Domů
Teplárenství
Sdružení: Náklady na teplo z CZT jsou v Německu dvakrát vyšší než v ČR
EPH - Pražská teplárenská

Sdružení: Náklady na teplo z CZT jsou v Německu dvakrát vyšší než v ČR

Teplárenství
1 komentář
29. listopad 2019, 08:18
ČTK

Náklady na dálkové teplo jsou v Německu zhruba dvakrát vyšší než v Česku. Zatímco v Německu vycházejí v přepočtu na 23.387 korun ročně na domácnost, v Česku je to asi 12.500 Kč. V reakci na studii Sdružení českých, moravských a slezských Společenství vlastníků jednotek (SVJ) o tom včera ČTK informovalo Teplárenské sdružení ČR.

Podle studie SVJ, kterou zveřejnilo ve středu, utratí Češi připojení za centrální zásobování teplem v průměru 12.500 korun ročně. Při průměrném hrubém měsíčním příjmu 34.105 Kč vynaloží na náklady spojené s vytápěním tři procenta z hrubé roční mzdy (409.260 Kč). Průměrná spotřeba je asi 20 gigajoulů a roční průměr vychází na 607 korun za gigajoule. V Německu cena za gigajoule podle studie SVJ vychází na 455 Kč ročně a při zhruba stejné spotřebě vydají Němci za zásobování teplem v přepočtu 9400 korun ročně.

„Hrubý měsíční příjem na hlavu činí v Německu v přepočtu kolem 123.000 Kč, tedy 1,48 milionu Kč ročně. Němci tak na centrální zásobování teplem vynaloží přibližně 0,6 procenta z hrubé roční mzdy. Pro Němce je tak teplo v přepočtu k průměrné roční mzdě pětkrát levnější než pro Čecha,“ uvedl Jan Eisenreich ze sdružení SVJ.

S tím však Teplárenské sdružení nesouhlasí a podle něho jsou náklady v Německu ve skutečnosti téměř dvakrát vyšší než v Česku. „Podle německé nezávislé poradenské společnosti co2online budou letošní průměrné náklady na dálkové teplo u německých domácností 910 euro (23.387 Kč). V přepočtu k průměrné roční mzdě je to tedy 1,5 procenta, tedy o polovinu méně než v Česku,“ dodal tiskový mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

„Naše studie vychází z veřejně dostupných dat statistického úřadu, zároveň z dat Federace německého teplárenství AGFW a údajů z výročních zpráv německých teplárenských společností. Striktně trváme na tom, že výsledky této studie jsou správné,“ reagoval včera pro ČTK autor studie pro sdružení vlastníků jednotek (SVJ) Jan Ondřich.

Teplárenské sdružení ČR dále uvedlo, že podle mezinárodní ročenky evropského sdružení Euroheat&Power byla v roce 2017 v Německu průměrná cena dálkového tepla v přepočtu 627 korun za gigajoule. Průměrná cena tepla pro konečné spotřebitele v Česku byla podle této ročenky 561 Kč za gigajoule, tedy zhruba o desetinu nižší. Novější komplexní statistika o průměrných cenách tepla není k dispozici, dodal mluvčí Kaufmann.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Alois Hamerník
29. listopad 2019, 09:03

Tak rychle zdražit. Ať se má hlavní teplárník Topolánek líp

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516