplo efektivním spalováním komunálního odpadu

Teplárenství
4 komentáře
21. únor 2018, 15:02
ČTK

Obyvatelé Přerova a okolí mají v budoucnu získávat teplo efektivním a ekologickým využitím energie ze spalování komunálního odpadu. Postará se o to nová technologie, kterou v přerovské teplárně vybuduje skupina Veolia. Technologie podle zástupců města i společnosti splňuje nejpřísnější limity a sníží dosavadní emise. Projekt je zatím v republice ojedinělý, náklady na vybudování činí kolem dvou miliard korun, stavbu bude platit Veolia, které teplárna patří. Nová technologie by měla začít fungovat do konce roku 2022. Záměr dnes stvrdili zástupci města a firmy podpisem memoranda.

Přerov se tímto krokem podle zástupců radnice připravuje na změnu systému nakládání se směsným komunálním odpadem, který od roku 2024 už nebude možné bez úpravy ukládat na skládky.

„Jde o poměrně strategický krok na několik desetiletí, je potřeba k tomu přistoupit odpovědně. Kroky v memorandu chápu jako integrál související se zajištěním dostupné ceny tepla pro Přerova a zajištěním likvidace komunálního odpadu,“ uvedl primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Podle ředitele regionu střední Morava firmy Veolia Energie Pavla Dostála již začala první etapa spočívající v rekonstrukci sítě centrálního zásobování teplem.

„Plánujeme postavit v naší Teplárně Přerov speciální technologii, která může kromě jiného paliva využít k výrobě energie takzvané tuhé alternativní palivo (TAP) vyrobené z vytříděných komunálních a ostatních odpadů, které už nebude možné recyklovat ani ukládat na skládky,“ uvedl.

Teplárna by tak měla postupně nahradit uhlí biomasou a tuhým alternativním palivem, možností je i zemní plyn. Podle jednatele společnosti Technické služby Bohumíra Střelce se v budoucnu bude odpad vozit místo na skládku v Žeravicích do teplárny v Přerově.

„Pět sběrných vozů tam bude odpady vozit přímo. Doprava se nenavýší, pokud bude stejný objem odpadů,“ uvedl Střelec.

Plynová teplárna Diemen
Ilustrační foto

Otázka, jak se vybudování nové technologie dotkne ceny tepla, je podle zástupců radnice předčasná. Stejně tak není dosud jasné, zda bude Veolii stačit odpad z města, nebo se bude do teplárny dovážet i z okolí. Podle nich by však měla být technologie společná pro více měst, tak jak je běžné v Německu či Rakousku. Ubezpečují však, že jedním z přínosů bude snížení emisí.

„Jde o takzvanou pračku vzduchu. Filtry budou zachytávat plynné emise a na výstupu komínem půjde jen vodní pára. Technologii bude splňovat nejpřísnější emisní limity,“ řekl Dostál.

V roce 2023 by měly podle něj po dokončení rekonstrukce klesnout emise na 50 procent původního stavu.

Přerov otázku zpracování odpadu řeší již několik let. Před lety se uvažovalo o tom, že ve městě bude spalovna Olomouckého kraje, což obyvatelé odmítali. Zastupitelé kvůli tomu schválili, že by v takovém případě o záměru rozhodli lidé v referendu.

„V současné době nestavíme spalovnu a ani to není v úvaze. Ta technologie je nejefektivnější a nejekologičtější, dokonce i ekologičtí aktivisté ji podporují,“ doplnil primátor Puchalský.

Teplárna Přerov nyní pokrývá svými dodávkami 85 procent potřeb města, což odpovídá přibližně 14.500 domácnostem, zajišťuje také dodávku technologické páry pro průmyslové podniky v Přerově. Obyvatelé města vyprodukují ročně zhruba 13.300 tun komunálního odpadu.

Alena Horáková hj

Úvodní fotografie: Teplárna Přerov. Zdroj: www.vecr.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vinkler
22. únor 2018, 07:33

Ne, opravdu, ale opravdu, to není spalovna je to kotel na biomasu a TAP.

Franta
22. únor 2018, 18:55

Z meho pohledu je fuk, zda to spaluje kravsky hovna, paznehty a nebo krabici od trv. mlika. Je to hnus. A kdyz jsou v Prerove tydyti - at si to cuchaj, doufam, ze nebude moc foukat. Pevne verim, ze existovala i studie na vrtule a solarni panely (kdyz uz dalsi MVE ve meste neplanuji).

Pavel
25. únor 2018, 13:06

Proč prosím hnus? Pokud budou použity technologie pro čištění spalin, tak jako ve spalovnách komunálního odpadu, tak prosím pěkně není žádný problém. Spalovny odpadu se podobají chemickým provozům právě proto, aby z komínů nevycházelo nic škodlivého, ba dokonce spaliny ze spaloven jsou mnohem čistší než z kdejakých tepláren a elektráren. To je dáno právě regulací ze strany státu, normami... Tak pokud nerozumíte tématu a plácáte blbosti, tak si je raději odpusťte než začnete mást lidi a dělat strašáka tam kde není. Děkuji

Karel Kleiner
26. únor 2018, 15:43

Pokud by vše probíhalo a fungovalo tak jak se píše ve výše uvedeném článku, tak myslím, že je to krok správným směrem. Ale .... A právě právě většinou je vždy nějaké to ale. Ale taky se třeba mýlím. Takže Veolia má můj hlas.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se