Domů
Teplárenství
Prodej tepelných čerpadel v Evropě loni vzrostl na rekordní tři miliony kusů

Prodej tepelných čerpadel v Evropě loni vzrostl na rekordní tři miliony kusů

Prodej tepelných čerpadel se loni v Evropě zvýšil o 37 procent na rekordní tři miliony kusů. Informovalo o tom dnes Evropské sdružení pro tepelná čerpadla (EHPA). K rozšíření technologie přispěl mimo jiné růst cen fosilních paliv a vládní subvence. Vlády v tepelných čerpadlech spatřují prostředek, jak snížit emise uhlíku i dovoz fosilních paliv, uvedla agentura Reuters.

Sdružení EHPA do své statistiky zahrnulo údaje z 21 zemí včetně Británie a Norska, které nejsou členy EU. Pět zemí však za loňský rok neposkytlo údaje, a tak sdružení použilo data z roku předchozího. Uvedlo také, že skutečné údaje mohou být vyšší.

„Postupuje to rychleji, než lidé čekali,“ uvedl generální tajemník EHPA Thomas Nowak.

Dodal, že obavy z nedostatku komponentů a nejistota na trhu po uvolnění protipandemických restrikcí vedly některé pracovníky v tomto odvětví k tomu, že podcenili jeho potenciální růst.

Vysoké účty za energie, ke kterým přispěly dopady války na Ukrajině, přiměly více lidí ke změně, uvedl Nowak. Vliv měly podle něj i vládní dotace, včetně zemí, jako je Francie a Polsko.

Tepelná čerpadla, někdy označovaná jako reverzní klimatizace, využívají elektřinu ke koncentraci tepelného potenciálu venkovního vzduchu, země nebo spodní vody, a přeměňují ho na využitelné teplo. Jsou relativně energeticky účinnější než plynové kotle.

Vzhledem k loňskému nárůstu se celkový počet tepelných čerpadel instalovaných v Evropě vyšplhal asi na 20 milionů. To představuje vytápění přibližně 16 procent obytných a komerčních budov, uvedla EHPA.

Instalace topných systémů na fosilní paliva stále převažují. S ohledem na rekordně vysoké ceny plynu a vládní dotace jsou ale počáteční náklady na tepelné čerpadlo už přijatelnější, uvedl Reuters. Po instalaci jsou provozní náklady obvykle nižší než u vytápění na fosilní paliva.

EU konstatovala, že pokud se má sedmadvacítka do roku 2027 vzdát ruského plynu, měly by členské státy instalovat dalších deset milionů tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Sdružení EHPA uvádí, že tento cíl se jeví realisticky, ale státy musejí investovat do školení pracovníků a do posílení dodavatelských řetězců.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Karel Salaj
21. únor 2023, 16:52

Z toho čísla jsem tedy šokován, takové piďimnožství jsem opravdu nečekal, ale když pominu 2 miliony nových topičů na uhlí jen u nás v tomto roce, tak to je fakt ohromující....

Jan Stehlik
21. únor 2023, 17:26

Tak berte, že EU má cca 500 mil obyvatel.

Petr Dolák
21. únor 2023, 23:29

Já se příkladně samokvalifikoval topičem na dřevo a kartónové krabice z Lídlu.

Pavel Svoboda
21. únor 2023, 17:41

20 mil. tepelných čerpadel v EU znamená jediné, že cca 60 mil. obyvatel EU topí pomocí TČ

Petr Dolák
21. únor 2023, 21:53

Němci však očividně nezvládají počítat trojčlenku a jsou šokovaní ze skutečnosti, že jim systém nabírá tendence ke kolapsům když ho založí na tepelných čerpadlech, elektromobilech a občasných zdrojích.

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 07:25

Němci jsou v pohodě, rozhodli na přechod na OZE úplně stejně jako Čína, USA, Indie atd. Nestabilní OZE budou vykrývat pomocí plynových elektráren, kde budou spalovat H2. Navíc budují propojení ze severu, kde budou VTE v Dánsku, Švédsku, Polsku zásobovat velkou část Evropy včetně ČR větrnou energií. Z jihu pak (Španělsko, Portugalsko) poteče obrovské množství energie z FVE + H2. OZE v letošním roce v Německu má podíl 51%.

Michal K.
22. únor 2023, 10:13

je pravda, ze podiel oze bol okolo 51-52% za januar 23, ale tiez je pravda, ze emisie na kWh elektriny boli 395g CO2. Co teda neni ziadna slava(skor fail) a je to viac ako priemer za posledne 4 roky.

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 10:26

podíl 51% je k dnešnímu dni, vysoký emise CO2 je dán vysokým podílem fosilních zdrojů 45%. To se ale bude rychle měnit jen letos má v Německu být instalováno cca 12 GW FVE = 12 TWh nové energie ze Slunce. K tomu se očekává růst o 10 TWh nové energie z VTE. Cca 20 TWh znamená růst podílu OZE o 4% na cca 55% v roce 2024. A tím zcela nahrazení výroby z letos uzavřených JE. Od roku 2025 pak začnou rychle klesat emise CO2, protože se začnou nahrazovat fosilní zdroje tempem cca 5% za rok.

Michal K.
22. únor 2023, 10:49

@Pavel Svoboda:

posledne 3 roky Nemci OZE neinstalovali ? Pretoze emisie im stupaju.

Napr v roku 21 OZE mali 44% podiel. v roku 22 48%. Napriek tomu emisie stupli.

Kde sudruhovia urobili chybu ?

richie
22. únor 2023, 10:55

ad Pavel Svoboda 22. únor 2023, 10:26

podíl 51% je k dnešnímu dni, vysoký emise CO2 je dán vysokým podílem fosilních zdrojů 45%. To se ale bude rychle měnit jen letos má v Německu být instalováno cca 12 GW FVE = 12 TWh nové energie ze Slunce. K tomu se očekává růst o 10 TWh nové energie z VTE. Cca 20 TWh znamená růst podílu OZE o 4% na cca 55% v roce 2024. A tím zcela nahrazení výroby z letos uzavřených JE. Od roku 2025 pak začnou rychle klesat emise CO2, protože se začnou nahrazovat fosilní zdroje tempem cca 5% za rok.>/i>

tak najprv si opravime par cisel - 12GW novych FVE v Nemecku prida nieco cez 9TWh elektriny (staci si prejst vysledky vyroby za posledne roky)

a teraz, k vychodzim predpokladom - taky narast instalovenj kapacity (FVE aj VTE) povazujem za nie optimisticky, ale takmer naivny - vzhladom na to, ze uz viac ako dva posledne roky maju problem vobec obsadit aukcie na vystavbu novych OZE zdrojov (ked si pozrieme historiu, tak v podstate od 2017 ta cena len stupa a zaujem klesa)

a ak budete argumentovat FVE domoch (teda male lokalne instalacie), tak tie mozno porastu, ale celkova efektivita bude este mensia (kedze malo domov ma idealne podmienky) a naviac zaplacu na kapacitach lokalnych sieti a nedostatku zimnych zdrojov

taketo arguementy moze pouzivat len clovek neznaly nie ze energetiky, ale ani zakladov fyziky

richie
22. únor 2023, 10:21

vy ste tu asi novy, pretoze tolko vyvratenych bludov v jednom prispevku tu nedaval ani blaha .. ani neviem ci tu bude mat niekto dost sil a trpezlivosti vam to znova vsetky vysvetlit

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 10:43

Nepotřebuji nic vysvětlovat, abych se dozvěděl realitu, stačí se podívat na reálná čísla výroby na internetu, zkuste to někdy taky. Ale je pravda, že u spousty místních diskutujících je realita až na posledním místě, u některých je silná tendence nahrazovat to alternativní pravdou. Ale když je to baví, tak nic proti tomu.

richie
22. únor 2023, 10:40

ad Pavel Svoboda 22. únor 2023, 07:25

Němci jsou v pohodě, rozhodli na přechod na OZE úplně stejně jako Čína, USA, Indie atd. Nestabilní OZE budou vykrývat pomocí plynových elektráren, kde budou spalovat H2. Navíc budují propojení ze severu, kde budou VTE v Dánsku, Švédsku, Polsku zásobovat velkou část Evropy včetně ČR větrnou energií. Z jihu pak (Španělsko, Portugalsko) poteče obrovské množství energie z FVE + H2. OZE v letošním roce v Německu má podíl 51%.

skusim to aspon heslovite

- aktualny stav vystavby JE v USA, Indii aj Cine je podrobne (a hlavne fundovane) rozpisany v cykle prispevkov Jaderná energetika v roce 2022 zo soboty 18.2.

- vykryvanie nestability spalovanim H2 v plynovych elektrarnach je len zbozne prianie naivnych ekoteroristov a taktiez tych, ktory sa chcu na takomto megatunely podielat/zbohatnut - co nevylucujem, ze sa nakoniec nestane, ale koncova cena elektriny stupne radovo a s tym aj cena vsetkeho

- spojenie zo severu je asi najvacsi priklad, ze problematike absolutne nerozumiete (a ani zakladnym fyzikalnym javom/pojmom/problemom) - Nemci uz takmer 20 rokov sa snazia prepojit veterny sever z juhom a stale sa im to nedari - a to je len vnutorne prepojenie - existujuce (a aj planovane) prepojenia zo severnymi krajinami znamenaju len jednotky promile spotreby Nemecka nie to este celej Europy - a pomozu len blizkemi regionu a hlavne blizkym OZE vyrobcom (ktory budu mat moznost aspon cast prebytkov niekam pretlacit)

- prenos zo Spanielska ci Portugalska je uz cista fantasmagoria (pri aktualnych moznostiach technologie)

- a k tym 51% - ano za tento rok (teda necele dva mesiace) a je to len percento vyrobenej elektriny v Nemecku (naviac z preferovanych zdrojov, ked ostatne zdroje boli umelo tlmene), nie vsak spotrebovanej, kedze velku cast prebytkov elektriny zufalo pretlacali ze sustavy susedov, ale v case, ked uz fukat prestalo, tak tu chybajucu elektrinu zufalo tahali od susdov - Polska/uhlie, Ceska/uhlie+JE, Belgicka/JE a Norska/VE

takze poprosim najprv sa trochu dovzdelat, nez skusite na nejakom odbornejsom fore podobnu argumentaciu

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 10:59

richie celý Váš příspěvek je jen Vaše alternativní pravda, která se s realitou nepotkává ani v jednom bodě, musíte si být vědom, že tímto rozhodně nikoho nepřesvědčíte. Těmto teoriím nevěříte snad ani Vy sám. V dnešní době není nic jednodušší než si porovnat Vámi prezentované iluze s realitou. Trvalo mi to pouhých deset minut a ve všech bodech je realita opačná...

richie
22. únor 2023, 11:06

Pavel Svoboda 22. únor 2023, 10:59

richie celý Váš příspěvek je jen Vaše alternativní pravda, která se s realitou nepotkává ani v jednom bodě, musíte si být vědom, že tímto rozhodně nikoho nepřesvědčíte. Těmto teoriím nevěříte snad ani Vy sám. V dnešní době není nic jednodušší než si porovnat Vámi prezentované iluze s realitou. Trvalo mi to pouhých deset minut a ve všech bodech je realita opačná...

Skutocne? Tak poprosim skuste mi vyvratit aspon jedine tvrdenie a nejakymi podlozenymi argumentami, nie len krcmovymi recami. Inak vase vyjadrenie nema absolutne ziadnu vahu

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 11:22

richie, na zjištění reality mě vůbec nepotřebujete, stačí Vám projít internet, kde vše naleznete. Ale ve Vašem případě už to asi nepomůže. Mám jednoho kamaráda, který zastává také alternativní pravdu, že Země je placatá. Jednou jsme o tom vášnivě diskutovali několik hodin a výsledek, i přes spoustu důkazů a argumentů, byl ten, že kamarád stále věří, že Země je placatá. Stále je můj kamarád, jen jsme si o tvaru Země zakázali spolu bavit.

richie
22. únor 2023, 11:33

ad Pavel Svoboda 22. únor 2023, 11:22

richie, na zjištění reality mě vůbec nepotřebujete, stačí Vám projít internet, kde vše naleznete. Ale ve Vašem případě už to asi nepomůže. Mám jednoho kamaráda, který zastává také alternativní pravdu, že Země je placatá. Jednou jsme o tom vášnivě diskutovali několik hodin a výsledek, i přes spoustu důkazů a argumentů, byl ten, že kamarád stále věří, že Země je placatá. Stále je můj kamarád, jen jsme si o tvaru Země zakázali spolu bavit.

tak este raz, skuste aspon jedine tvrdenie vyvratit .. pretoze toto uz je demagogia (vytahovat "placatou" Zemi), ktora len potvrdzuje, ze nemate ziadny argument proti

Emil
22. únor 2023, 11:34

Argumentační faul jak vyšitý, pane "Svobodo": "Mluvčí odmítá dokázat pravdivost svého tvrzení nebo jinak přesouvá důkazní břemeno. Jakékoliv tvrzení je v diskuzi nutno doložit patřičnými důkazy o jeho pravdivosti. Pokud mluvčí přesouvá toto břemeno na svého oponenta, dopouští se faulu. Dokázat pravdivost svého vlastního tvrzení by měl být schopen jakýkoliv člen diskuze, pokud to odmítá a opakovaně vydává nedoložená prohlášení, kterými navíc přesouvá důkazní břemeno na svého oponenta (či oponenty), neúčastní se diskuze poctivě a čestně." bezfaulu. net/argumentacni-fauly/utok/dukazni-bremeno/

P.S.: Pravděpodobně se jedná o další reinkarnaci starého známého Bláhy - stejné slovní obraty např. "místní diskutující", "Země je placatá", "realita" v každé druhé větě, stejné názory, stejné věštby budoucnosti atd...

richie
22. únor 2023, 11:31

ad Pavel Svoboda 22. únor 2023, 10:59

viete, problem (pre vas) je, ze vsety moje tvrdenia su podlozitelne overitelnym datami z dostupnych zdrojov

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 11:39

richie, je symbolické, že přesně stejně argumentoval můj kamarád o placatosti Země i přes totální nesmyslnost jeho víry jsem nebyl schopen ho přesvědčit. Klidně si své alternativní pravdě věřte, já si zase budu věřit reálným číslům z výroby.

richie
22. únor 2023, 11:42

tak tie realne cisla z vyroby prosim ukazte, nech si viem doplnit vedomosti ..

richie
22. únor 2023, 11:46

pretoze zdroje ktore pouzivam (agora, elctricitymap, energy-charts, frauhofen, udaje spravcu nemeckej prenosovky a podobne) podporuju moje tvrdenie, nevylucujem, ze mozu klamat a zavadzat, ale na to podrebujem iny hodnoverny zdroj, ktorym pravdepodobne vy disponujete

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 11:58

richie, nechte to plavat, já jsem Slavista Vy jste Sparťan, pro oba je to jen ztráta času. Jdu si dát raději kávičku

richie
22. únor 2023, 12:09

zial je to celkom inak, to nie je otazka svetonazoru, alebo viery (tam plne respektujem narok na vlastny postoj/pocit/... bez ) .. ale toto je kvaziodborne forum a je to problem vasej (ne)vedomosti, alebo zamerneho zavadzania

ak nemate prosim ziadne argumenty (aspon zatial ste sa nepokusili vyvratit ziadne moje tvrdenia), tak prosim potom sa vyvarujte osocovaniu ze nemam pravdu a radsej mlcte

to uz aj tunajsi zjav karasek pomedzi svoje propagadisticke vykriky obcas da aj nejaky pokus o argumentaciu (pokus, ktory zatial ani raz nevysiel, ale aspon snaha)

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 12:23

richie, je mi líto, ale Vaše přání, abych mlčel nenaplním. Budu si psát ověřená fakta, kdy se mi zlíbí. To že se Vám nelibí, je jen Váš problém. Vy si klidně pište dle libosti co chcete A já slibuji, čestné pionýrské, že Vaše příspěvky budu vždy přeskakovat, abych Vás nerozčiloval.

richie
22. únor 2023, 12:47

ad Pavel Svoboda 22. únor 2023, 12:23

richie, je mi líto, ale Vaše přání, abych mlčel nenaplním. Budu si psát ověřená fakta, kdy se mi zlíbí. To že se Vám nelibí, je jen Váš problém. Vy si klidně pište dle libosti co chcete A já slibuji, čestné pionýrské, že Vaše příspěvky budu vždy přeskakovat, abych Vás nerozčiloval.

slaby pokus, ja sa vobec nerozculujem a zial na oplatku vam podobny slub neviem dat - teda budem reagovat na kazdy vas prispevok, v ktorom overitelne fakty nebudu korektne, alebo budu nespravne interpretovane (inak velmi casty nesvar na tomto fore) a taktiez aj na pripadnu dojmologiu, ak bude prezentovana ako nejaka vseobecna pravda

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 11:52

Emile, nevím, o co Vám vůbec jde, napsal jsem na diskuzi jen reálné informace z internetu, které si může každý ověřit sám, když bude chtít, není potřeba je dokládat dalšími důkazy, to že je informace pravdivá a jednoduše ověřitelná musí všem stačit. Můžu je jako důkaz opsat z jiného zdroje, ale to mě přijde zbytečné. Níže jsme vysvětlil richiemu proč s ním nebudu polemizovat, snad mu to bude stačí, nemám nejmenší ambici někoho zde přesvědčovat, aby změnil své alternativní pravdy, respektuji, že si každý může myslet, co chce.

Emil
22. únor 2023, 12:04

Jde mi o to, že byste měl svoje tvrzení dokázat, zvlášť když někoho osočujete z "alternativní pravdy", jinak se dopouštíte argumentačního faulu - viz výše. Vašimi slovy: "musíte si být vědom, že tímto rozhodně nikoho nepřesvědčíte".

Pavel Svoboda
22. únor 2023, 12:16

Emile, neexistuje silnější důkaz než reálná čísla z výroby, nebo reálné plány energetických států a firem. Nechápu, co si představujete za důkazy, které bych zde měl napsat, aby to byl větší důkaz než čísla již vyrobené elektřiny?

Jasně jsem napsal, že nemám v žádném případě ambici někoho zde přesvědčovat. Napsal jsem jen fakta, ty si může každý lehce ověřit na internetu. Když s těmito fakty nebude nesouhlasit, já s tím rozhodně nic dělat nehodlám. Stejně by to nikam nevedlo, jsem sice v důchodu, ale tolik času zase nemám.

Emil
22. únor 2023, 12:50

1) Ta reálná čísla z výroby podle vás dokazují co konkrétně? Já bych řekl že z těch sporných tvrzení vůbec nic. Ale schválně napište pod sebe nějaké konkrétní reálné číslo výroby a nějaký sporný výrok, který údajně to číslo potvrzuje nebo vyvrací.

2) Plány jsou jen plány, ty nedokazují vůbec nic, a jak moc jsou reálné je jen věc názoru.

3) Představuji si že napíšete nějaké konkrétní tvrzení, které je podle vás "alternativní pravda", a to nějakých konkrétních ověřitelných číslech vyvrátíte. Nic takového jste neudělal.

4) Když nemáte ambici nikoho přesvědčovat, tak to nedělejte, nikdo vás nenutí.

5) Právě že jste jen fakta nenapsal, naopak jste napsal fůru svých dojmů, věšteb budoucnosti a ničím nepodložených obvinění.

Pavel Svoboda
23. únor 2023, 09:00

Emile, bude reagovat jen na Váš druhý bod. Vaše konstatování Plány jsou jen plány, ty nedokazují vůbec nic, a jak moc jsou reálné je jen věc názoru, toto je křišťálově čistý argument hledače alternativní pravdy.

Tyto plány naopak jsou to nejdůležitější a jakýkoliv plán energetické firmy nebo států má milionkrát větší váhu než všechny příspěvky laických nezainteresovaných diskutujících.

Plány a strategie vlád a energetických firme jsou to nejdůležitější a na ně vše navazuje a směřuje k jejich naplnění. Na tyto plány a strategie jsou navázány rozpočty a dotace států a firem a jejich dlouhodobé podnikaní a celý energetický byznys se těmito plány řídí. Na podzim se například rozhodly USA podpořit cca 7 biliony Kč americké zelené firmy, podobný stimul uplatňuje Čína pro své firmy a EU kvůli těmto krokům je donucena podpořit podobnou částkou evropské firmy.

Německo si před dvaceti lety naplánovalo postupné vypnutí JE a přechod OZE energetiku. A ten plán plní letos dojde k vypnutí poslední JE a od té doby vzrostl podíl OZE z 5% na dnešních více jak 50% a každý další rok roste podíl dál. Dokud plán Němci nezmění musí celá EU počítat, že v roce 2030 bude podíl OZE v Německu cca 75%. A jejich solary a větrníky budou produkovat obrovské přebytky elektřiny. Na plány jednotlivých států jsou pak navázány aktivity firem, které např. vyrábějí a instalují elektrolyzéry na výrobu vodíku. Aktuální plán je že kapacita elektrolyzérů v EU v roce 2030 bude 70 GW. Vodíková budoucnost je realita, její zpochybnění je alternativní pravda.

Plánům Němců v roce 2019 nevěřila ani taková skvělá odbornice jako paní Drábová, které si všichni zaslouženě vážíme. Ta v jednom rozhovoru zapochybovala, že se Němcům podaří někdy přesáhnout podíl OZE 40%. Po pár letech je jasné, že se mýlila a jak moc německé plány podcenila.

Schválené plány států a firem jsou základní realita, státy a firmy podle nich pak směřují k naplnění svých plánů. Podle plánů se vytvářejí zákony, dotace, rozpočty, výroba a strategie firem na desetiletí dopředu. Můžeme tady diskutovat o tom, jestli se všechny plány stihnout ve stanovém termínu, nebo jestli to bude o tři roky později ale to je tak jediné. Rozhodně nemá smysl diskutovat o alternativních pravdách, které se nejen nestanou, ale ani je nikdo neplánuje.

richie
22. únor 2023, 12:19

ad Pavel Svoboda 22. únor 2023, 11:52

Emile, nevím, o co Vám vůbec jde, napsal jsem na diskuzi jen reálné informace z internetu, které si může každý ověřit sám, když bude chtít, není potřeba je dokládat dalšími důkazy, to že je informace pravdivá a jednoduše ověřitelná musí všem stačit. Můžu je jako důkaz opsat z jiného zdroje, ale to mě přijde zbytečné. Níže jsme vysvětlil richiemu proč s ním nebudu polemizovat, snad mu to bude stačí, nemám nejmenší ambici někoho zde přesvědčovat, aby změnil své alternativní pravdy, respektuji, že si každý může myslet, co chce.

vo svojich prispevkoch som tu jednu, ci dve fakticke informacie opravil, alebo vysvetlil jeho podstatu a v com ich chybne pouzivate/predkladate a zvysok boli len vasej dojmy dojmy (teda nie realne informacie), ktore som vam vysvetlil v com su chybne ..

tak skuste iny sposob obhajoby

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516